ساختمانی مدرن با ترکیب رویایی سیمان و درخت انگور!

ساختمانی مدرن با ترکیب رویایی سیمان و درخت انگور!

یک گالری هنری شگفت‌انگیز به تازگی در مکزیک افتتاح شده که با دیوارهای سیمانی موج‌مانند و کف و سقفی از جنس چوب تاک، پس‌زمینه‌ای غیرعادی برای آثار هنری ایجاد کرده است.

کد خبر : ۱۳۳۱۱۵
بازدید : ۱۵۳۳

فرادید| گالری IK Lab که ماه گذشته افتتاح شد، در اقامتگاه لوکس و دوستدار محیط زیست آزولیک (Azulik) در شهر معروف تعطیلات واقع در ساحل شبه‌جزیره یوتاکان در مکزیک واقع شده است. 

به گزارش فرادید؛ این پروژه زمانی آغاز شد که سانتیاگو رامنی گوگنهایم از نوادگان خانواده معروف گوگنهایم به خورخه ادواردو نیرا استرکل، بنیان‌گذار اقامتگاه پیشنهاد باز کردن یک گالری هنری را داد. 

ik-lab-azuluk-tulum-guggenheim-gallery-mexico_dezeen_hero-1-852x479

پیشنهاد گوگنهایم تداوم میراث اجدادش بود؛ مادر مادربزرگ او به اسم پگی دلال افسانه‌ای آثار هنری اهل آمریکا و خواهرزاده سولومون آر گوگنهایم، تاجر ثروتمند آمریکایی و خیّر موزه‌هایی از جمله ساختمان مارپیچ فرانک لوید رایت در نیویورک بود. 

سانتیاگو رامنی گوگنهایم در بیانیه‌ای گفته است: «تاریخ من با تولوم ریشه‌دار است و این پروژه بسیار برای من عزیز است. IK Lab فقط یک گالری نیست و هدفش ارائه‌ی چارچوبی برای برقراری تعامل اذهان خلاق با معماری رویایی گالری است تا با روش‌های جدید آفرینش هنری آشنا شوند.» 

ik-lab-azuluk-tulum-guggenheim-gallery-mexico_dezeen_2364_col_12-1-852x568

طراحی استرکل برای IK Lab تاثیر اندکی روی محیط می‌گذارد و خصلت دوستدار محیط زیست بودن از اهداف اصلی آن است. 

این گالری که بالاتر از سطح زمین و تا ارتفاع سایبان درختان پیرامون برافراشته شده، با سیمان و چوب محلی ساخته شده است. اشکال ارگانیک آن با «جعبه سفید» سنتی مرتبط با گالری‌های هنری، فرق دارد. 

شاخه‌های درختان ساختاری را برای سایبان ناهمواری که فضای نمایشگاه را پوشانده، فراهم می‌کنند. چوب‌های کوچک‌تر به شکل مورب بین آن‌ها قرار گرفته‌اند و شکاف‌های باریک میان آن‌ها به نور اجازه عبور می‌دهد. نور بیشتر از طریق تعدادی پنجره گرد در اشکال و اندازه‌های مختلف وارد فضای داخلی می‌شود. 

ik-lab-azuluk-tulum-guggenheim-gallery-mexico_dezeen_2364_col_10-852x1278

بازدیدکنندگان گالری پیش از ورود باید کفش‌های خود درآورند. کف‌پوش‌های موج‌دار این گالری به راه مرتفعی که به اطراف گالری منتهی می‌شود، می‌پیوندند. 

چوب بژوکو که یک گیاه محلی انگورمانند است، موج‌وار روی زمین قرار داده شده و قطعاتی از سیمان مانند موج جلوی دیوارها رو به بالا منحنی شده‌اند. یکی از آن‌ها مانند دیوار کوهنوردی طراحی شده که دارای دهانه‌هایی به شکل ماه است و پله‌ها و طنابی برای پشتیبانی را شکل می‌دهد. 

یک سری مبلمان در گالری شامل یک میز و یک ست صندلی هم از سیمان ساخته شده است. 

ik-lab-azuluk-tulum-guggenheim-gallery-mexico_dezeen_2364_col_8-1-852x1278

سانتیاگو آر گوگنهایم نخستین نمایشگاه را در IK Lab برگزار کرد. این نمایشگاه به نام Alignments روز ۲۰ آوریل ۲۰۱۸ افتتاح شد و آثار هنرمندانی از جمله Tatiana Trouvé، Artur Lescher و Margo Trushina را به نمایش گذاشت. 

آزولیک یکی از گزینه‌های اقامتی در تولوم است که در سال‌های اخیر به مقصد محبوب تعطیلات تبدیل شده است و در امتداد ساحل خود سبب‌ساز پیشرفت‌های متمرکز بر معماری شده است. 

برای مثال، ملکی که زمانی به سلطان بدنام مواد مخدر یعنی پابلو اسکوبار تعلق داشت، به یک بوتیک هتل هنری تبدیل شده است و یک خانه درختی به سبک گائودی بالای جنگلهای استوایی ساخته شده است.

ik-lab-azuluk-tulum-guggenheim-gallery-mexico_dezeen_2364_col_1-852x568

ik-lab-azuluk-tulum-guggenheim-gallery-mexico_dezeen_2364_col_2-852x580

 

مترجم: زهرا ذوالقدر

۴
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید