بازار بورس تکان خورد!

بازار بورس تکان خورد!

البته حرف‌های آن‌ها سوژه کاربران شد و بازار نقد و تحلیل و پیش‌بینی هم در توییتر کمی داغ شد. اما با وجود این صحبت‌ها و رشد شاخص بورس، فضای خوش‌بینی در توییتر و میان فعالان بازار و سهامداران ایجاد نشد.
کد خبر: ۱۰۰۲۸۲
بازدید : ۶۲۵۷
۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶

بعد از دو روز گلایه و انتقاد از وضعیت بورس، بالاخره بازار سرمایه تکانی به خودش داد و شاخص با رشد همراه شد. رئیس دولت سیزدهم و رئیس سازمان بورس هم از موضع سکوت در قبال آن‌چه که در بورس در حال اتفاق افتادن بود و صدای سهامداران را درآورده بود، درآمدند و در صحبت‌هایشان نشان دادند که به این حوزه توجه دارند.

موضوعی که در روز‌های گذشته همراه با انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی بود و به این مساله می‌پرداختند که ابراهیم رئیسی وعده‌های بورسی‌اش را فراموش کرده و مسوولان بورسی هم روزه سکوت گرفته‌اند. اما صحبت‌های این دو شخصیت درباره بورس و سهامداران باعث شد که کمی فضا در توییتر نسبت به دولت تلطیف شود.

البته حرف‌های آن‌ها سوژه کاربران شد و بازار نقد و تحلیل و پیش‌بینی هم در توییتر کمی داغ شد. اما با وجود این صحبت‌ها و رشد شاخص بورس، فضای خوش‌بینی در توییتر و میان فعالان بازار و سهامداران ایجاد نشد.

به اعتقاد برخی از کاربران روند دیروز بورس ادامه‌دار نخواهد بود چرا که دولت به خاطر شرایط شبکه‌های اجتماعی، نگرانی از برگزاری تجمع سهامداران و کم کردن انتقادها، در روند بازار دخالت کرده و همین دخالت باعث می‌شود که پایداری به این بخش از بازار سرمایه بازنگردد.

در همین رابطه یکی دیگر از سوژه‌هایی که کاربران آن را محور نوشته‌ها و تحلیل‌هایشان قرار داده بودند، بخشی از صحبت‌های مجید عشقی، رئیس سازمان بورس بود که اعلام کرده بود: «ان‌شاءالله از همین امروز قرمزی تابلو کاهش پیدا خواهد کرد.» برخی کاربران با بازنشر این بخش از صحبت‌های عشقی، به این مساله می‌پرداختند که بر چه اساس و مبنایی رئیس سازمان بورس چنین وعده‌ای به سهامداران می‌دهد.

برخی از این کاربران حتی به این موضوع می‌پرداختند که این وعده‌ها و شعار‌ها نمونه‌ای از اقدامات مردم‌گرایانه مسوولان است تا به عنوان مسکنی موقت بتوانند صدای اعتراض‌ها و انتقاد‌ها را کم کنند. یکی دیگر از سوژه‌هایی که بعد از صحبت‌های مجید عشقی در صداوسیما، در جمع توییتری بورسی‌ها به آن پرداخته شد، این بخش از صحبت‌های او بود که «در ۴۰ روز گذشته دولت در بازار اوراق نفروخته است تمام تلاش ما این است جلوی قیمت‌گذاری دستوری و ایجاد رانت در شرکت‌ها را بگیریم.

نمی‌توانیم مردم را به بورس دعوت و بعد دست در جیب شرکت‌ها کنیم.» در قبال مساله فروش اوراق و مقصر جلوه دادن این موضوع نزد افکار عمومی، علی سعدوندی، اقتصاددان در صفحه توییتر خود نوشت: «بانک‌ها خالق پول هستند و نیازی ندارند برای خرید اوراق سهام بفروشند. لطفا اوراق‌هراسی را متوقف کنید.»

نکته دیگری که دیروز در همین ستون به آن پرداختیم، سکوت ابهام‌آمیز صداوسیما در قبال وضعیت سهامداران و بورس بود که برخلاف رویکرد گذشته آن در دولت دوازدهم بود. نکته‌ای که صدای سهامداران و فعالان حوزه بورس را هم درآورده بود.

اما حضور صبح دیروز رئیس سازمان بورس در سیما و پخش شدن صحبت‌های وی از رادیو باعث شد که کمی فضا از این ابهام خارج شود. در همین رابطه مهدی رباطی، رئیس هیات‌مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران در صفحه خود نوشت: «صدا و سیما به طور جدی از دیروز وارد موضوع شده و رئیس سازمان بورس نیز از صبح مهمان هم صدا و هم سیما بود.» او در ادامه توییت خود نوشت:

«.. باید این رویکرد را به فال نیک گرفت، رسانه ملی باید مطالبه‌گر روزانه وضعیت بورس و افشای پشت پرده دو سال گذشته این بازار باشد.» موضوع دیگری که باید به آن بپردازیم، صحبت‌های بورسی ابراهیم رئیسی در جلسه هیات‌دولت بود.

صحبت‌هایی که باعث شد کاربران از شکست سکوت رئیسی در این حوزه بنویسند. برخی از آن‌ها همچنین به این مساله می‌پرداختند که شاید این صحبت‌ها آغازی برای تغییر در فضای اقتصادی کشور باشد؛ و البته در این میان هواداران دولت سیزدهم که در هفته‌های گذشته در توییتر در قبال بازنشر وعده‌های بورسی رئیسی در زمان انتخابات دست بالا را داشتند و به دیگران یادآوری می‌کردند که رئیسی بر عهد خود با مردم پایبند است.

ارزش کل بورس تهران

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه