مرگ ریحانه پارسا؛ شایعه یا واقعیت؟

مرگ ریحانه پارسا؛ شایعه یا واقعیت؟

این عده معتقدند از آن‌جایی که پیج جدید او دنبال‌کننده چندانی ندارد با این ترفند‌ها قصد دارد فالوور‌های ازدست‌رفته‌اش را بازیابد.
کد خبر: ۱۰۰۰۵۸
بازدید : ۶۶۴۰
۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸

صبح دیروز خبری مبنی بر کشف جسد ریحانه پارسا در فضای مجازی منتشر شد که بازتاب زیادی داشت و باعث شد بسیاری از مردم صفحه‌های مجازی او را فالو کنند.

پشت پرده انتشار خبر مرگ یا خودکشی ریحانه پارسا مشخص است. داغ کردن صفحات مجازی این افراد و کشاندن برخی از این مخاطبان به سایت‌های قمار و شرط بندی. شبکه قمار ساکن ترکیه، در چند سال گذشته بار‌ها از این تاکتیک استفاده کرده است.

تاکتیک عوام فریبی برای سوءاستفاده از احساسات مردم، البته ناگفته نماند که دنبال کردن صفحات این افراد برای هر منظوری چه کنجکاوی و چه دلایل دیگر نتیجه‌ای جز ترویج بی اخلاقی در پی ندارد.

ریحانه پارسا به قتل رسید؟

از صبح روز گذشته شایعه مرگ ریحانه پارسا به سرعت در فضای مجازی پیچید. عده‌ای بر این باور بودند که خودکشی کرده برخی هم می‌گفتند در ترکیه به قتل رسیده است. تنها سند قابل اتکا یک استوری بود که پارسا شب قبل از پخش این خبر منتشر کرد: لیست کار‌هایی بود که هر انسانی قبل از مرگ باید انجام دهد.

اما شایعات زمانی قوت گرفت که یک سایت خبری مرگ ریحانه پارسا را تایید کرد. این سایت هر چند در متن خبر خود تاکید کرد که خبر مرگ، اعم از قتل یا خودکشی، را تایید یا تکذیب نمی‌کند، اما با استناد به شایعات فراگیر فضای مجازی و گزارش‌هایی در خصوص مرگ این هنرپیشه سابق، نوشت: کنار هم گذاشتن شواهد و اخبار حقایق بسیاری را آشکار می‌کند.

تا این‌که یک پست در پیج اینستاگرامی جدید ریحانه پارسا منتشر شد با یک توضیح کاملاً کوتاه و ساده: «نه». همین پست کافی بود تا کاربران کنجکاو اینستاگرام به پیج او سرازیر شوند؛ برخی از زنده بودن او ابراز خوشحالی می‌کردند بعضی هم هدف او از دامن زدن به این حواشی را جمع کردن فالوور قلمداد کردند.

این عده معتقدند از آن‌جایی که پیج جدید او دنبال‌کننده چندانی ندارد با این ترفند‌ها قصد دارد فالوور‌های ازدست‌رفته‌اش را بازیابد.

این شایعه واکنش‌های مختلفی را در فضای مجازی در پی داشت.

برخی از این واکنش‌ها را مرور می‌کنیم:

البته اعضای شبکه قمار ساکن ترکیه، در چند سال گذشته بار‌ها از این تاکتیک برای در راس خبر‌ها بودن استفاده کرده‌اند. کاربری با انتقاد از این که برخی رسانه‌های داخلی هم این موضوع را پوشش دادند، نوشت: «اگه این خبر درست بود که هیچ، ولی اگه فیک بود نفری یک سطل خاک بیارید، منم آب میارم باهم در این سایت‌های زرد رو گِل بگیریم که واسه اسم در کردن، شایعه نسازن!»

مصطفی قاسمیان، روزنامه‌نگار سینما و تلویزیون:
‏چند روز مانده به موعد اکران فیلم ‎گشت ارشاد ۳ که به علت بازی ‎ریحانه پارسا، ممکن است مجوز نمایش پیدا نکند، ناگهان شایعه درگذشت این بازیگر منتشر شد؛ وایرال‌بازی‌های پوسیده؟

کاربران توئیتری هم به دیده طنز به این ماجرای فیک نگاه کردند:بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم از وب‌سایتی که این خبر را منتشر کرده بود انتقاد کردند که فقط به دنبال کلیک بیشتر است.

در چند سال گذشته شایعه سازان و افراد عضو شبکه‌های قمار هر از گاهی با انتشار چنین خبر‌های غیر واقعی، به دنبال سوءاستفاده و به اصلاح داغ کردن فضا برای کشاندن مخاطب به سایت‌های خود بودند. رسانه‌های زرد هم مانور رسانه‌ای گسترده‌ای با موضوع مرگ و خودکشی ریحانه پارسا به راه انداختند.

این موضوع که هرچند وقت یک‌بار فردی بخواهد با سوءاستفاده کردن از احساسات مردم به اهداف خود برسد قابل تامل و تاسف برانگیز است، اما برخورد برخی کاربران فضای مجازی با این قشر عجیب‌تر از آن است، متاسفانه بعضی مردم همچنان درگیر اخبار این افراد هستند و صفحات آن‌ها را دنبال می‌کنند.

منابع: برترین‌ها / آفتاب

برچسب ها: ریحانه پارسا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین