«قهرمان» فرهادی نامزد گلدن گلوب شد
نامزد‌های گلدن گلوب معرفی شدند

«قهرمان» فرهادی نامزد گلدن گلوب شد

«قهرمان» به سومین فیلم ایرانی تبدیل شد که نامزد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلوب می‌شود.
کد خبر: ۱۰۱۶۶۹
بازدید : ۶۳۶۱
۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۶

مصطفی قاسمیان| عصر دیروز اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود (HFPA) فهرست نامزد‌های دوره هفتاد و نهم این جوایز را اعلام کرد.

گلدن گلوب که به عنوان آخرین مقدمه جوایز اسکار و پس از این جایزه، به عنوان دومین جایزه معتبر سینمایی شناخته می‌شود در روز ۱۹ دی ماه، جوایز ۲۰۲۲ خود را به برندگان اعطا خواهد کرد.

صدرنشینی بریتانیایی‌ها در سینما

در بخش سینما، دو فیلم «بلفاست» و «قدرت سگ» با ۷ نامزدی در شاخه‌های مختلف، از بیشترین شانس برای دریافت جایزه برخوردارند. هر دو فیلم نامزد بهترین فیلم درام، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه شده‌اند. جالب این جاست که هر دو فیلم را فیلم سازان بریتانیایی (یکی ایرلندی و یکی استرالیایی) نوشته و کارگردانی کرده‌اند.

در بخش سینما همچنین فیلم‌های «لیکوریش پیتزا» اثر پل توماس اندرسون، «به بالا نگاه نکن» ساخته آدام مک‌کی و «داستان وست ساید» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ نیز حضور دارند که هر سه در بخش آثار کمدی- موزیکال نامزد هستند. این سه فیلم همراه با فیلم درام «شاه ریچارد»، ۴ نامزدی به دست آورده‌اند.

رقابت ستاره‌ها و جوان‌ها در بازیگری

در فهرست نامزد‌های بازیگری بخش سینما، شماری از ستاره‌های شاخص سینما نامزد شده‌اند. بندیکت کامبربچ برای «قدرت سگ»، خاویر باردم و نیکول کیدمن برای «ریکاردو بودن»، ویل اسمیت برای «شاه ریچارد»، دنزل واشنگتن برای «تراژدی مکبث»، الیویا کولمن برای «دختر گمشده»، لئوناردو دی‌کاپریو و جنیفر لارنس برای «به بالا نگاه نکن»، ماریون کوتیار برای «آنت»، اما استون برای «کروئلا» و پیتر دینکلیج برای «سیرانو» از جمله این چهره‌ها هستند.

این فهرست همچنین ۳ هنرپیشه تازه‌کار و جوان را در خود جا داده، شامل کوپر هافمن و آلانا هایم برای «لیکوریش پیتزا» و ریچل زیگلر برای «داستان وست ساید».

بهترین سریال‌ها کدام‌اند؟

در بخش بهترین سریال‌های تلویزیونی درام، «لوپین»، «برنامه صبحگاهی»، «ژست»، «بازی مرکب» و «جانشینی» نامزد شده‌اند و «کبیر»، «هکس»، «تن‌ها قتل در ساختمان»، «سگ‌های ولگرد» و «تد لاسو» نامزد‌های بهترین سریال موزیکال -کمدی هستند.

«دوپسیک»، «استیضاح: داستان جنایی آمریکایی»، «خدمتکار»، «مر از ایست‌تاون» و «راه‌آهن زیرزمینی» نیز نامزد‌های بهترین سریال محدود یا تله‌فیلم شده‌اند.

در این بخش «جانشینی» با ۵ نامزدی و «برنامه صبحگاهی» و «تد لاسو» با ۴ نامزدی، بیشترین نامزدی را دارند و سریال‌هایی، چون «دوپسیک»، «کبیر»، «هکس»، «خدمتکار»، «تن‌ها قتل در ساختمان»، «ژست» و «بازی مرکب» با ۳ نامزدی در تعقیب آن‌ها هستند.

اغلب بازیگران نامزد شده در رشته‌های تلویزیونی، بازیگران تلویزیون هستند، اما در این میان مایکل کیتون برای «دوپسیک»، اسکار آیزاک و جسیکا چستین برای «صحنه‌هایی از یک ازدواج»، «کیت وینسلت» برای «مر از ایست‌تاون» از جمله ستاره‌های شاخص اند.

«قهرمان» فرهادی نامزد شد

در این مراسم، همچنین اعلام شد که فیلم سینمایی «قهرمان» تازه‌ترین ساخته اصغر فرهادی در کنار «کوپه شماره ۶» نماینده فنلاند، «ماشین من را بران» نماینده ژاپن، «دست خدا» نماینده ایتالیا و «مادران موازی» نماینده اسپانیا به عنوان یکی از ۵ نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان جوایز گلدن گلوب انتخاب شده است.

پس از «جدایی» و «فروشنده»، این برای سومین بار است که یک فیلم از ایران و یک فیلم از اصغر فرهادی، در این رشته نامزد گلدن‌گلوب می‌شود. در عین حال غیبت نام این فیلم در میان نامزد‌های جایزه بهترین فیلم نامه، شانس آن را برای نامزدی در شاخه فیلم نامه اسکار پایین آورده است.

منبع: خراسان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه