(ویدیو) فیلمی خیره کننده از لحظه نادر تولد نهنگ گوژپشت برای اولین بار

(ویدیو) فیلمی خیره کننده از لحظه نادر تولد نهنگ گوژپشت برای اولین بار

دانشمندان پیش از این تنها نگاهی اجمالی یا نشانه هایی از یک نهنگ ماده در حال زایمان را دیده بودند و هرگز روند کامل تولد یک نهنگ را شاهد نبودند.

کد خبر : ۱۶۲۴۵۲
بازدید : ۱۷۴۹

لحظه باشکوه به دنیا آمدن یک نهنگ گوژپشت در سال ۲۰۲۱ در لاهاینا، هاوایی ضبط شد و در سری جدید نشنال جئوگرافیک با عنوان ماجراهای خارق العاده حیوانات (Incredible Animal Journeys) به نمایش درآمد. این اولین بار بود که محققان توانستند تولد یک نهنگ گوژپشت را از ابتدا تا انتها مشاهده کنند.

فیلم نشنال جئوگرافیک پیش از نشان دادن تصویر نزدیک از نهنگ مادر هنگام زایمان، دسته نهنگ‌ ها را نشان می‌دهد که به‌طور هماهنگ شنا می‌کنند.

ریچل کارترایت، محقق در زمینه نهنگ‌ها به نشنال جئوگرافیک می‌گوید: «ما ۲۵ سال منتظر این لحظه بودیم که پیش از این هرگز دیده نشده بود.»

نهنگ‌های ماده هر سال به جزایر هاوایی سفر می‌کنند تا در «آب ‌های عاری از شکارچیان» زایمان کنند.

دانشمندان پیش از این تنها نگاهی اجمالی یا نشانه هایی از یک نهنگ ماده در حال زایمان را دیده بودند و هرگز روند کامل تولد یک نهنگ را شاهد نبودند.

38

39

استفانی استک، زیست‌شناس ارشد تحقیقات «بنیاد نهنگ اقیانوس آرام» در مائویی، به نشنال جئوگرافیک گفت: «من تماس‌های تلفنی زیادی از افرادی دریافت کرده‌ام که می‌گویند شاهد تولد یک نهنگ بوده‌اند. اما اغلب با کمی تحقیق می‌فهمیم این‌طور نیست و تنها یک نهنگ در حال استراحت بوده یا با بچه‌اش این‌طرف و آن طرف می‌رفته است. بنابراین وقتی فیلم را تماشا کردم واقعا شگفت زده شدم. این فوق‌العاده است!»

40

تولد بچه نهنگ در ساعت ۳ بعد از ظهر آغاز شد؛ زمانی که دانشمندان متوجه تجمع دسته‌ای از نهنگ ها در نزدیکی سطح آب شدند.

یکی از خدمه برای تحقیق رفت و متوجه شد که یک دم کوچک از نهنگ ماده بیرون زده است. کارترایت به نشنال جئوگرافیک گفت: «آنجا فهمیدیم که احتمالا یک تولد در پیش است.»

او گفت: «تا غروب آفتاب افرادی را در آب داشتیم. اما نور دیگر رفته بود و فکر نمی‌کردیم چیز جدیدی به دست آوریم.»

کارترایت حتی تا زمانی که فیلم تهیه شده توسط پهپاد را تماشا نکرده بود، نمی‌دانست چه چیزی را ضبط کرده است. او می‌گوید: «آنچه در فیلم دیدیم، فوران حجم زیادی خون بود و سپس، دو ثانیه بعد، در نهایت یک بچه نهنگ را دیدیم.»

41

در جایی از فیلم نهنگ های نر شروع به دمیدن حباب هایی به سمت نهنگ باردار کردند؛ چیزی که دانشمندان معتقدند ممکن است باعث ترشح «هورمون‌های احساس خوب» مانند اکسی توسین شود.

اکسی توسین با تقلید انقباضات طبیعی سبب القاء زایمان و کند شدن موقت جریان خون رحم می‌شود.

کارترایت می‌گوید: «یک سکانس زیبا وجود دارد که در آن مادر دم خود را بالا آورده و دم نهنگ کوچک بیرون زده است، و نرها پایین می‌روند و حباب می‌دمند».

پس از زایمان دیده می‌شود که مادر، بچه نهنگ را که هنوز قادر به نفس کشیدن زیر آب نیست، با خود به سطح آب می‌برد.

تماشاگران از دیدن این صحنه های زیبا و خارق العاده به هیجان آمدند و از تیم نشنال جئوگرافیک تشکر کردند.

منبع: روزیاتو

۱۰
نظرات بینندگان
اخبار سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید