(عکس) روزی که از آسمان نهنگ می بارید! /یک اتفاق شگفت‌انگیز که هنوز جذابیت دارد

(عکس) روزی که از آسمان نهنگ می بارید! /یک اتفاق شگفت‌انگیز که هنوز جذابیت دارد

حدود ۵۰ سال پیش، نهنگی هشت تنی به گل نشست و جان داد، اما عجیب‌تر آن بود که منفجر شد! هنوز هم با گذشت نیم قرن، درباره این اتفاق صحبت می‌شود.

کد خبر : ۱۹۱۹۵۸
بازدید : ۳۰۰

بیش از ۵۰ سال از وقوع یک اتفاق شگفت‌انگیز و متفاوت می‌گذرد و عجیب‌وغریب بودن این ماجرا تا حدی است که هنوز درباره آن صحبت می‌شود.

صحبت از انفجار یک نهنگ در سال ۱۹۷۰ است که گرچه این تنها باری نبود که چنین اتفاقی رخ داده ولی از آنجاکه این اتفاق به‌صورت مصنوعی انجام گرفت و رسانه‌ها آن را پوشش دادند، هنوز از یادها پاک نشده است.

این اتفاق در روز نهم نوامبر سال ۱۹۷۰ در فلورانس، در سواحل اورگان آمریکا رخ داد. ماجرا از این قرار بود که چند روزی بود که پیکر بی‌جان یک نهنگ عنبر با وزن حدوداً ۸ تن و طول حدودا ۱۴ متر در ساحل فلورانس افتاده و تدریجاً پوسیده شده بود و از همین رو بوی تند و نامطبوعی محیط را فراگرفته بود.

مرگ نهنگ

باید تصمیمی درباره جنازه این نهنگ گرفته می‌شد و دپارتمان حمل‌ونقل اورگان که مسئولیت رسیدگی بر سواحل را عهده‌دار بود، می‌بایست در این رابطه تصمیم‌گیری می‌کرد. از آنجا که آخرین بار در سال ۱۹۱۰ پیکر یک نهنگ در ساحل این ایالت دیده‌شده بود، اطلاعات کافی در مورد اینکه باید با پیکر بی‌جان این نهنگ چه کرد، وجود نداشت.

5008067بررسی راهکارها

مقامات سردرگم، در ابتدا به فکر دفن کردن پیکر نهنگ افتادند ولی به این نتیجه رسیدند که در نهایت روزی این هیبت عظیم‌الجثه از زیر ماسه‌ها بیرون خواهد زد و از سوی دیگر تکه‌تکه کردن جنازه برای دفن آن، با مشکلات فراوانی از جمله یافتن افراد داوطلب برای انجام این کار همراه بود.

در نهایت مقامات محلی تصمیم گرفتند تا جنازه نهنگ را با قرار دادن و منفجر کردن ۴۵۰ کیلوگرم دینامیت، تکه‌تکه کنند تا بدین ترتیب خوراک حیوانات وحشی منطقه شود. جمعیت زیادی برای تماشای این اتفاق جمع شده بودند که البته برای ایمنی بازدیدکنندگان، آنها به فاصله دورتری منتقل گردیدند.

در این بین، یک رهگذر محلی که تجربه کافی درزمینهٔ مواد منفجره داشت، به مقامات توصیه کرد که برای برگرداندن جنازه به داخل آب، به حجم کمتری مواد منفجره نیاز خواهد بود ولی برای از بین بردن کامل لاشه، باید مواد منفجره بیشتری استفاده شود. البته آنها به این توصیه گوش نکردند و برنامه خودشان را پیش بردند.

انفجاری برای تکه‌تکه کردن نهنگ

بعد از وقوع این انفجار، بخش سمت راست لاشه نهنگ به ارتفاع ۴۵ متر به هوا پرتاب شد و تکه‌های بدن نهنگ همراه با شن و ماسه، شبیه به یک آتش‌فشان به هوا پرتاب شدند. قطعات ریز بدن نهنگ به سمت جمعیت حاضر در ساحل پرتاب شد و افراد حسابی وحشت‌زده شده بودند. بارانی از تکه‌های گوشت نهنگ روی جمعیت و گروه‌های خبری می‌بارید و آنها با سرعت می‌کوشیدند تا از صحنه فرار کنند.

خبرنگاری به نام «پل لینمن» در توصیف آن لحظات گفته که فکر می‌کرده ممکن است توسط بقایای لاشه نهنگ کشته شوند. البته خوشبختانه درپی این اتفاق کسی آسیبی ندید ولی یک تکه گوشت نهنگ که به‌اندازه یک میز صبحانه بود، روی یک اتومبیل افتاد و خودرو را از بین برد. جالب اینجاست که این خودرو متعلق به همان رهگذری بود که درباره میزان دینامیت مورداستفاده، به مقامات محلی هشدار داده بود.

طبق گفته شاهدان عینی، آنچه چندش‌آورتر و بدتر از تماشای بارانی از گوشت و خون نهنگ بود، بوی تعفنی بود که بعد از انفجار لاشه، دو برابر قبل در محیط استشمام می‌شد. مرغ‌های دریایی که پیش‌بینی می‌شد که با بقایای گوشت نهنگ، جشن بگیرند، با صدای انفجار از منطقه فرار کرده بودند و بدین ترتیب همه نقشه‌های پیش‌بینی‌شده، به خطا رفت.

انفجاری که درس عبرت شد

از آن زمان، این ماجرا تبدیل به یک داستان هشداردهنده درباره نحوه برخورد با لاشه نهنگ‌های مرده در سواحل شد و مسئولان ایالت اورگان آمریکا نشان دادند که از این واقعه درس گرفته‌اند. چراکه در سال ۱۹۷۹، لاشه ۴۱ نهنگ عنبر در سواحل این ایالت رؤیت شد و این بار آنها تصمیم گرفتند تا این لاشه‌ها را بسوزانند و دفن کنند.

هنوز سیاست رسمی این ایالت در رویارویی با لاشه نهنگ‌ها به همین ترتیب است و این شیوه، کم خطرترین راه ممکن به نظر می‌رسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید