آفتاب پرست کیهانی از لنز هابل

آفتاب پرست کیهانی از لنز هابل

کهکشان مارپیچی میله‌ای NGC 1385 از تلسکوپ هابل، به دو صورت متفاوت در دو تصویر نشان داده شده است. دلیل این تفاوت در دو تصویر، به استفاده از فیلترهای تخصصی مختلف در هابل نسبت داده می‌شود.

کد خبر : ۱۶۱۴۳۲
بازدید : ۴۱

در دو تصویری که از کهکشان مارپیچی میله‌ای NGC 1385 توسط تلسکوپ فضایی هابل ارسال شده، دو تصویر، متفاوت از یکدیگر هستند. کمی گیج کننده است که چگونه یک کهکشان در دو تصویری که توسط یک تلسکوپ ارسال شده، متفاوت نمایش داده می‌شود! 

کهکشان مارپیچی میله‌ای NGC 1385 از تلسکوپ هابل، به دو صورت متفاوت در دو تصویر نشان داده شده است. دلیل این تفاوت در دو تصویر، به استفاده از فیلترهای تخصصی مختلف در هابل نسبت داده می‌شود.

تصویری که پیش رو دارید، تصویری از ترکیب و درهم تنیدگی غبار و ستارگان است. این درهم تنیدگی درخشان را کهکشان مارپیچی میله‌ای NGC 1385 می‌نامند، کهکشانی که تقریبا 30 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.  

62800658 (1)

تصویر هابل از کهکشان مارپیچی میله‌ای NGC 1385 ( barred spiral galaxy NGC 1385) در فاصله 30 میلیون سال نوری از زمین

علاوه بر این، تصویر دیگری از همین کهکشان، از هابل دریافت شده، در حالی که این دو تصویر به طور قابل توجهی متفاوت از یکدیگر هستند. تصویر جدید، دارای سایه‌های صورتی رنگ  مایل به قرمز و خاکستری است، در حالی که در تصویر قبلی رنگ آبی غالب است.  

این تنوع رنگی تنها یک انتخاب خلاقانه نیست، بلکه یک مورد فنی است که به تعداد و نوع فیلترهای تخصصی مورد استفاده  در تلسکوپ فضایی هابل برای جمع‌آوری داده‌ها در ساخت تصاویر مربوط می‌شود.  

62800660

تصویر هابل از کهکشان مارپیچی NGC 1385 ( spiral galaxy NGC 1385) در فاصله 68 میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی کوره (constellation Fornax) 

کمی گیج‌کننده است که چگونه یک کهکشان در دو تصویری که توسط یک تلسکوپ ارسال شده، متفاوت نمایش داده می‌شود! 

در این خصوص باید گفت که مانند تمام تلسکوپ‌های قدرتمندی که توسط ستاره شناسان حرفه‌ای برای تحقیقات علمی استفاده می‌شود، تلسکوپ فضایی هابل نیز به طیف وسیعی از فیلترها مجهز است.

این اجزای بسیار تخصصی شباهت کمی به فیلترهای مورد استفاده در رسانه‌های اجتماعی دارند؛ فیلترهای نرم‌افزاری پس از گرفتن تصویر اضافه می‌شوند و با اضافه کردن یا کم کردن رنگ‌ها، اطلاعات تصویر را تغییر می‌دهند.  

در حالی که، فیلترهای تلسکوپ قطعاتی از سخت افزار فیزیکی هستند که تنها به طول موج‌های بسیار خاصی از نور اجازه ورود به تلسکوپ را در زمان جمع آوری داده‌ها می‌دهند. این امر باعث از بین رفتن نور می‌شود و به این معنا است که اختر شناسان می‌توانند بخش‌های بسیار خاصی از طیف الکترومغناطیسی را کاوش کنند.

استفاده از فیلترهای تلسکوپ، اقدامی مفید در تحقیقات و پژوهش‌های نجومی محسوب می‌شود، به عنوان مثال، فرآیندهای فیزیکی در عناصر و شرایط خاص، نور را در طول موج‌های بسیار خاص ساطع می‌کنند که در چنین شرایطی می‌توان از این فیلترها برای چنین طول موج‌هایی به‌صورت بهینه استفاده کرد.

منبع: ایسنا

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید