یک عکس متفاوت و عجیب از «درویش‌های ایرانی» در زمان قاجار

یک عکس متفاوت و عجیب از «درویش‌های ایرانی» در زمان قاجار

امروزه عکس‌های نسبتا پرشماری از درویش‌های ایرانی دوران قاجار به جا مانده است؛ عکس‌هایی که شکل و شمایل غریب و غیرعادی افرادی را به تصویر کشیده‌اند که زندگی‌شان را با دوره‌گردی و گدایی می‌گذراندند و اغلب با لباس‌های مندرس، ریش و موی بلند و ابزارهایی مثل کشکول شناخته می‌شدند.

کد خبر : ۱۸۵۰۸۹
بازدید : ۱۱۳۵

فرادید| همۀ عکس‌هایی که از درویش‌ها گرفته شده‌اند به نوعی عجیب و جالب توجه هستند اما عکسی که در اینجا ملاحظه می‌کنید از بعضی جهات از بقیۀ آن‌ها عجیب‌تر است. در این عکس ما دراویشی با تیپ‌های کاملا متفاوت را می‌بینیم که در یک جا دور هم جمع شده‌اند؛ جایی که شاید یک خانقاه یا خانۀ مشترکی برای دراویش بوده باشد.

به گزارش فرادید؛ می‌توان حدس زد که افراد حاضر در این عکس از پیروان فرقه‌های مختلف صوفیه یا دست‌کم درویش‌هایی با مسلک و روحیات مختلف بوده‌اند. این چیزی است که از تفاوت سیمای آن‌ها به ذهن می‌رسد. یکی از آن‌ها دستار بر سر گذاشته و ریش و سبیلی معمولی دارد. دیگری کلاه درویشی بر سر گذاشته و سبیل بسیار بلندی دارد. برخی دیگر هیچ پوششی روی سرشان ندارند و فردی که در سمت چپ تصویر نشسته از همه عجیب‌تر است؛ با سر و رویی کاملا ژولیده، تقریبا بدون لباس و بدنی نسبتا تکیده.

1

۳
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید