طبیعت، یک جزیره به ژاپن هدیه داد

طبیعت، یک جزیره به ژاپن هدیه داد

این جزیره، نتیجه فعال شدن یک آتشفشان زیر دریایی است که 3هفته پیش از خواب بیدار شد و حالا، یک جزیره نقلی به ژاپن اضافه کرده است؛ تکه خشکی کوچکی که البته شاید عمرش خیلی هم به دنیا نباشد.

کد خبر : ۱۶۱۱۹۴
بازدید : ۲۷

تصور اینکه مردم یک کشور شب بخوابند و وقتی که فردا بیدار می‌شوند یک جزیره جدید به خاک‌شان اضافه شود کمی سخت است اما ژاپنی‌ها، همین آخر هفته، یک جزیره جدید و نو از مادر طبیعت هدیه گرفتند.

این جزیره، نتیجه فعال شدن یک آتشفشان زیر دریایی است که 3هفته پیش از خواب بیدار شد و حالا، یک جزیره نقلی به ژاپن اضافه کرده است؛ تکه خشکی کوچکی که البته شاید عمرش خیلی هم به دنیا نباشد.

این آتشفشان بی‌نام، حدودیک کیلومتری ساحل جنوبی ایوو جیما (خود ژاپنی‌ها به آن یوتو می‌گویند) قرار دارد و فعالیتش را 21اکتبر شروع کرد. بعد از 10روز، خاکستر و صخره‌ها و سنگ‌های آتشفشانی، در بستر کم عمق دریا روی هم تلنبار شدند و کم کم از سطح آب بالا آمدند. در ادامه، کم‌کم جزیره‌ای به شعاع حدود 100متر و 20متر بالاتر از سطح دریا شکل گرفت.

در سال‌های اخیر فعالیت‌های آتشفشانی در اطراف ایوو جیما افزایش یافته اما این نخستین‌بار است که یک جزیره درپی این فعالیت‌ها شکل گرفته و از نظر زمین‌شناسان، این اتفاق چشمگیر است.

با این حال، احتمالا پایداری این جزیره چندان زیاد نیست چون ممکن است به مرور زمان، آب اجزای تشکیل‌دهنده آن را با خود ببرد. با این حال زمین‌شناسان نمی‌توانند بدون بررسی میدانی این جزیره، عمر آن را تخمین بزنند یا پیش‌بینی کنند.

اگر این جزیره از مذاب آتشفشانی و یا چیزی بادوام‌تر از آن مثل صخره‌های آتشفشانی ساخته شده باشد، ممکن است عمر بیشتری داشته باشد.

پیش از این هم فعالیت‌های آتشفشانی زیر سطحی، جزایری را تشکیل داده‌اند. در سال2013، فوران یک آتشفشان در اقیانوس آرام در جنوب توکیو باعث شکل‌گیری یک جزیره شد که در یک دهه بعد، به‌خاطر فوران آتشفشانی، مدام بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد.

در همان سال، بعد از زلزله مهیب 7.7ریشتری در پاکستان، یک جزیره در سواحل این کشور از دل آب بیرون آمد. در سال2015، بعد از یک‌ماه فوران یک آتشفشان زیر سطحی در سواحل تونگا، یک جزیره جدید شکل گرفت.

ژاپنی‌ها مشخصا به شکل‌گیری جزایر جدید عادت دارند چون پیش‌تر در سال‌های 1904، 1914 و 1986 هم به همین شکل جزایری در سواحل این کشور ایجاد شده بود که بعدها به‌خاطر توقف فعالیت‌های آتشفشانی، محو شدند.

از 1500 آتشفشان فعال دنیا، 111 آتشفشان در ژاپن هستند، که در منطقه‌ای که به آن «حلقه آتش اقیانوس آرام» می‌گویند قرار دارند.

ایوو جیما البته شهرت خود را در تاریخ معاصر، به‌خاطر نبردهای معروف جنگ جهانی دوم بین نیروهای ژاپنی و نیروهای متفقین در این ساحل به‌دست آورده است.

منبع: همشهری

۰
نظرات بینندگان
اخبار سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید