(تصویر) کشف انگشتر 800 ساله با تصویر «خدای دو چهره» در یک قلعۀ قدیمی

(تصویر) کشف انگشتر 800 ساله با تصویر «خدای دو چهره» در یک قلعۀ قدیمی

باستان‌شناسان در حال کاوش در قلعه‌ی معروف به قلعه سلطنتی واوِل (Wawel) بودند که این جواهر باستانی را کشف کردند.

کد خبر : ۱۷۵۸۷۸
بازدید : ۹۰۶

فرادید| این حلقه که شاید حدود ۸۰۰ سال پیش، در انگشت زن ثروتمندی که در خیابان‌های کراکوفِ لهستان قدم می‌زد می‌درخشید، حالا در زیرزمین یک قلعه پیدا شده است. 

به گزارش فرادید، باستان‌شناسان در حال کاوش در قلعه‌ی معروف به قلعه سلطنتی واوِل (Wawel) بودند که این جواهر باستانی را کشف کردند. 

1

به گفته کارشناسان، این دو چهره شاید نمایانگر اساطیر رومی، به ویژه ژانوس یا خدای دو چهره باشند

کارشناسان در حال انجام تحقیقات در زیرزمین یکی از برج‌های قلعه بودند که خرابه‌های یک باروی دفاعی احتمالی را یافتند. آن زمان بود که این اثر بسیار نادر قرون وسطایی را کشف کردند. این حلقه که قدمت آن بین قرن‌های ۱۱ و ۱۲ است، یکی از انگشترهای طلای اوایل قرون وسطی لهستان است. 

2

به گفته باستان‌شناسان، این حلقه احتمالاً توسط یک محلی در لهستان ساخته شده است

این نوع حلقه‌ها معمولاً فاقد هر نوع تزئینی هستند، اما به گفته کارشناسان، این دست‌سازه‌ی کشف‌شده در واوِل دارای حکاکی پیچیده و منحصر به فردی است. در واقع، تنها نمونه‌ی دارای تصویر انسان است که روی یک حلقه قرون وسطایی در لهستان یافت شده است. این حلقه دارای یک سطح تزئینی است که دو چهرۀ انسانی متقارن را نشان می‌دهد.

کارشناسان خاطرنشان کردند این حکاکی با مسیحیت ارتباطی ندارد و ممکن است به ژانوس، خدای رومی با دو چهره اشاره داشته باشد. ساخت این حلقه شبیه سایر یافته‌های لهستانی است، بنابراین سازنده آن احتمالاً محلی بوده است. 

12

تپه واول و قلعه سلطنتی واول در کراکوف مانند آکروپولیس برای آتن باستان یا تپه کاپیتولین برای روم بود. این قلعه از حدود سال ۹۶۰ پس از میلاد، زمانی که نخستین حاکم تاریخی کشور، آنجا را برای اقامت خود انتخاب کرد، خانه پادشاهان لهستان بود. 

سال ۱۹۳۰، این قلعه به یکی از موزه‌های هنری برتر لهستان تبدیل شد. از آن زمان، کارشناسان روی کاوش‌های باستان‌شناسی منظم نظارت می‌کنند تا درباره تاریخچه این سایت اطلاعات بیشتری کسب کنند.

مترجم: زهرا ذوالقدر 

۶
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید