(تصاویر) بازسازی چهره «توت عنخ آمون» فرعون مصر پس از ۳ هزار و ۳۰۰ سال!

(تصاویر) بازسازی چهره «توت عنخ آمون» فرعون مصر پس از ۳ هزار و ۳۰۰ سال!

مومیایی او همراه با ده ها گنجینه باورنکردنی توسط یک باستان شناس بریتانیایی در نوامبر ۱۹۲۲ در دره پادشاهان مصر کشف شد.

کد خبر : ۱۹۲۴۳۶
بازدید : ۴۵

بازسازی دیجیتالی چهره توت عنخ آمون توسط یک تیم بین المللی از دانشگاه های برزیل، استرالیا و ایتالیا با استفاده از مدل دیجیتالی جمجمه مومیایی شده او، نشان می دهد که این فرعون مصر چهره یک مرد جوان محصل را داشته است.

21

22

بازسازی چهره این پادشاه نشان می دهد، بیش از سه هزار سال پیش و هنگام مرگش، هنوز نوجوان بوده است. با نگاه کردن به او، بیشتر یک دانشجوی جوان را می بینیم تا یک سیاستمدار پر مسئولیت، که این شخصیت تاریخی را جالب تر می کند.

23

24

مومیایی او همراه با ده ها گنجینه باورنکردنی توسط یک باستان شناس بریتانیایی در نوامبر ۱۹۲۲ در دره پادشاهان مصر کشف شد.

25

از آنجایی که تیم بین المللی دسترسی مستقیم به جمجمه فرعون نداشت، تکمیل این مدل دیجیتالی، چالش برانگیز بود. خوشبختانه، قبلاً اندازه‌گیری‌های جمجمه را ثبت کرده بودند و تصاویر مرجع در دسترس بود.

26

27

28

اندازه لب ها، موقعیت کره چشم ها، ارتفاع گوش ها و اندازه جلوی بینی، بر اساس مطالعات آماری است که بر روی سی تی اسکن افراد زنده از چندین اجداد مختلف انجام شده است. سپس نشانگرهایی بر روی جمجمه اعمال شد که ضخامت بافت نرم را در مکان‌های مختلف نشان می‌داد و از داده‌های مصریان امروزی به عنوان راهنما استفاده کرد. با این روش ها و سایر تکنیک ها، چهره به تدریج به صورت عینی بازسازی شد. سپس عناصر ذهنی مانند رنگ چشم برای انسانی کردن بیشتر سوژه اضافه شدند.

29

این اولین بار نیست که دانشمندان سعی می کنند، فرعون جوان را بازسازی کنند؛ تلاش دیگری در سال ۲۰۰۵ انجام شد. مایکل هابیشت، مصر شناس و باستان شناس در دانشگاه فلیندرز استرالیا، که یکی از نویسندگان این مطالعه جدید است، به شباهت شگفت انگیز بین این دو بازسازی اشاره کرد. او گفت: «بازسازی ما به طرز شگفت انگیزی به بازسازی چند سال پیش یک تیم فرانسوی نزدیک است. همچنین با تصاویر باستانی توت عنخ آمون، مطابقت دارد.»

30

دانشمندان این پروژه، مطمئن هستند که سازگاری خوبی با چهره واقعی در ساختار کلی وجود دارد.

31

32

توت عنخ آمون که در زمان حیاتش به عنوان خدا پرستش می شد، در سال ۱۳۲۳ قبل از میلاد درگذشت و مشاورش آی جانشین او شد.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید