نابغه ۱۷ ساله، مرد شماره یک شطرنج و فیروزجا را غافلگیر کرد

نابغه ۱۷ ساله، مرد شماره یک شطرنج و فیروزجا را غافلگیر کرد

مگنوس کارلسن و علیرضا فیروزجا هر کدام به ترتیب با کسب ۹.۵ و ۸ امتیاز از دست‌یابی به مقام قهرمانی این رقابت‌ها باز ماندند.
کد خبر: ۱۰۲۱۹۲
بازدید : ۶۲۷۷
۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳

روز سوم رقابت‌های قهرمانی سریع شطرنج جهان پیگیری شد و در آن شطرنج‌بازان به مصاف حریفان خود رفتند. پرهام مقصودلو و احسان قائم مقامی دو نماینده از شطرنج ایران بودند که در این رقابت‌ها دست به مهره شدند.

پرهام مقصودلو مرد شماره یک شطرنج ایران در این رقابت‌ها توانست ۷.۵ امتیاز از ۱۳ امتیاز ممکن به دست بیاورد و حدود ۷۹ واحد ریتینگ سریع خود را افزایش دهد. با این نتیجه او در رده چهل و سوم جهان ایستاد. ملی‌پوش شطرنج ایران در این رقابت‌ها به ۶ پیروزی، ۳ تساوی و ۴ شکست دست یافت.

احسان قائم مقامی، دیگر ملی پوش شطرنج ایران در این رقابت‌ها با ۷.۵ امتیاز در رده ۵۲ جهان ایستاد. این ملی پوش شطرنج ایران در این بازی‌ها حدود ۲.۶ واحد ریتینگ زنده خود را از دست داد. قائم مقامی در این رقابت‌ها به ۷ پیروزی، یک تساوی و ۵ شکست دست یافت.

در پایان این بازی‌ها نودیربک عبدوستاروف، ملی پوش ۱۷ ساله ازبکستان با شکست یان نپومنشی روسی در تایبریک و با امتیاز ۹.۵، در حضور بزرگان شطرنج جهان به عنوان قهرمانی سریع رقابت‌های جهانی دست پیدا کرد.

مگنوس کارلسن و علیرضا فیروزجا هر کدام به ترتیب با کسب ۹.۵ و ۸ امتیاز از دست‌یابی به مقام قهرمانی این رقابت‌ها باز ماندند.

کارلسن با امتیازاتی که به دست آورد در رده سوم این رقابت‌ها جای گرفت، اما به نظر می‌رسید او تنها به دنبال عنوان قهرمانی این رقابت‌ها بود.

در این مسابقات کارلسن توانسته بود فیروزجا را شکست دهد و بسیاری معتقد بودند که مرد شماره یک شطرنج جهان می‌تواند قهرمان این رقابت‌ها شود، اما جوان ۱۷ ساله ازبکستان تمامی معادلات را به هم ریخت تا دست فیروزجا و کارلسن از مقام قهرمانی این رقابت‌ها کوتاه بماند.

در دور قبل این رقابت‌ها کارلسن عنوان قهرمانی را کسب کرد و فیروزجا دوم شده بود.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه