اطلاعات وسوسه‌انگیز جیمزوب از نشانه‌های حیات در یک سیاره دیگر؛ آیا K۲-۱۸b قابل سکونت است؟

اطلاعات وسوسه‌انگیز جیمزوب از نشانه‌های حیات در یک سیاره دیگر؛ آیا K۲-۱۸b قابل سکونت است؟

سیاره آبی که احتمالا به دور یک ستاره قرمز کم‌نور در فاصله ۱۲۰ سال نوری از ما می‌چرخد، امروز کمی به نظر هیجان‌انگیزتر از گذشته می‌آید.

کد خبر : ۱۵۱۸۱۷
بازدید : ۲۹

دانشمندان سیگنال‌های عجیبی از سوی جهان‌های بیگانه کشف کرده‌اند که به آن‌ها اطلاعات تازه‌ای از ناشناخته‌های کیهانی می‌دهد.

به نقل از ساینس الرت، سیاره آبی که احتمالا به دور یک ستاره قرمز کم‌نور در فاصله ۱۲۰ سال نوری از ما می‌چرخد، امروز کمی به نظر هیجان‌انگیزتر از گذشته می‌آید. 

یک کاوشگر، در جو K۲-۱۸b وجود دی‌اکسیدکربن و متان را نشان می‌دهد، همان‌طور که دانشمندان قبلا برای یک سیاره اقیانوسی با جوی غنی از هیدروژن یا هایسین (Hycean) پیش‌بینی کرده بودند.

علاوه بر این، مشاهدات تازه نشانه‌ای وسوسه‌انگیز از وجود دی‌متیل‌سولفید را نشان می‌دهد؛ نشانه‌ای زیست‌شناختی که دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند ممکن است در جهان‌های هایسین شناسایی شود.  اینجا روی زمین، دی‌متیل‌سولفید فقط توسط موجودات زنده تولید می‌شود و غالب آن متعلق به فیتوپلانکتون‌های دریایی است.

نیکو مادوسودان، ستاره‌شناس از دانشگاه کمبریج، می‌گوید: «یافته‌های ما تاکیدی است بر اهمیت در نظر گرفتن محیط‌های قابل سکونت متنوع در جستجوی حیات در جاهای دیگر کیهان. به طور معمول، جستجوی حیات در سیارات فراخورشیدی عمدتا روی سیارات صخره‌ای کوچک‌تر متمرکز بوده، اما جهان‌های هایسیایی بزرگ‌تر به طور قابل‌توجهی برای مشاهدات جوی مفیدتر هستند.»

K۲-۱۸b با زمین بسیار متفاوت است؛ به طور قابل توجهی سنگین‌تر، در حدود ۸.۶ برابر جرم زمین و شعاعش ۲.۶ برابر شعاع زمین است. K۲-۱۸b هر ۳۳ روز یک بار به دور یک ستاره کوتوله قرمز بسیار نزدیک می‌چرخد. با این حال، کوتوله‌های قرمز سردتر و کم‌نورتر از خورشید هستند، به این معنی که K۲-۱۸b تابش ستاره‌ای مشابه زمین دریافت می‌کند.

مادهوسودان و همکارانش K۲-۱۸b را در سال ۲۰۲۰ ارزیابی کردند و دریافتند که احتمال حیات در آن وجود دارد. آن‌ها همچنین K۲-۱۸b را به عنوان یک دنیای بالقوه هایسین در سال ۲۰۲۱ شناسایی کردند.

اما محققان به داده های بیشتری نیاز داشتند. آن‌ها به تلسکوپ فضایی جیمز وب نیاز داشتند تا با دقت بیشتری به جو سیاره فراخورشیدی نگاه کنند و نشانه‌های بهتری بیابند و البته بالاخره به آن رسیدند.

آن‌ها با استفاده از جیمزوب،  K۲-۱۸b را در حالی که بین ما و ستاره میزبانش می‌چرخید، دو بار تماشا کردند. آن‌ها دریافتند که مشاهدات برای تعیین اینکه آیا K۲-۱۸b قابل سکونت است یا نه، کافی نیست، اما به طور وسوسه انگیزی به ما نزدیک است.

مادهوسودان می‌گوید: «مشاهدات جیمزوب در آینده باید بتوانند تایید کند که آیا دی متیل سولفید واقعا در جو K۲-۱۸ b در سطوح قابل توجهی وجود دارد یا خیر. گام بعدی جستجوی دیگر نشانه‌های زیستی احتمالی در جو این سیاره فراخورشیدی خواهد بود.»

نتایج نشان می‌دهد که جیمزوب قادر به تشخیص علائم زیستی در اتمسفر سیارات فراخورشیدی است که اولین گام مهم برای یافتن حیات در سیاره‌ای دیگر است.

این تحقیق برای انتشار در «The Astrophysical Journal Letters» پذیرفته شده است.

منبع: همشهری

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید