سرعت هواپیماهای مسافربری در هر مرحله از پرواز چقدر است؟

سرعت هواپیماهای مسافربری در هر مرحله از پرواز چقدر است؟

امروز،این موضوع را تجزیه و تحلیل کرده و خواهیم فهمید که انواع هواپیماهای مختلف با چه سرعتی می توانند در هوا و روی زمین حرکت کنند. اول، مهم است بدانید که ارتفاعی که یک هواپیما در آن قصد پرواز دارد می تواند به وزن کلی هر مسافران، بار داخل هواپیما، شرایط آب و هوایی و خود هواپیما بستگی داشته باشد

کد خبر : ۱۸۵۷۶۶
بازدید : ۱۳۸۴

در حالی که کمربندهای ایمنی خود را بسته ایم و برای پرواز به جایی جادویی آماده می شویم، ممکن است این سوال از ذهن مان عبور کند که هواپیما با چه سرعتی در باند فرودگاه به جلو می رود و هنگامی که مشغول میل غذا در داخل کابین هستیم، سرعت کروز هواپیما چقدر خواهد بود.

امروز،این موضوع را تجزیه و تحلیل کرده و خواهیم فهمید که انواع هواپیماهای مختلف با چه سرعتی می توانند در هوا و روی زمین حرکت کنند. اول، مهم است بدانید که ارتفاعی که یک هواپیما در آن قصد پرواز دارد می تواند به وزن کلی هر مسافران، بار داخل هواپیما، شرایط آب و هوایی و خود هواپیما بستگی داشته باشد.

سرعت هواپیماها در هر مرحله از پرواز چقدر است؟

همیشه سریعترین بهترین نیست. خلبان‌ها معمولاً «نقطه‌ی بهینه» را هدف خود تعیین می کنند، جایی که سرعت هواپیما به آن اجازه می‌دهد بدون سوزاندن بیش از حد سوخت، به طور مؤثر پرواز کند.

با توجه به اینکه ایرباس A380 می تواند به بیش از ۱,۰۰۰ کیلومتر در ساعت برسد، هنگام مقایسه با سرعت رانندگی با ماشین شخصی، این سرعت از هواپیمایی به هواپیمای دیگر متفاوت بوده و به نوع هواپیما بستگی دارد. سرعت ایرباس A380 بیش از سه برابر سریع‌تر از خودروهای فرمول ۱ است. با این حال، برای درک اینکه پرواز بعدی شما احتمالاً چه سرعت هایی را تجربه خواهد کرد، بیایید به همه متغیرها نگاه کنیم.

تاکسی، تیک آف، کروز، کاهش ارتفاع و فرود

تاکسی

مرحله تاکسی یا خزش روند حرکت هواپیما از گیت تا باند پرواز است. معمولاً سرعت هواپیما در این مرحله بین ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر است، پس هواپیما می تواند در مواقع اضطراری به سرعت متوقف شود و همچنین در هنگام چرخش شدید خطر آسیب به چرخ ها را نداشته باشد.

سرعت هواپیماها در هر مرحله از پرواز چقدر است؟

تیک آف

تیک آف حالتی است که هواپیما از زمین بلند شده و به هوا می رود. بسته به اندازه هواپیما، کیفیت تیک آف به میزان نیروی رانش و سرعت اتخاذ شده بستگی دارد. برای هواپیماهای کوچکتر با بال سبک، عمدتاً از نیروی کامل استفاده می شود.

با این حال، هواپیماهای تجاری بزرگتر ممکن است به دلایل مختلفی از جمله افزایش عمر موتور و محدود کردن صدا، از قدرت کمتری در مقایسه با قدرت کامل موتور استفاده کنند. سرعت تیک آف متوسط ​​یک جت معمولی بین ۲۴۰ تا ۲۸۵ کیلومتر در ساعت است، در مقایسه با اینها، Cessna 150 می تواند با رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از زمین بلند شود.

هواپیماهایی که برای عملیات های پرسرعت طراحی شده اند، از جمله هواپیماهای جت تجاری، اغلب در هنگام برخاستن برای تهیه مقدار لیفت کافی با مشکل مواجه می شوند. به همین دلیل است که چندین دستگاه ایجاد لیفت را در هواپیماهای مدرن می بینیم، از جمله پره ها و بالچه ها. این ابزارها باعث افزایش قوز یا خمیدگی هواپیما می شود که منجر به لیفت بیشتر شده و در سرعت های پایین موثر می افتد.

سرعت هواپیماها در هر مرحله از پرواز چقدر است؟

کروز

کروز مرحله ای از پرواز است که در آن هواپیما پس از صعود و قبل از شروع کاهش ارتفاع برای فرود، به سرعتی ثابت رسیده است. کروز بیشترین مرحله از زمان پرواز را به خود اختصاص می دهد، برای بسیاری از مسافران، زمانی است که مشغول خواندن کتاب بوده، فیلم تماشا کرده یا در خواب عمیقی فرو می‌روند.

متداول ترین هواپیماها، مانند ایرباس A320 و بوئینگ ۷۳۷، در این مرحله عمدتاً با سرعت ۸۳۰ کیلومتر در ساعت پرواز می کنند، یا اگر آن را با ایرباس A350 یا بوئینگ ۷۸۷ مقایسه کنید، می تواند به سرعت کمی بالاترِ ۹۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. ارتفاع معمول کروز برای بیشتر پروازهای تجاری بین ۳۱,۰۰۰ تا ۳۸,۰۰۰ پا است.

هواپیماهای مختلف حداکثر سرعت متفاوتی دارند، اما در جدولی که فرودگاه اسخیپول، هلند منتشر کرده است، حداکثر سرعت هواپیماهای مسافربری مختلف به شکل زیر است:

نوع هواپیما سرعت (کیلومتر بر ساعت) ارتفاع (پا)
ایرباس A320 ۹۶۷ ۳۶,۰۸۹
ایرباس A330 ۹۵۰ ۳۶,۰۸۹
ایرباس A380 ۱,۰۴۱ ۴۳,۰۹۷
بوئینگ ۷۴۷ ۹۲۰ ۳۵,۱۰۵
بوئینگ ۷۳۷ ۸۵۰ ۳۵,۰۰۰
بوئینگ ۷۷۷ ۹۰۵ ۳۵,۰۰۰
بوئینگ ۷۸۷ Dreamliner ۹۰۷ ۴۰,۰۲۶
Embraer 190 ۸۲۹ ۳۹,۳۷۰
Embraer 175 ۷۹۷ ۳۹,۳۷۰

نزول

نزول یا کاهش ارتفاع بخشی از پرواز است که هواپیما از ارتفاع کروز خود خارج شده و به سمت مقصد خود در حال فرود است. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که از شما خواسته می‌شود میز سینی خود را به حالت عمودی برگردانید، خدمه کابین آخرین چیزهای باقیمانده مانند ظرف غذاها را از کابین جمع آوری کرده و شما سایه پنجره را باز می‌کنید تا منظره زیرتان را ببینید.

هواپیماهای تجاری معمولاً با نرخ ۱,۵۰۰ تا ۳,۰۰۰ پا در دقیقه ارتفاع خود را کاهش می دهند. در آخرین مرحله کاهش ارتفاع، هواپیما به سرعتی مشابه سرعت خود در هنگام فرود می رسد.

سرعت هواپیماها در هر مرحله از پرواز چقدر است؟

فرود

درست همانند یک پرنده، فرود نیز همان مرحله ای است که هواپیما به زمین باز می گردد. هواپیماها، به دلایل واضح، با توجه به اینکه از نقطه ای ثابت در آسمان پرواز خود را شروع نکرده اند، با سرعتی بیشتر از زمانی که بلند می شوند، فرود می آیند. سرعت فرود بسته به نوع سطحی که هواپیما قصد فرود روی آن را دارد می تواند متفاوت باشد، در حالی که برای هواپیماهای تجاری بزرگتر، معمولاً همیشه روی محوطه وسیع و صاف خواهد بود. برای هواپیماهای کوچکتر، این می تواند شن، چمن یا حتی ساحل باشد.

هنگامی که به هواپیماهای جت بزرگتر نگاه می کنید، خلبان هواپیما را متناسب با سرعت و ارتفاع تنظیم می کند تا خیلی نرم به زمین نزدیک شده و چرخ ها بدون تکانه های زیادی با زمین برخورد کنند. متداول ترین سرعت ها در این مرحله از پرواز حدود ۲۷۵ تا ۲۹۰ کیلومتر در ساعت است.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید