طبق علم روانشناسی این ۹ نشانه می‌گوید یک مرد به بلوغ عاطفی نرسیده است

طبق علم روانشناسی این ۹ نشانه می‌گوید یک مرد به بلوغ عاطفی نرسیده است

عدم بلوغ عاطفی با نشانه‌های ساده‌ای همراه است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

کد خبر : ۱۸۲۹۵۸
بازدید : ۶۸

تا به حال با مردی برخورد کرده‌اید که به‌خاطر باخت در یک بازی عصبانی باشد؟ یا به خاطر همه چیز شما را سرزنش کند، حتی آب و هوا؟ شاید هم متوجه شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید که حتی قادر به مدیریت یک مکالمه جدی نیست.

اگر این موارد برایتان آشناست احتمالاً با مردی سر و کار دارید که از نظر عاطفی به بلوغ نرسیده است.

عدم بلوغ عاطفی با نشانه‌های ساده‌ای همراه است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

۱. پرهیز از مسئولیت‌پذیری

Avoidance-of-responsibility-768x465_9_11zon

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های عدم بلوغ عاطفی، اجتناب مداوم از بر عهده گرفتن مسئولیت است. زیرا بلوغ عاطفی به معنای پذیرش اعمال و مسئولیت اشتباهاتمان است.

مردی که به بلوغ عاطفی نرسیده اغلب دیگران را به خاطر اشتباهات یا شکست‌های خود سرزنش می‌کند. او ممکن است بهانه بیاورد یا حتی دروغ بگوید تا با عواقب اعمال خود روبرو نشود.

۲. دشواری در صمیمیت عاطفی

Impulsive-Behavior-768x432_8_11zon

مطالعات نشان می‌دهد که این یک ویژگی رایج در مردانی است که از لحاظ عاطفی به بلوغ نرسیده‌اند. بیان احساسات و به اشتراک گذاشتن آنها برای این مردان دشوار است و در نتیجه از ایجاد یک ارتباط عاطفی عمیق بازمی‌مانند.

۳. رفتارهای شتابزده و نسنجیده

emotional-regulation-skills-social-1-768x459

شتابزدگی یا «تکانشگری» از نشانه‌های بارز عدم بلوغ عاطفی است. مردانی که به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند اغلب بدون فکر کردن به عواقب اعمال خود، وارد عمل می‌شوند که می‌تواند منجر به رفتار غیرقابل پیش‌بینی و گاه پرخطر شود.

در خصوص رابطه، این رفتار می‌تواند به صورت نوسانات خلقی ناگهانی، تصمیمات غیرمنطقی یا اقدامات نامعقول که به طور بالقوه می‌تواند به رابطه آسیب برساند ظاهر شود.

۴. خودمحوری بیش از حد

56e3dd_538097880ece49cd9e4bd7eefaf3e798mv2_7_11zon

خودمحوری فراتر از خودخواهیِ ساده و به معنای ناتوانی در نگریستن ورایِ نیازها و خواسته‌های خود است. این مورد اغلب می‌تواند نشانه‌ای از عدم بلوغ عاطفی باشد.

مردی که از نظر عاطفی نابالغ است به‌طور مداوم احساسات، نیازها یا خواسته‌های خود را بر دیگران ترجیح می‌دهد. این موضوع می‌تواند منجر به عدم همدلی و عدم توجه به تاثیر اعمال او بر اطرافیان شود.

خودمحوری مرد در رابطه می‌تواند به این معنا باشد که همیشه او تصمیم می‌گیرد کجا قرار بگذارید یا چه فیلمی تماشا کنید؛ و یا وقتی ناراحت هستید احساساتتان را نادیده می‌گیرد. انگار دنیای او حول خودش می‌چرخد ​​و انتظار دارد که دنیای شما هم همین‌طور باشد.

۵. عدم سازش

emotionally-immature-1024x538-1-768x404_6_11zon

یکی دیگر از نشانه‌های آشکار عدم بلوغ عاطفی، ناتوانی یا امتناع از سازش و مصالحه است. زندگی پر از بده و بستان است و این موضوع به‌ویژه در روابط صادق است.

مردی که از نظر عاطفی نابالغ است اغلب با این مفهوم غریبه است. او اصرار می‌کند که راه خودش را برود و یا هنگامی که از او می‌خواهید دیدگاه یا روش دیگری را در نظر بگیرد، بیش از حد تدافعی می‌شود یا مشاجره به راه می‌اندازد.

۶. ناتوانی در مدیریت احساسات منفی

1_2flSHwm4cGL37wp8VlTGbA-768x512

زندگی همیشه آفتابی و رنگین‌کمانی نیست. همه ما لحظات خشم، غم، ناامیدی و استیصال را تجربه می‌کنیم. اما این نحوه مدیریت این احساسات منفی است که افراد بالغ را از نابالغ جدا می‌کند.

کارشناسان می‌گویند که مردی که به بلوغ عاطفی نرسیده اغلب فاقد ابزارهایی برای مدیریت مؤثر احساسات منفی خود است. او ممکن است به جای مواجهه و برخورد سالم با این احساسات، سرزنش کند، بیش از حد تدافعی شود یا کاملاً در لاک خود فرو رود.

۷. مشکل در ابراز عشق و محبت

no-emotional-intimacy-marriage-768x432

بیان طبیعی و آشکار عشق و محبت نشانه بلوغ عاطفی است. با این حال، برای برخی از مردان، این کار می‌تواند تقلایی جدی باشد.

بر اساس یک مطالعه این مشکل می‌تواند ناشی از تروماهای دوران کودکی، آسیب‌پذیری، دل‌شکستگی‌های گذشته یا حتی فقدان الگوی رفتاری در دوران رشد باشد. دلیل آن هرچه باشد می‌تواند ایجاد یک رابطه عمیق و معنادار را چالش‌برانگیز کند.

۸. عمل نکردن به وعده‌ها

pexels-mikhail-nilov-6964102-1-1-2-768x535

یکی دیگر از نشانه‌های مردی که به بلوغ عاطفی نرسیده، عمل نکردن مداوم به وعده‌هاست. چنین مردی ممکن است به راحتی و اغلب برای خشنود کردن دیگران یا اجتناب از درگیری قول‌هایی بدهد. با این حال وقتی نوبت به تحقق این وعده‌ها می‌رسد، کوتاهی می‌کند.

۹. عدم تمایل به رشد و خودسازی

pexels-alex-green-5700170

در نهایت، مهم‌ترین چیزی که باید در مورد عدم بلوغ عاطفی درک کرد این است که مشخصه آن فقدان رشد و بهبود شخصی است.

مردی که از نظر عاطفی نابالغ است با احتمال بالاتری در مسیر خود گرفتار می‌شود و نمی‌خواهد یا نمی‌تواند از اشتباهات خود درس بگیرد و رشد کند.

بلوغ عاطفی شامل خودآگاهی، درک و توانایی تغییر و تکامل در طول زمان است. اگر این جنبه‌ها وجود نداشته باشند، نشانه آشکاری از عدم بلوغ عاطفی است.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید