(تصاویر) ماجرای کشف مقبره بابا نوئل در ترکیه

(تصاویر) ماجرای کشف مقبره بابا نوئل در ترکیه

کلیسای دیگری در بالای کلیسای باستانی برای محافظت از مقبره این قدیس یا همان بابا نوئل داستان های عامیانه، ساخته شده است و تا همین اواخر، باستان شناسان موزاییک و کف سنگی که آنها را به آرامگاه ابدی سنت نیکلاس هدایت کرد را کشف نکرده بودند.

کد خبر : ۱۹۲۴۴۵
بازدید : ۲۰

مقبره سنت نیکلاس (Saint Nicolas)، الهام بخش خلق شخصیت بابا نوئل (Santa Claus)، که بیش از ۱۶۰۰ سال پیش درگذشته است، پس از کشف بقایای یک کلیسای باستانی در ترکیه که در قرون وسطی در اثر بالا آمدن سطح دریا در مدیترانه زیر آب رفته بود، توسط باستان شناسان کشف شد.

58

این شخصیت مقدس که بین سال‌های ۲۷۰ تا ۳۴۳ پس از میلاد زندگی می‌کرد، بیشتر به خاطر بخشیدن پول به فقرا معروف است. به‌ویژه داستان سه دختر روسپی، که او با بخشید کیسه‌های طلا به آنها، زندگیشان را نجات داد، مشهور است.

59

کلیسای دیگری در بالای کلیسای باستانی برای محافظت از مقبره این قدیس یا همان بابا نوئل داستان های عامیانه، ساخته شده است و تا همین اواخر، باستان شناسان موزاییک و کف سنگی که آنها را به آرامگاه ابدی سنت نیکلاس هدایت کرد را کشف نکرده بودند.

 

60

مسئولین این اکتشاف ادعا می‌کند که سنت نیکلاس در ترکیه زندگی می‌کرده و در همان جا هم درگذشته است. این تیم همچنین اعلام کرد که کف‌پوش سنگی که در زیر لایه‌های رسوب پنهان شده بود، همان کف پوشی است که این شخصیت مسیحی بر روی آنها راه‌رفته است.

61

کلیسای بیزانسی روی کلیسای باستانی، مکانی برای عبادت مسیحیان ارتدوکس بین قرن های ۵ و ۱۲ بوده و توسط مجسمه های سنت نیکلاس احاطه شده است و در سال ۱۹۸۲ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

62

کلیسای باستانی که در زیر قرار دارد، اولین بار در سال ۲۰۱۷ توسط محققانی که بررسی های الکترونیکی را در زیر کلیسای سنت نیکلاس انجام دادند، کشف شد. این اکتشاف، شکاف های بین کف و زمین را نشان داد.

63

این تیم اعلام کرده بود که ممکن است مقبره سنت نیکلاس یا بابا نوئل را پیدا کرده باشند، اما همچنان در تلاش بودند تا کف کلیسای بیزانسی را با دقت از بین ببرند تا آسیبی به آن وارد نشود.

عثمان اراوسار، رئیس هیئت حفاظت از میراث فرهنگی آنتالیا، هفته گذشته گفت: «اولین کلیسا با بالا آمدن دریای مدیترانه زیر آب رفت و چند قرن بعد، کلیسای جدیدی در بالای آن ساخته شد.

او خاطرنشان کرد: «اکنون به بقایای اولین کلیسا و طبقه ای که سنت نیکلاس روی آن قدم گذاشته است رسیده ایم. کاشی کاری کف اولین کلیسا که سنت نیکلاس روی آن راه می رفت، کشف شده

است.»

64

سنت نیکلاس، که به خاطر هدیه دادن و خیریه خود به فقرا مشهور است، در روستای پاتارا از پدر و مادری ثروتمند به دنیا آمد که در یک بیماری همه گیر، جان خود را از دست دادند و ثروت زیادی برای پسرشان به جا گذاشتند. سنت نیکلاس، به عنوان یک مسیحی مؤمن، از تعالیم مسیح درباره بخشیدن تمام دارایی های دنیوی به فقرا پیروی کرد. با این حال، این ایده ها در اسناد تاریخی ارائه نشده است، بلکه صرفا در داستان ها به اشتراک گذاشته شده اند.

65

او در قرن چهارم اسقف، اما اندکی بعد توسط امپراتور روم دیوکلتیان در زمانی که مسیحیان تحت آزار و اذیت قرار می گرفتند زندانی شد و تحت حکومت کنستانتین کبیر آزاد شد. سوابق نشان می دهد که سنت نیکلاس در کلیسای ساخته شده به نام او به خاک سپرده شده است. با این حال مکان دقیق جسد او همیشه یک راز بوده است.

66

اکنون محققان بر این باورند که در زمان مرگ او در سال ۳۴۳ پس از میلاد، سنت نیکلاس در کلیسایی در دمره دفن شده بود، جایی که تا قرن یازدهم بدون مزاحمت در آن آرمیده بود. پیش از این، گمان می رفت که بقایای ۱۶۷۴ ساله او، توسط بازرگانان در سال ۱۰۸۷ به شهر باری ایتالیا قاچاق شده است.

با این حال، باستان شناسان ترک اکنون معتقدند که آنها، استخوان های اشتباه را برداشته شده اند و استخوان هایی که به ایتالیا رفته اند متعلق به یک کشیش ناشناس است. سنت نیکلاس در کلیسای خود در میرا به خاک سپرده شد و در قرن ششم عبادتگاه او در آنجا مشهور شد.

67

بابا نوئل بر اساس داستان هایی در مورد سنت نیکلاس است که به دلیل انجام معجزه و دادن مخفیانه طلا به نیازمندان شهرت پیدا کرد. نام بابا نوئل از نام مستعار هلندی Sinter Klaas، شکل کوتاه شده Sint Nikolaas که بیان هلندی Saint Nicholas است، تکامل یافته است.

68

بنا به گفته هیئت حفاظت از میراث در آنتالیا، کلیسای بیزانسی بر فراز کلیسای باستانی، در قرن ۸ و ۹ چندین بار آسیب دیده و بازسازی شده است. این سازمان خاطرنشان می کند که بازسازی های عمده ای توسط کنستانتین نهم در سال ۱۰۴۳ و تزار نیکلاس اول در سال ۱۸۶۲ انجام شد که یک برج به ساختار این کلیسا اضافه کرد.

69

این کلیسا رفته رفته توسط رودخانه دمره زیر آب رفت و در نهایت مدفون شد تا اینکه در سال ۱۹۵۶ دوباره کشف شد و اکنون مقصد بسیاری از زائران است که به دنبال ادای احترام به سنت نیکلاس هستند.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید