پشت بام فروشی در تهران؛ متری چند؟

پشت بام فروشی در تهران؛ متری چند؟

در برخی از محلات تهران که زمین کم است روش‌های جدیدی مثل پشت بام فروشی ایجاد شده است و این کار در گلابدره و شمیران نو بیشتر انجام می‌شود.
کد خبر: ۱۰۰۵۹۸
بازدید : ۵۴۲۷
۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵

در برخی محلات تهران پشت بام‌ها فروخته می‌شود. ساخت و ساز‌های غیرقانونی شبانه صورت می‌گیرد. عضو شورای شهر می‌گوید: برخی از خانه‌ها در این محدوده سند ندارند.

ماجرای پشت بام فروشی در تهران سال هاست که مطرح شده است و این موضوع در برخی از مناطق تهران پررنگ‌تر است. هر چند مسوولان در دور‌های قبل اعلام کردند با این موضوع برخورد می‌کنند، اما همچنان مشکل به قوت خود باقی است.

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: تا حالا کوچه‌ای به نام و شماره هیچم شنیده اید. نه در اقصی نقاط کشور، بلکه در مرکز تهران. در محله قدیمی و فراموش شده شمیران نو، همسایه لویزان، مردمی که صدایشان شنیده نمی‌شود.

۵۰ سال است مشکل ثبت و سند مسکونی مردم را حل نکرده ایم

وی با تاکید بر این که صدای مردم محله شمیران نو شنیده نمی‌شد، ۶۲ درصد املاک مسکونی و تجاری این افراد قول نامه‌ای و تلاش‌های چند دهه‌ای ایشان برای ثبت و سنددار کردن خانه‌های فرسوده و ناپایدارشان به نتیجه می‌رسید.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: شمیران نو محله‌ای اصیل با مردمانی شریف است که مهد دلاورمردان دفاع مقدس و سرداران شهید زنده همچون سردار علی فضلی است و ۱۷۰ شهید سرفراز دارد، اما به دلیل مشکلات انباشته و عقیم ماندن تلاش‌های مردم برای توسعه، بیشتر آن‌ها به مناطق دیگر تهران مهاجرت کرده اند.

امانی تاکید کرد: ۵۰ سال است مشکل ثبت و سند مسکونی مردم را حل نکرده ایم و همزمان اجازه تخریب و نوسازی نمی‌دهیم و مردم را مجبور می‌کنیم که از روی اضطرار خانه‌های خود را تخریب کنند و زمینه را برای سوء استفاده سوداگران و دلالان فراهم می‌کنیم.

یکی مالک پشت بام، دیگری مالک زیر پله و آن دیگری مالک زیرزمین است

وی تصریح کرد: از پشت بام فروشی و زیرزمین فروشی گرفته تا خانه‌های چندمالکی، یکی مالک پشت بام، دیگری مالک زیر پله و آن دیگری مالک زیرزمین است و برخی فروشندگان، پشت بام، راهرو، زمین و حیاط را جداگانه می‌فروشند.

مهاجرت در شهر‌ها و گسترش شهر‌ها مسائل زیادی را برای همه دنیا به وجود آورده است

مدیران قبلی شهری ابتدا موضوع را منکر شده و بعد گفتند آن را پیگیری می‌کنند. مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید: افزایش شهرنشینی در حالی است که نیم قرن قبل تنها ۴۰ درصد مردم ایران در شهر‌ها زندگی می‌کردند.

وی تاکید کرد: مهاجرت در شهر‌ها و گسترش شهر‌ها مسائل زیادی را برای همه دنیا به وجود آورده است و امیدواریم حل شود. وی همچنین به ساخت و ساز‌های غیرمجاز اشاره کرد و گفت: با هرگونه تخلف برخورد می‌شود.

پرچالش‌ترین و پر مساله‌ترین ماموریت شورا و شهرداری موضوع شهرسازی است. جعفر شربیانی عضو شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: برای دستیابی به چند هدف و ایده، طرح "یک چالش یک راه حل" را آغاز کرده ایم و نخستین جلسه این طرح از منطقه ۴ شروع شده است.

وی ادامه داد: از گذشته همیشه در این مورد تصمیماتی از بالا به پایین گرفته شده که فاصله زیادی با مشکلات کف جامعه داشته است و شکاف تاریخی بین تصمیمات و مشکلات جامعه فقط با اصلاح فرایند و تعیین اولویت‌ها رفع می‌شود.

شربیانی افزود: تصمیم گیری از پایین به بالا و استفاده از کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی که در صف مقدم با مردم در ارتباط هستند نیز مشکلات این حوزه را کاهش می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: تلاش برای رونق نوسازی بافت فرسوده و ساخت و ساز‌های شهری و تسهیل در صدور پروانه املاک واقع در بافت فرسوده نیز می‌تواند مشکلات را کاهش دهد. شربیانی گفت: برخورد و جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز در جهت صیانت از حقوق شهر و شهرداری و بخصوص پرسنل شهرسازی نواحی از دیگر راهکار‌ها است.

کاوه حاج علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این باره گفت: در برخی از محلات تهران که زمین کم است روش‌های جدیدی مثل پشت بام فروشی ایجاد شده است و این کار در گلابدره و شمیران نو بیشتر انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در شمیران نو مالکان پشت بام خانه‌های خودرا واگذار می‌کنند و شبانه ساخت و ساز انجام می‌شود و این روند ادامه دارد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اضافه کرد: یک ساختمان ۱۰ سال پیش یک طبقه بوده و الان ۴ طبقه شده است و ساختمان‌های هستند که فاقد حداقل استاندارد‌ها و دوام ایمنی هستند. وی با اشاره به سکونتگاه‌های غیررسمی گفت: تراکم جمعیت در این محدوده‌ها زیاد است. ساخت و ساز در این محدوده‌های غیرقانونی است و شهرداری نواحی باید با این ساخت و ساز‌های برخورد کند.

می‌توان ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در سال را در تهران مدیریت کرد

در گرانترین منطقه تهران محله‌ای وجود دارد که پشت بام را متری ۱۰ میلیون تومان می‌فروشند تا یک واحد فرسوده طبقاتی ایجاد کنند.

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در این باره می‌گوید: متوسط مساحت واحد‌های مسکونی در جنوب تهران بالای ۹۰ متر و در شمال ۱۲۰ متر است که این مسأله روز به روز توان تامین مسکن برای اقشار کم درآمد را غیرممکن می‌کند.

باید با استفاده از سازندگان دولتی وضعیت مسکن را به سمت تولید مسکن کوچک اندازه ببریم تا در یک حالت ترکیبی بتوانیم ۲۰ درصد واحد‌های کوچک اندازه بسازیم و به صورت مسکن اجاره‌ای اجتماعی در اختیار افراد کم درآمد قرار دهیم.

گلپایگانی ادامه داد: امکان ساخت یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در بلند مدت در شهر وجود دارد و می‌توان ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در سال را در تهران مدیریت کرد. بخشی از این واحد‌ها توسط خود مردم، بخش خصوصی و نهاد‌ها قابل ساخت است.

ظرفیت‌هایی که برای این موضوع داریم شامل هزاران هکتار زمین‌های کشاورزی و... است که به مناطق ۱۸ و ۱۹ اضافه شدند و اگر قانون منع فروش اراضی فاقد کاربری در مجلس اصلاح شود ظرفیت بالایی ایجاد خواهد کرد. به گفته گلپایگانی، در گرانترین منطقه تهران محله‌ای وجود دارد که پشت بام را متری ۱۰ میلیون تومان می‌فروشند تا یک واحد فرسوده طبقاتی ایجاد کنند.

معاون شهردار بیان کرد: طرح‌های تشویقی و تراکم بیشتری به قطعات بزرگ اندازه داده می‌شود که این مسأله باعث رفتن روند ساخت و ساز و تراکم به سمت شمال شهر می‌شود. در حالی که از نیمه جنوبی خیابان انقلاب تا جنوب شهر ۶۹ درصد قطعات زیر ۲۰۰ متر است بنابراین نیاز است که روند ساخت و ساز را تغییر دهیم.

بر اساس این گزارش، پدیده پشت بام فروشی در تهران وجود دارد. اعضای شورا نسبت به این پدیده هشدار داده اند. حال باید دید مدیران چه برنامه‌ای برای رفع این مشکل دارند؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه