هوش مصنوعی نظامی مرگ جهانیان را رقم می‌زند؟

هوش مصنوعی نظامی مرگ جهانیان را رقم می‌زند؟

با گسترش چشمگیر نقش پهپادهای هدایت شده با هوش مصنوعی در نیروهای هوایی، نیروی دریایی و ارتش می‌توان از جان انسان‌ها حفاظت کرد. در حال حاضر، وزارت دفاع ایالات‌متحده در حال آزمایش ربات‌های هوش مصنوعی است که می‌توانند با جت جنگنده F-۱۶ اصلاح‌شده پرواز کنند و روسیه نیز خودروهای تانک مانند خودران را آزمایش کرده است.

کد خبر : ۱۶۱۰۷۶
بازدید : ۴۳

زمانی که در مورد هوش مصنوعی پیشرفته صحبت می‌شود، بیشتر بحث‌ها بر این موضوع متمرکز شده است که آیا کارگران یقه سفید با تهدیدی در سطح انقراض روبرو هستند یا خیر.

افراد بر این باور هستند که هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین برخی کارهای وکلا، حسابداران، معلمان، برنامه‌نویسان و روزنامه‌نگاران شود اما آیا کارگران یقه سفید را از صحنه فعالیت بیرون خواهد کرد؟

اما بدانید، اینجا، جایی نیست که مهمترین انقلاب هوش مصنوعی ممکن است رخ دهد. لازم به‌ذکر است که کارگر یقه‌ سفید در بعضی کشورها به کارکنان حقوق بگیری می‌گویند که کارهای حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای دفتری مانند مدیریت، فروش و غیره را انجام می‌دهند.

آخرین تحول در زمینه هوش مصنوعی که به‌عنوان ترانسفورماتورهای از پیش آموزش‌دیده مولد (GPT) شناخته می‌شود، تغییر کامل ژئوپلیتیک جنگ و منع آن را نوید می‌دهد و این کار را به شیوه‌هایی اجرا می‌کند که لزوما آرامش‌بخش نیستند. این فناوری می‌تواند کشنده بودن جنگ را کمتر و احتمالا عدم جنگیدن را تقویت کند.

71

ربات جنگنده هوش مصنوعی

با گسترش چشمگیر نقش پهپادهای هدایت شده با هوش مصنوعی در نیروهای هوایی، نیروی دریایی و ارتش می‌توان از جان انسان‌ها حفاظت کرد. در حال حاضر، وزارت دفاع ایالات‌متحده در حال آزمایش ربات‌های هوش مصنوعی است که می‌توانند با جت جنگنده F-۱۶ اصلاح‌شده پرواز کنند و روسیه نیز خودروهای تانک مانند خودران را آزمایش کرده است.

چین عجله دارد تا سیستم‌های هوش مصنوعی خود را راه‌اندازی کند و اثربخشی پهپادهای مسلح را نیز در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت. یکی از بزرگترین فعالیت‌ها در این حوزه، اگرچه هنوز در پیشبرد هوش مصنوعی نوپاست، برنامه محرمانه نیروی هوایی ایالات‌متحده، نسل بعدی سلطه هوایی است که بر اساس آن، حدود ۱۰۰۰ هواپیمای بدون سرنشین در کنار ۲۰۰ هواپیمای با خلبان نبرد می‌کنند.

داگلاس شاو، مشاور ارشد ابتکار تهدید هسته‌ای گفت: «من به راحتی می‌توانم آینده‌ای را تصور کنم که در آن تعداد پهپادها بسیار بیشتر از افراد نیروهای مسلح باشد.

به گفته ژنرال بازنشسته نیروی هوایی ایالات‌متحده، چارلز والد، «این مورد یک افزایش دهنده نیرو خواهد بود که در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات است.»

72

ارزیابی‌های استراتژیک و تاکتیکی هوش مصنوعی

از سوی دیگر، نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند قدرت‌های بزرگ را وادار کند که زمان تصمیم‌گیری خود را به‌جای ساعت‌ها یا روزها به چند دقیقه کاهش دهند و ممکن است بیش از حد به ارزیابی‌های استراتژیک و تاکتیکی هوش مصنوعی وابسته شوند، حتی زمانی که صحبت از جنگ هسته‌ای به میان می‌آید.

هربرت لین از دانشگاه استنفورد گفت: خطر این است که تصمیم‌گیرندگان می‌توانند به تدریج به هوش مصنوعی جدید به‌عنوان بخشی از فرماندهی و کنترل تسلیحات تکیه کنند زیرا با سرعتی بسیار بیشتر از افراد عمل می‌کند.

در گزارشی که در اوایل فوریه منتشر شد، انجمن کنترل تسلیحات گفت که هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های جدید، مانند موشک‌های مافوق صوت می‌توانند منجر به «تفاوت بین حمله متعارف و هسته‌ای» شوند.

در این گزارش آمده است که تلاش برای «بهره‌برداری از فناوری‌های نوظهور برای استفاده نظامی با سرعتی بسیار سریع‌تر از تلاش‌ها برای ارزیابی خطرات ناشی از آن‌ها و ایجاد محدودیت‌هایی برای استفاده از آن‌ها تسریع شده است». بنابراین، کاهش سرعت تسلیحات این فناوری‌ها، سنجیدن دقیق خطرات در انجام این کار و اعمال محدودیت‌های معنادار در استفاده نظامی از آنها، ضروری است.

73

قضاوت انسانی در هوش مصنوعی

در ماه ژانویه، وزارت دفاع، دستورالعمل خود را در مورد سیستم‌های تسلیحاتی را به‌روز رسانی کرد که شامل استفاده از هوش مصنوعی می‌شود و اعلام کرد که حداقل باید از قضاوت انسانی در توسعه و استقرار سیستم‌های تسلیحاتی خودمختار استفاده شود با این حال، در همان زمان، پنتاگون در حال آزمایش با هوش مصنوعی برای یکپارچه‌سازی تصمیم‌گیری از همه شاخه‌های خدماتی و دستورات چندگانه رزمی بود و با توجه به اینکه دولت بایدن صادرات فناوری پیشرفته به چین، به ویژه نیمه هادی‌های پیشرفته را به منظور حفظ پیشتازی فعلی ایالات‌متحده در هوش مصنوعی سرکوب می‌کند، پنتاگون احتمالا این تلاش ها را تسریع خواهد کرد.

نگرانی دیگر این است که فناوری پیشرفته هوش مصنوعی می‌تواند به بازیگران سرکش مانند تروریست‌ها اجازه دهد تا در ساخت بمب‌ها یا سایر وسایل کشنده دانش کسب کنند و هوش مصنوعی در حال حاضر توسط بازیگران بسیار بیشتری نسبت به دوران جنگ سرد به اشتراک گذاشته شده است، به این معنی که می‌توان از آن برای شناسایی سایت‌های تسلیحات هسته‌ای استفاده کرد و اثر بازدارندگی پنهان نگه داشتن مکان‌های آنها را کاهش داد.

شاو گفت: «هوش مصنوعی پویایی پنهان کردن و یافتن چیزها را تغییر خواهد داد».

74

وحشت از هوش مصنوعی

آنچه واضح به نظر می رسد این است که یک مسابقه تسلیحاتی جدید هوش مصنوعی در حال انجام است و احتمالا برای توقف آن نمی‌توان کاری انجام داد. در نامه‌ای سرگشاده در اواخر ماه مارس، بیش از ۲۰۰۰ رهبر و محقق فناوری - ازجمله ایلان ماسک و استیو وزنیاک - از آزمایشگاه‌های سراسر جهان خواستند تا آموزش جدیدترین مدل‌های هوش دیجیتال را به دلیل ترس‌های مبنی بر اینکه ممکن است منجر به فاجعه‌ انسانی شود، متوقف کنند.

هشدار آنان در مورد تهدید وجودی برای جامعه ممکن است تا حدی اغراق‌آمیز باشد و این نامه توسط برخی از کارشناسان هوش مصنوعی «رعب انگیز» تلقی شد و به دلیل این توهم که این مدل‌ها همیشه می‌توانند دستخوش احساسات باشند، مورد انتقاد قرار گرفت. لین گفت: «این مورد می‌تواند منجر به خطای انسانی بر اساس وابستگی بیش از حد به آن شود و مهماتی با هدایت دقیق در برابر هوش انسانی و عقلانیت انسانی است.»

نکته کلیدی این است، اگر شرکت‌هایی که آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی را تامین مالی می‌کنند با توافق‌ها در این زمینه موافقت نمی‌کنند، دولت‌ها باید وارد عمل شوند و یک مهلت قانونی وضع کنند.

در سال ۲۰۱۷، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که «کسی که رهبر هوش مصنوعی شود، فرمانروای جهان خواهد بود».

شاو، در مورد ابتکار تهدید هسته‌ای گفت: بزرگترین مشکل این است که ما واقعا در مورد آنچه در آینده رخ می‌دهد گفت‌وگو نمی‌کنیم.

دارپا - آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی پنتاگون، برنامه تحقیقاتی گسترده به نام AI Forward را مدیریت می‌کند و به تازگی، مت تورک، سخنگوی دارپا اظهار کرد که سیستم‌های هوش مصنوعی مولد مانند چت جی پی تی مسائل جدیدی را در مورد «سطح قابلیت اطمینانی که احتمالا برای تصمیم‌گیری مرگ یا زندگی به آن نیاز داریم» مطرح کرده‌اند.

75

تحول انقلابی هوش مصنوعی

بریتانیا نیز در این حوزه فعالیت دارد و حوزه مهندسی نظامی به کمک معرفی یک ابزار مجهز به هوش مصنوعی که می‌تواند به سرعت عیوب تجهیزات را شناسایی کند، در آستانه تحول انقلابی در این کشور است.

ابزار نرم‌افزاری دفاعی پیشگامانه «Motherlode» که از طریق تلاش مشترک بین اسکادران هوایی ۱۷۱۰ نیروی دریایی، تیم هوش مصنوعی DE&S دیجیتال و مهندسان نیروی دریایی سلطنتی در ایستگاه هوایی رویال نیروی دریایی یویلتون (Yeovilton) توسعه یافته، قرار است عصر جدیدی از قابلیت‌ها را به وجود آورد که توسط هوش مصنوعی هدایت می‌شود.

نرم‌افزار پیشرفته هوش مصنوعی توانایی تجزیه و تحلیل داده‌های تعمیر و نگهداری هواپیما را با سرعتی بی‌سابقه دارد و زمان مورد نیاز برای کارهای پیچیده حل مسئله را به شدت کاهش می‌دهد. با شناسایی مسائل مهندسی در مراحل اولیه، پرسنل نظامی می‌توانند به سرعت قطعات یدکی را سفارش دهند و از بروز مشکلات پرهزینه در خط تولید جلوگیری کنند. این مورد نه تنها آمادگی برای استقرار را تضمین می‌کند، بلکه منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه می‌شود.

یکی از مزایای کلیدی این نوآوری مبتنی بر هوش مصنوعی، توانایی آن در تطبیق پیش‌بینی‌های خود با شرایط خاص محیطی و هواپیما با تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی است.

این مورد منجر به پیش‌بینی دقیق‌تر خرابی تجهیزات می‌شود و تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر را در هر سطح، از مدیریت پشتیبان گرفته تا عملیات خط مقدم امکان‌پذیر می‌سازد و به رهبران نظامی قدرت می‌دهد تا انتخاب‌های آگاهانه‌ای داشته باشند که تجهیزات دفاعی حیاتی را بهینه کنند و در عین حال مقرون به صرفه است.

فرمانده نیکلاس آلموند، افسر فرمانده اسکادران هوایی نیروی دریایی ۱۷۱۰، آینده‌ای را پیش‌بینی می‌کند که در آن هوش مصنوعی نقشی محوری در افزایش قابلیت‌های بهره‌برداری از داده‌ها و به حداکثر رساندن در دسترس بودن هواپیما برای عملیات‌های خط مقدم بازی می‌کند. با گنجاندن هوش مصنوعی در مهندسی نظامی، تصمیمات لجستیکی و مهندسی را می‌توان با دقت بیشتری اتخاذ و از حداکثر کارایی و ایمنی اطمینان حاصل کرد.

ابزار هوش مصنوعی «Motherlode» تا پایان سال ۲۰۲۳ به تدریج در تمام هلیکوپترهای نیروی دریایی سلطنتی پیاده‌سازی خواهد شد و برنامه‌هایی برای بررسی استفاده از آن در سایر تجهیزات دفاعی مانند وسایل نقلیه زمینی وجود دارد. بریتانیا با سرمایه‌گذاری در تحقیقات ایمنی هوش مصنوعی و پرورش صنعت در حال رشد هوش مصنوعی، پیشرفت‌های تکنولوژیکی و رشد اقتصادی را پیش می‌برد.

در نتیجه، ادغام هوش مصنوعی در قابلیت‌های مهندسی نظامی قرار است انقلابی در فناوری دفاعی ایجاد کند. این رویکرد نوآورانه عملیات را ساده می‌کند، ایمنی را افزایش می‌دهد و موقعیت بریتانیا را در چشم‌انداز جهانی هوش مصنوعی تقویت می‌کند. آینده مهندسی نظامی امیدوارکننده به نظر می‌رسد زیرا نوآوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی همچنان راه را برای نیروهای مسلح کارآمدتر و موثرتر هموار می‌کند.

منبع: ایسنا

۰
نظرات بینندگان
اخبار سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید