اگر قصد کاهش وزن دارید؛ این مواد غذایی باعث افزایش اشتها می‌شوند

اگر قصد کاهش وزن دارید؛ این مواد غذایی باعث افزایش اشتها می‌شوند

غذاهایی که عمدتاً از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده تشکیل شده‌اند فاقد پروتئین و فیبرِ سیرکننده هستند. میزان بالای کربوهیدرات تصفیه‌شده و فیبر پایین می‌تواند سطح قند خون را مختل کرده و اشتها و میل به خوردن را تحریک کند.

کد خبر : ۱۶۱۷۱۴
بازدید : ۳۰

برخی مواد غذایی این پتانسیل را دارند که اشتها را افزایش ‌دهند و شما را گرسنه‌تر کنند. این شرایط هنگامی قابل درک است که مدت کوتاهی پس از خوردن وعده غذایی، خیلی زود گرسنه ‌شوید و دلتان بخواهد برای سرکوب حس گرسنگی، یک میان‌وعده هم بخورید.

غذاهایی که عمدتاً از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده تشکیل شده‌اند و قند بالایی دارند، معمولاً در ایجاد حس گرسنگی زودهنگام نقش دارند؛ زیرا فاقد پروتئین و فیبرِ سیرکننده هستند. میزان بالای کربوهیدرات تصفیه‌شده و فیبر پایین می‌تواند سطح قند خون را مختل کرده و اشتها و میل به خوردن را تحریک کند.

کیک و شیرینی

شیرینی‌ها با ظاهر فریبنده و طعم شیرین خود معمولاً برای همه ما محبوب هستند؛ اما نکته قابل ذکر این است که پایه اصلی این خوراکی‌ها، کربوهیدرات ساده و آرد سفید است. مصرف کربوهیدرات‌های ساده و بدون فیبر (مانند نان سفید، شیرینی و...)، افزایش قند خون و سپس افت شدید آن را به همراه دارد.

همین نوسان قند باعث می‌شود زودتر از حد معمول احساس گرسنگی کنید. اگر برای صبحانه کیک یا نان‌های فانتزی را ترجیح می‌دهید، غلات کامل را برای دریافت کربوهیدرات‌های پیچیده و انرژی پایدار انتخاب کرده و آن را با پروتئین‌هایی مانند تخم مرغ میل کنید.

5911072

برنج سفید

برنج سفید یکی از ممنوعات رژیم کاهش وزن محسوب می‌شود و بهتر است برنج قهوه‌ای مصرف کنید. در واقع برنج سفید در ابتدا همان برنج قهوه‌ای است؛ که پس از تصفیه، پوشش قهوه‌ای بیرونی آن (سبوس) از بین می‌رود. تقریباً تمام فیبر و ویتامین‌های B موجود در برنج در سبوس آن یافت می‌شود.

نه‌تنها ویتامین‌های موجود در سبوس مهم هستند، بلکه فیبر موجود در سبوس نیز در کنترل گرسنگی نقش دارد. خوردن برنج سفیدِ فاقد فیبر، پاسخ انسولین و تخلیه معده را تسریع می‌کند که همین امر سبب ایجاد حس گرسنگی می‌شود.

5878570

ماکارونی

مانند بسیاری از منابع دیگر کربوهیدرات، می‌توانید پاستا یا ماکارونی را هم به شکل سفید (تصفیه‌شده) و هم به صورت غلات کامل مصرف کنید. ماکارونی سفید از آرد تصفیه‌شده درست می‌شود و گرسنگی زودهنگام را به همراه دارد. در عوض ماکارونی تصفیه‌نشده یا سبوس‌دار حاوی فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری است.

ماکارونی سفید از منابع آرد تصفیه‌شده بدون محتوای فیبر تهیه می‌شود و می‌تواند باعث نوسانات قند خون و احساس گرسنگی بلافاصله پس از مصرف شود. از سوی دیگر، کربوهیدرات‌های پیچیده، مانند ماکارونی سبوس‌دار، زمان بیشتری طول می‌کشد تا هضم شوند؛ همین باعث می‌شود برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنیم.

5695231

آب میوه

آبمیوه‌ صنعتی فقط به این دلیل که از میوه تهیه شده، به این معنی نیست که گزینه خوب و سالمی است. آبمیوه حاوی قند زیاد و فیبر کم است؛ ترکیبی که به سرعت سطح قند خون را افزایش می‌دهد و سپس منجر به افت آن می‌شود.

نوسانات سریع قند خون یکی از عوامل بروز گرسنگی و عدم احساس سیری است. اگر میل به نوشیدن مایعاتی به جز آب دارید، سعی کنید میوه‌ها و سبزیجات موجود در خانه را آبگیری کنید که هم پاسخی برای این میل باشد و هم از فیبر سیرکننده موجود در آن بهره‌مند شوید.

5862886

سیب زمینی سرخ کرده

سیب زمینی یک ماده غذایی سیرکننده است، اما این گزاره زمانی صادق است که به شکل آبپز یا بخارپز آن را مصرف کنید. سیب زمینی سرخ‌کرده به این دلیل که سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و سدیم است، شاید خوشمزه‌تر باشد، اما در ایجاد حس سیری آنچنان تأثیری ندارد؛ زیرا هیچ پروتئین یا فیبری در آن نیست. خوردن سیب زمینی سرخ کرده به عنوان وعده غذایی انتخاب مناسبی نیست و باعث گرسنگی زودرس می‌شود.

5386198

آدامس

بعضی از افرادی که به منظور کاهش وزن رژیم می‌گیرند، جویدن آدامس را راهی می‌دانند که حواسشان از غذا خوردن پرت شود. اما این روش همیشه هم جوابگو نیست. درواقع بدن، عمل جویدن را اینگونه تعبیر می‌کند که وقت غذا خوردن رسیده و به همین دلیل مایعات گوارشی را تولید و آماده می‌کند. در چنین شرایطی اگر بدن هیچ غذایی دریافت نکند، منجر به ایجاد حس گرسنگی و معده‌درد می‌شود.

5742507

منبع: خبر آنلاین

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید