(تصاویر) خانۀ عجیبی که مشهورترین معمار دنیا در جنگل‌های روسیه ساخت

(تصاویر) خانۀ عجیبی که مشهورترین معمار دنیا در جنگل‌های روسیه ساخت

در اینجا تصاویری از تنها اقامتگاه خصوصی ساخت زاها حدید را ملاحظه می‌کنید؛ خانه‌ای در جنگل‌های بارویخا نزدیک مسکو که انگار از دل فیلم‌های تخیلی بیرون آمده است؛ برای مردی که زاها او را «جیمز باند روسی» نامیده بود.

کد خبر : ۱۷۸۸۳۷
بازدید : ۱۵۱

فرادید| زاها حدید معمار فقید عراقی-بریتانیایی، اقامتگاه کاپیتال هیل را برای یک تاجر روس به نام ولادیسلاو دورونین که شرکت‌های املاک کاپیتال گروپ و اوکو گروپ را اداره می‌کند طراحی کرد. این تنها اقامتگاه خصوصی بود که حدید به عنوان یکی از مشهورترین معماران جهان در طول دوران کاری‌اش طراحی آن را به عهده گرفت.

به گزارش فرادید، ویژگی بارز خانه، یک سوئیت اصلی است که روی یک پایه بتنی باریک قرار گرفته که آن را بالاتر از تاج درختان جنگل قرار می‌دهد. 

1

این عنصر طراحی که در ارتفاع ۲۲ متری از سطح زمین قرار گرفته، نمایانگر انزوای کامل دورونین است. دیوارهای لعابدار که از لبه کف به عقب کشیده شدند تا دو بالکن ایجاد کنند، چشم‌اندازی از بالای درختان دارند. 

نواری از شیشه‌های مشبک در طول ستون نگهدارنده سوئیت قرار گرفته که دارای یک آسانسور و پلکان شیشه‌ای است که به دورونین اجازه می‌دهد هنگام بالا رفتن و پایین آمدن از منظره لذت ببرد. 

2

خود دورونین در مورد این پروژه گفته است: «به او گفتم: می‌خواهم صبح از خواب بیدار شوم و فقط آسمان آبی را ببینم. نمی‌خواهم همسایه‌ای ببینم. می‌خواهم احساس آزادی کنم.» 

«او به من گفت: متوجه هستی در این صورت، باید بالای درختان باشی؟» سپس یک دستمال برداشت و شروع به کشیدن طرح کرد. من نگاه کردم و گفتم دوستش دارم و اینگونه شد که پروژه کپیتال هیل را آغاز کردیم. »

3

سه طبقه بزرگی که تا حدی در زمین‌های شیبدار زیر تعبیه شدند دارای نماهای شیشه‌ای زاویه‌دار به سمت جنگل هستند. سقف‌های پهن با لبه‌های پلکانی نامنظم از دیوارهای شیشه‌ای هر طبقه بیرون زده‌اند. 

پایین‌ترین سطح شامل امکانات تفریحی می‌شود، در حالی که سالن، اتاق نشیمن و آشپزخانه کنار فضاهای سرگرم‌کننده و یک استخر در طبقه همکف قرار دارند. ورودی، اتاق خواب مهمان و کودکان و یک کتابخانه در طبقه اول قرار دارند. 

4

مفهوم این پروژه نخستین بار اوایل دهۀ 2000 میلادی شکل گرفت؛ زمانی که کارفرما و مشتری در لندن ملاقات کردند و حدید طرحی را روی یک دستمال کشید. 

تصاویر این پروژه نخستین بار سال ۲۰۰۸ و عکس‌های اولیه این پروژه سال ۲۰۱۱ و خیلی پیشتر از مرگ حدید منتشر شدند. اما این تصاویر که می‌بینید نشان‌دهنده تکمیل کامل اقامتگاه هستند. 

دورونین می‌گوید: «برای من او معمار متفاوتی بود. حرف زدن با او بسیار جالب بود، زیاد صحبت نمی‌کرد اما بسیار تیز بود. همیشه سر اصل مطلب می‌رفت، بسیار کنایه‌آمیز حرف می‌زد، بسیار روشنفکر، باهوش و تیز بود. مرگ او اتفاق بسیار غم‌انگیزی بود، ما یکی از بزرگترین معماران این قرن را از دست دادیم.» 

5

شریک تجاری سابق حدید، پاتریک شوماخر که پس از مرگ حدید در سال ۲۰۱۶ سکان هدایت شرکت را به دست گرفت، این پروژه را یک ماموریت رویایی توصیف می‌کند: «این خانه رویایی است. هیچ معماری چنین سفارشی را رد نمی‌کند. زاها ولادیسلاو را می‌شناخت، مردی بسیار شیک، زاها همیشه او را با جیمز باند مقایسه می‌کرد که سلیقه و ثروت خلق چیزهای خارق‌العاده را داشت.» 

6

«این پروژه گواه مطلق نبوغ زاها است، کسی که سطح جدیدی از لذت بردن از زندگی در این سیاره را ایجاد کرد.» 

«این طراحی شاهکار دارای ویژگی‌های بارز زاها است، از جمله ریزه‌کاری‌های ارگانیک، پیچیدگی چیدمان فضایی، شگفتی‌های فراوان، چیزگی و زیبایی بسیار.» 

7

دورونین با افتخار عکس‌هایی از خانه تکمیل‌شده‌اش را در یک مهمانی شام به نورمن فاستر، معمار بریتانیایی نشان داده گفته است از اینکه هرگز نمی‌تواند شادی‌اش را با حدید به اشتراک بگذارد، احساس «ناامیدی شدید» می‌کند.

مترجم: زهرا ذوالقدر 

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید