کرونا مانند آنفلوانزا ماندگار می‌شود؟

کرونا مانند آنفلوانزا ماندگار می‌شود؟

کروناویروس بسیار شایع و قابل انتقال است و محتمل‌ترین سناریو این است که این بیماری همه‌گیر در برخی نواحی که افراد زیادی مبتلا یا واکسینه شده‌اند به پایان می‌رسد، اما این ویروس همچنان در سطوح پایین‌تر در دنیا شیوع پیدا خواهد کرد.

کد خبر : ۹۹۶۱۴
بازدید : ۶۷۴۹

یک متخصص عفونی، با بیان اینکه امکان پیش بینی درباره پیک‌های بعدی و شدت و ضعف آن وجود ندارد، تصریح کرد: به مردم توصیه می‌کنیم که حتما هر دو دوز واکسن کرونا را بزنند و خطر بیماری کووید۱۹ را همچون دیگر بیماری‌های موجود بپذیرند و از خودشان مراقبت کنند.

به گفته دانشمندان و محققان و پژوهشگران علوم پزشکی، ویروس کرونا همانند بسیاری از ویروس‌های قوی که انسان‌ها نتوانستند از پس آن‌ها برآیند، برای همیشه در جهان باقی خواهد ماند، اما این بدان معنا نیست که برای همیشه قرار است انسان‌ها خانه‌نشین شوند و در قرنطینه بمانند.

بهترین راه برای رسیدن به نقطه ایمنی جمعیت انسان‌ها در مقابل ویروس کرونا، واکسن است؛ به ویژه برای جمعیت خاصی که قبلا در معرض ابتلا به این ویروس قرار گرفته‌اند یا هنوز قرار دارند.

کروناویروس بسیار شایع و قابل انتقال است و محتمل‌ترین سناریو این است که این بیماری همه‌گیر در برخی نواحی که افراد زیادی مبتلا یا واکسینه شده‌اند به پایان می‌رسد، اما این ویروس همچنان در سطوح پایین‌تر در دنیا شیوع پیدا خواهد کرد.

دکتر آیدین پورکاظمی در پاسخ به این سوال که «آیا احتمال شکل گیری پیک‌های بعدی کرونا وجود دارد؟»، اظهار کرد: ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ همچنان در دنیا وجود دارد و مانند سایر بیماری‌های عفونی همچون آنفلوانزا از بین نخواهد رفت و با بشر همراه و ماندگار خواهد بود.

وی با بیان اینکه هرگونه عادی انگاری درباره ویروس کرونا احتمال شیوع بیشتر و ایجاد پیک را به دنبال دارد، افزود: اگرچه اغلب کشور‌ها از جمله ایران واکسیناسیون کرونا را آغاز کرده اند، اما واکسن روشی برای کنترل بیماری و جلوگیری از مرگ و میر است و نمی‌توان از انتقال بیماری جلوگیری کرد.

این متخصص بیماری‌های عفونی، با اشاره به توصیه همه پزشکان و محققان ویروس شناسی دنیا مبنی بر لزوم استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی تا پایان پاندمی کرونا، خاطرنشان کرد: در برخی از کشور‌ها که واکسیناسیون جمعیت خودشان را به پایان رسانده اند، شاهد کاهش استفاده از ماسک هستیم؛ البته میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی سیاست هر کشور محسوب می‌شود و برخی از کشور‌ها همچنان پایبند به ماسک و فاصله گذاری هستند.

پورکاظمی، تزریق دو دوز واکسن را موجب ایمنی زایی در افراد دانست و یادآور شد: واکسن می‌زنیم که دچار حالت خفیف بیماری شویم و به معنی عدم ابتلا به کرونا نیست و مادامی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، احتمال انتقال ویروس و مبتلا شدن ما وجود دارد.

وی با بیان اینکه امکان پیش بینی درباره پیک‌های بعدی و شدت و ضعف آن وجود ندارد، تصریح کرد: به مردم توصیه می‌کنیم که حتما هر دو دوز واکسن کرونا را بزنند و خطر بیماری کووید۱۹ را همچون دیگر بیماری‌های موجود بپذیرند و از خودشان مراقبت کنند.

به عنوان مثال سالیان سال است که با بیماری آنفلوانزا مواجه هستیم و هنوز موفق به توقف انتقال این ویروس نشدیم، اما با واکسن از حالت‌های شدید آن حلوگیری کردیم.

این متخصص عفونی، در پاسخ به این سوال که «می توانیم برای افزایش ایمنی زایی اقدام به تزریق دوز سوم واکسن کرونا کنیم؟»، متذکر شد: دوز سوم یا یادآور معمولا چند ماه بعد از ایمنی زایی دوز دوم تزریق می‌شود، اما با توجه به اینکه هنوز بخش قابل توجهی از جمعیت جهان موفق به تزریق دوز اول نشدند، امکان تزریق دوز یادآور وجود ندارد و اولویت با تزریق دوز اول و دوم است.

پورکاظمی، با بیان اینکه فرایند واکسیناسیون و تعیین واکسن براساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت انجام می‌شود، عنوان کرد: افرادی که دوز اول واکسن خود را دریافت کرده اند و به دنبال تغییر واکسن در دوز دوم هستند، باید براساس این دستورالعمل‌ها اقدام کنند، زیرا شرایط خاص دارد و پلتفرم واکسن‌ها باید مشابه باشد و امکان تزریق هر نوع واکسنی حتی در دوز یادآور وجود ندارد و تعیین نوع واکسن بر عهده وزارت بهداشت است.

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید