ثبت واضح‌ترین تصویر مغز با فناوری جدید

ثبت واضح‌ترین تصویر مغز با فناوری جدید

دستگاه Iseult MRI که توسط کمیسیون انرژی‌های جایگزین و انرژی اتمی فرانسه توسعه یافته است، دارای قدرت میدان مغناطیسی ۱۱.۷تسلاست. در مقایسه، دستگاه‌های MRI معمولی که امروزه در بیمارستان‌ها به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولا ۱.۵یا حداکثر ۳تسلا هستند. مزیت اصلی این قدرت اضافی این است که می‌توان تصاویری با وضوح بسیار بالاتر از مغز و بسیار سریع‌تر گرفت.

کد خبر : ۱۸۳۵۰۳
بازدید : ۳۲

قدرتمندترین دستگاه MRI نخستین تصویر با وضوح بالا از مغز انسان زنده را ثبت کرد. تصاویر به‌دست‌آمده یک نگاه اجمالی با وضوح فوق‌العاده بالا به مغز دارد که به متخصصان در درک بهتر ماهیت هوشیاری و درمان بیماری‌های عصبی کمک می‌کند.

به نقل از نیواطلس: دستگاه Iseult MRI که توسط کمیسیون انرژی‌های جایگزین و انرژی اتمی فرانسه توسعه یافته است، دارای قدرت میدان مغناطیسی ۱۱.۷تسلاست. در مقایسه، دستگاه‌های MRI معمولی که امروزه در بیمارستان‌ها به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولا ۱.۵یا حداکثر ۳تسلا هستند. مزیت اصلی این قدرت اضافی این است که می‌توان تصاویری با وضوح بسیار بالاتر از مغز و بسیار سریع‌تر گرفت.

این دستگاه جدید می‌تواند فقط ۴دقیقه، تصاویری تا ۰.۲میلی‌متر از بافت مغز را به‌صورت افقی در برش‌هایی به ضخامت یک میلی‌متر ثبت کند. برای درک این ویژگی منحصربه‌فرد بهتر است بدانید، برای اینکه دستگاه‌های MRI معمولی بتوانند عکس‌هایی با این وضوح بگیرند، بیماران باید بیش از ۲ساعت به شکل کاملا ثابت داخل دستگاه دراز بکشند و کوچک‌ترین حرکت باعث تارشدن عکس می‌شود که خب این امکان‌پذیر نیست.

همچنین برای افزایش راحتی بیمار سوراخی که باید سر در آن قرار بگیرد با عرض ۹۰سانتی‌متری ساخته شده است که بیماران می‌توانند سر خود را به آن بچسبانند.

ممکن است این افزایش نسبت به اندازه ۶۰ تا ۷۰سانتی‌متر دستگاه‌های معمولی زیاد به‌نظر نرسد، اما فضای سر اضافی می‌تواند به کاهش کلاستروفوبیک‌بودن این تجربه کمک کند.

آیسولت چند سال پیش روی کدوتنبل آزمایش شد، اما اکنون نخستین تصاویر مغز انسان را که متعلق به ۲۰داوطلب سالم است، اسکن کرده است.

این تصاویر خیره‌کننده پتانسیل فناوری جدید MRI را نشان می‌دهد تا اطلاعاتی را که قبلا دست‌نیافتنی بود در مورد نحوه عملکرد مغز ازجمله نحوه رمزگذاری بازنمایی‌های ذهنی و علائم عصبی مرتبط با خودآگاهی را نشان دهد.

آیسولت همچنین باید به دانشمندان در درک، تشخیص و درمان بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون کمک کند. این فناوری جدید همچنین علائم شیمیایی که معمولا خیلی ضعیف هستند و با اسکن‌های MRI معمولی دیده نمی‌شوند، ازجمله مولکول‌هایی مانند گلوکز و گلوتامات که در متابولیسم مغز نقش دارند و اختلالاتی که می‌توانند در شرایطی مانند گلیوما و تخریب عصبی دخیل باشند، می‌تواند شناسایی کند.

منبع: همشهری

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید