معنی «هاتاموتو» چیست؟ ترفیع مقام جان بلک تورن همه چیز را در «شوگان» تغییر می دهد

معنی «هاتاموتو» چیست؟ ترفیع مقام جان بلک تورن همه چیز را در «شوگان» تغییر می دهد

در حالی که سریال شوگان قطعاً از داستان واقعی به قدرت رسیدن توکوگاوا و دخالت شخصتی واقعی ویلیام ادامز در جنگ های فئودال- که الهام بخش شخصیت جان بلک‌تورن شد- فاصله می گیرد، این سریال یک موفقیت بزرگ از نگاه منتقدان و بینندگان بوده است. در زمان نگارش این مطلب، شوگان امتیاز ۹۹ درصدی در سایت Rotten Tomatoes دارد.

کد خبر : ۱۷۹۹۵۶
بازدید : ۶۳۶

ترفیع غیر منتظره جان بلک‌تورن در سریال  شوگان  (Shōgun)، نشانه احترام قابل توجه لرد یوشی توراناگا به او است. در طول ۳ قسمت اول این سریال محبوب حماسی – تاریخی، بلک‌تورن راه‌های هوشمندانه‌ای برای زنده ماندن در ژاپن فئودالی تقسیم‌شده تدبیر می کند که در آن یک نبرد همه‌جانبه برای دریافت بالاترین درجه نظامی (معروف به شوگان) در حال آغاز شدن است.

بلک‌تورن که در ابتدا یک تهدید تلقی می شد، توانست لرد توروناگای زیرک و در خطر را بدست آورد، کسی که رفته رفته راه هایی برای استفاده از ملوان انگلیسی در نبرد خود علیه ایشیدو و شورای سلطنت پیدا می کند.

جارویس و سانادا نقش های برجسته ای در شوگان ایفا می‌کنند که بر اساس داستان زندگی شخصیت های واقعی از آغاز دوره ادو (۱۶۰۳ – ۱۸۶۸) در ژاپن ساخته شده است. شوگان، نمایشی دراماتیک از چگونگی به قدرت رسیدن توکوگاوا ایه‌آسو در برابر تهدید قریب‌الوقوع شورای پنج پیر پس از مرگ تویوتومی هیده‌یوشی به تماشاگران ارائه می‌دهد.

در حالی که سریال شوگان قطعاً از داستان واقعی به قدرت رسیدن توکوگاوا و دخالت شخصتی واقعی ویلیام ادامز در جنگ های فئودال- که الهام بخش شخصیت جان بلک‌تورن شد- فاصله می گیرد، این سریال یک موفقیت بزرگ از نگاه منتقدان و بینندگان بوده است. در زمان نگارش این مطلب، شوگان امتیاز ۹۹ درصدی در سایت Rotten Tomatoes دارد.

در پایان قسمت سوم شوگان، لرد توراناگا جان بلک‌تورن را هاتاموتوی جدید خود می نامد که افتخار بزرگی محسوب می‌شود.

هاتاموتو به معنی نایب‌السلطنه است. معنای لغوی هاتاموتو، «منشاء پرچم» بوده و در فرهنگ ژاپنی فئودال به عنوان یک پرچم‌دار در میدان جنگ تعبیر می‌شود.

با توجه به قدرت تفکر سریع بلک‌تورن که یک بار به داد لرد توروناگا رسید و بعدتر او را از درگیری با پرتغالی ها نجات داد، مشخص است ک توروناگا روحی شجاع را در درون بلک‌تورن می بیند که امیدوار است در میان سربازان و سامورائی های خود نهادینه شود.

از نظر توراناگا، هاتاموتو یا همان جان بلک‌تورن مظهری از قیمومیت و محافظت از پرچم و هدف او است.

در این مورد، پرچم نمایانگر آینده سلسله‌ شوگان توراناگا است.

قبل از ورود بلک‌تورن، سرنوشت توراناگا مبهم و وخیم به نظر می رسید، اما این مرد انگلیسی توانست از ارباب فئودال خود در برابر شورای سلطنت حمایت کند.

توراناگا همچنین بلک‌تورن را منصوب می‌کند تا به پسرش و کاشیگی یابوشیگی آنچه را که او به عنوان «تاکتیک‌های خارجی» از آن یاد می‌کند، آموزش دهد تا برای جنگ قریب‌الوقوع علیه شورای سلطنت و حامیان آن آماده شوند.

هر جنگ‌سالار سامورایی بزرگ یا دایمیو، لشگری از سربازان به نام هاتاموتو (کسانی که زیر پرچم ایستاده اند) به همراه دارد.

هاتاموتو شامل محافظان شخصی، ژنرال های ارشد، پرچمداران و سامورایی‌های دیگر تحت فرمان شخصی فرمانده جنگ است.

با این توضیح، به نظر می رسد که هاتاموتو در طبقه‌بندی مشابهی با کارو یا رهبران سامورایی مانند هیروماتسو قرار دارد.

این مقام بسیار قابل توجه و بالاتر از سامورایی است؛ زیرا مقام ویژه ای مانند دیگر زیردستان شوگان از جمله دایمیو و کارو به شمار می آید.

در طول دوره ادو تحت حکومت شوگونات توکوگاوا، ویلیام آدامز، اولین هاراموتوی شوگان و یکی از معدود غربی هایی بود که تا به حال چنین این افتخار برجسته ای نصیبش شده بود.

در طول دوره های جنگ، هاتاموتو اساساً همان افسری بوده که زیر نظر یک ژنرال عمل می کرد.

اعضای سنتی تر هاتاموتو بر اساس درآمدشان تعیین می شدند و زمین‌دارانی تحت سلطه شوگان بودند که مطمئناً این موضوع در مورد جان بلک‌تورن در این دوره صدق نمی کرد.

در سراسر تاریخ فئودالی ژاپن در دوره ادو، هاتاموتو به جرگه ای از دایمیوهای رده بالا با درآمدی بسیار ویژه و بالا پیوست.

شوگان دارای یک سیستم سلسله مراتبی بوده که دقیقاً مطابق با سیستم فئودال ژاپن است و از نایب‌السلطنه ها، دایمیوها و سامورایی ها تشکیل شده است.

ترفیع جان بلک‌تورن توسط لرد توراناگا به عنوان هاتاموتو، شرایط وخیمی که حاکم شوگان با آن مواجه بوده را نشان می دهد. همچنین بیانگر آن است که توراناگا، بلک‌تورن را بزرگ‌ترین مزیت خود در جنگ‌های فئودالی آینده می‌داند و اتهامات مبنی بر دزدی دریایی بودن او را نادیده می‌گیرد تا ارتش خود را با دانش غربی بلک‌تورن آماده کند.

توراناگا معتقد است که تاکتیک‌های جنگی خارجی بلک‌تورن به او برتری داده و دشمنانش را در میدان نبرد غافلگیر می‌کند، به همین دلیل است که او به این مرد انگلیسی چنین رتبه برجسته‌ای را اعطا می کند.

منبع: روزیاتو

۲
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید