آیا انسان‌ها باعث انقراض ماموت‌های پشمالو شدند؟

آیا انسان‌ها باعث انقراض ماموت‌های پشمالو شدند؟

ماموت‌های پشمالو به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی ناپدید شدند، اما انسان‌ها قطعا انقراض این حیوانات با شکوه را به میزان چندین هزار سال تسریع کردند
کد خبر: ۱۰۰۸۵۳
بازدید : ۲۰۲۸۰
۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵

فرادید| ماموت‌های پشمالو هزاران سال در اوراسیا پرسه می‌زدند و سپس به یک باره ناپدید شدند. این حیوانات بزرگ فیل مانند بیش از ۴۰۰۰ سال است که منقرض شده اند، اما واقعا چه چیزی آن‌ها را به سمت این انقراض سوق داد؟

به گزارش فرادید؛ دانشمندان دانشگاه آدلاید و دانشگاه کپنهاگ فسیل‌ها و DNA‌های باستانی را تجزیه و تحلیل کردند و از مدل‌های کامپیوتری برای ردیابی مسیر ۲۰۰۰۰ ساله انقراض ماموت‌های پشمالو استفاده کردند.

یک باور رایج وجود دارد که می‌گوید ماموت‌های پشمالو آنقدر توسط انسان‌ها شکار شده‌اند تا منقرض شده‌اند. اما این فرضیه کاملاً دقیق نیست، زیرا این حیوانات عظیم الجثه بسیار مقاوم و قدرتمندتر از آن بودند که به راحتی شکار شوند. دانشمندان مطمئن نیستند که انسان چه تأثیری بر انقراض ماموت پشمالو داشته است و به همین دلیل است که چنین تحقیقاتی بسیار مهم است.

آیا انسان‌ها باعث انقراض ماموت‌های پشمالو شدند؟

در کاهش اولیه جمعیت ماموت‌های پشمالو عوامل زیادی نقش اساسی داشته‌اند. برخی از سوابق فسیلی و همچنین تجزیه و تحلیل دی ان ای‌های باستانی نشان داده است که در برخی موارد انسان‌ها حداقل انقراض ماموت پشمالو را تا ۴۰۰۰ سال سرعت بخشیده‌اند. ماموت‌های پشمالو ۵۰۰۰ سال پیش در اطراف سیبری پرسه می‌زدند و اینجاست که انسان‌ها بیشتر از همه آن‌ها را شکار می‌کردند.

دیوید نوگز-براوو از دانشگاه کپنهاگ، یکی از نویسندگان این مطالعه، می‌گوید: «تحلیل‌های ما به عنوان عامل کاهش جمعیت و فروپاشی دامنه‌های جانوران بزرگ در اوراسیا در اواخر دوره پلیستوسن، نقش تأثیرات انسانی را تقویت کرده و این مسأله را بهتر حل می‌کند. همچنین نظریه رایجی را رد می‌کند که تغییرات آب و هوایی به تنهایی جمعیت ماموت‌های پشمالو را از بین برده است»
آیا انسان‌ها باعث انقراض ماموت‌های پشمالو شدند؟

اینکه انسان‌ها نقش مهمی در زوال و انقراض ماموت‌های پشمالو داشته‌اند، ممکن است خبر چندان شگفت‌انگیزی نباشد. انسان‌ها از گوشت، پوست، استخوان و عاج ماموت‌ها استفاده می‌کردند. ماموت‌های پشمالو منبع گرانبهایی برای بقای انسان‌ها در منطقه بوده‌اند. با این حال، دانشمندان اکنون فکر می‌کنند که انقراض ماموت‌های پشمالو در اوراسیا هزاران سال دیرتر از آنچه قبلا تصور می‌شد رخ داده است. به نظر می‌رسید آن‌ها در گروه‌های کوچکتر و در زیستگاه‌های کوچکتر که دارای شرایط محیطی مناسب و تراکم جمعیت کم بودند، زنده مانده بودند.

ماموت‌های پشمالو به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی ناپدید شدند، اما انسان‌ها قطعاً انقراض این حیوانات با شکوه را به میزان چندین هزار سال تسریع کردند. دانشمندانی هستند که برای شبیه سازی ماموت پشمالو بحث می‌کنند تا آن را دوباره به حیات بازگردانند، اما باید منتظر ماند و دید که آیا این تلاش‌ها به ثمر می‌رسد یا خیر.

منبع: Technology

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه