آیا مشاوره‌ ازدواج واقعاً موثر است؟

آیا مشاوره‌ ازدواج واقعاً موثر است؟

مشاوره‌ی ازدواج یک تعهد مثبت و نوعی سفر دوجانبه بین زوج‌هاست. در این مقاله پاسخ رایج‌ترین پرسش‌ها درباره مشاوره ازدواج را می‌خوانید. مشاوره‌ی ازدواج زمانی موثر است که شما «مایل» به انجام آن باشید.
کد خبر: ۱۰۲۲۳۸
بازدید : ۱۸۱۸۸
۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵

فرادید| احتمالاً بیشتر شما تصور می‌کنید فلسفه‌ی وجودی مشاوره‌ی ازدواج نجات دادن روابطی است که در حال ازهم‌پاشیدن هستند. دو نفر که زمانی با خوشحالی به هم «بله» گفتند به جایی رسیده‌اند که حالا دیگر به سختی به هم «سلام» می‌کنند. مشاوره‌ی ازدواج و زوجین نه تنها هنگام بروز مشکل بلکه برای عمیق‌تر کردن پیوند زوج‌هایی که زندگی شاد و باثباتی دارند مفید است.

به گزارش فرادید؛ در این مطلب برخی از رایج‌ترین سوالات درباره‌ی مشاوره‌ی ازدواج را با سه کارشناس مطرح کرده‌ایم.

فهرست مطالب
- آیا مشاوره‌ی ازدواج موثر است؟
- چه زمانی به مشاور ازدواج مراجعه کنیم؟
- انواع مشاوره‌ی ازدواج
- مشاوره‌ی ازدواج چقدر طول می‌کشد؟

آیا مشاوره‌ی ازدواج موثر است؟

مشاوره‌ی ازدواج زمانی موثر است که شما «مایل» به انجام آن باشید. مشاوره صرفاً رفتن به دفتر مشاور، نشستن و انتظار برای حل‌شدن مشکل شما و شریک‌تان توسط یک فرد حرفه‌ای نیست. لازم است هردو طرف خواهان بهبود مشکل، صریح و انتقادپذیر باشند. وقتی مشاور مناسب را پیدا کردید و متعهد به انجام این کار شدید، جلسات مشاوره به سمت سالم‌تر شدن رابطه‌ی شما سوق پیدا می‌کند. مطالعات نشان داده است که تقریباً ۴۴ درصد زوج‌ها قبل از رسمی شدن ازدواج به مشاور مراجعه می‌کنند و ۹۸ درصد زوج‌هایی که از مشاور کمک گرفته‌اند از نتایج رضایت داشته‌اند.

اُوِراِستریت می‌گوید: «مشاوران آگاهی عمیقی از مشکلات زوج‌ها و نحوه‌ی برطرف کردنشون دارن، چون به زوج‌های زیاد دیگری با چالش‌های مشابه مشاوره دادن. قادرند نگاه زوج‌ها رو به مشکلات خاص دگرگون کنن و می‌دونن چطور اون‌ها رو با شیوه‌ای موثر به تفاهم برسونن.»

مَک‌دِرموت قبول دارد که برخی زوج‌ها یا افراد ممکن است از بیان شخصی‌ترین مشکلات زناشویی‌شان با یک غریبه بیم داشته باشند: «خیلی عجیبه که بشینی و از عمیق‌ترین افکار و شخصی‌ترین مشکلاتت با یک غریبه حرف بزنی. در ازدواج مشکلات سخت پیش میاد. سخت‌تر از اون اینه که بخوای به همه وانمود کنی همه چیز روبه‌راهه. همه‌ی ما مشکل داریم. اما این مشکلات فرصت رشد ما هست.»

اُوِراِستریت می‌گوید زمانی‌که «دوران ایده‌آل» ماه‌عسل به پایان می‌رسد، صحبت کردن با یک مشاور درباره‌ی «دنیای واقعی» به شما کمک می‌کند برای تغییرات و چالش‌هایی که ازدواج به‌ناچار به همراه دارد آماده شوید. یادگیریِ صحبت درباره‌ی اهداف مالی، بچه‌ها، خانواده‌های دوطرف یا ارزش‌های اصلی چیز‌هایی هستند که در مشاوره‌ی ازدواج می‌آموزید.

چه زمانی به مشاور ازدواج مراجعه کنیم؟

آیا مشاوره‌ی ازدواج واقعاً موثر است؟

هیچ ازدواجی آن‌قدر کامل نیست که عاری از مشکل باشد. هرازگاهی همه‌ی ما به کمک نیاز داریم و نباید فقط در مواقع بحرانی از مشاور کمک بگیریم. اُوِراِستریت می‌گوید: «بهترین قیاسی که می‌تونم بهش فکر کنم ماشینه. موتور ماشین برای اینکه روان کار کنه همیشه به رسیدگی نیاز داره. اگه رسیدگی به ماشین رو نادیده بگیرید مشکلات جدی‌تری بوجود میاد. در مورد ازدواج هم همینه. فکر کنید ازدواج هم مثل ماشین به مراقبت و رسیدگی همیشگی نیاز داره. اما بسیاری از آدما ترجیح میدن به مشکلات ریز فکر نکنن و رابطه‌شون رو تو حالت کروز کنترل بذارن.»

توصیه: بی‌خیالی معمولاً جاییست که مشکلات از آنجا نشات می‌گیرد. فرض کنید شریک زندگی شما تنبلی پیشه کند و ظرف‌ها را نشوید، شاید شما اعتراض نکنید، اما از درون خشمگین می‌شوید و درنهایت بیخیالی او و خشم پنهان شما منجر به بحث‌هایی می‌شود که به جنبه‌های دیگری از رابطه‌ی شما کشیده می‌شود که هیچ ربطی هم به شستن ظرف‌ها ندارند.

به نظر اُوِراِستریت: «حتی در یک رابطه‌ی شاد، یادگیری بیشتر درباره‌ی عوامل واکنش‌برانگیز، ایجاد روش‌های ارتباطی سالم، درک مسائلی که روی سطح صمیمیت شما و شریک‌تان اثر می‌گذارند و منصفانه بحث کردن شاید جزو کار‌هایی باشند که باظرافت انجام داده‌اید، اما بینش اضافه به شما در مورد مسائلی که رابطه تان را شاد نگه دارد کمک می‌کند.»

پس حتی زوج‌های شاد هم می‌توانند از مشاور کمک بگیرند، اما نشانه‌های دیگری که برای کمک گرفتن از مشاور باید آن‌ها را جدی بگیرید شامل: قطع ارتباط، رنجش، اعتیاد، نزاع کلی و احساس غم یا عدم‌رضایت از جانب یک یا هر دو طرف می‌شود. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید با شریک خود ارتباط برقرار کنید و درباره‌ی احساسات‌تان با او صحبت کنید کمک گرفتن از مشاور گام مهمی برای یافتن مشکل واقعی بین شماست.

انواع مشاوره‌ی ازدواج

پیدا کردن مشاور مناسب به آسانیِ جستجو در گوگل نیست. ممکن است تا پیدا کردن یک مشاور کاربلد از عملکرد یک یا چند مشاور به کلی ناامید شوید، پس بهتر است قبل از هر چیزی با انواع درمان آشنا شوید.

از نظر گِرنزی شناخته‌شده‌ترین انواع زوج‌درمانی عبارتند از:
- درمان متمرکز بر احساس (Emotion Focused Therapy: EFT)
- گاتمَن (Gottman)
- ایماگو (Imago)

روش درمان متمرکز بر احساس (EFT)

EFT به عنوان یکی از انواع مشاوره‌ی ازدواج و زوجین که بیشترین مطالعه روی آن انجام شده و بسیار از آن استفاده شده در اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ توسط دکتر سو جانسون تدوین و آزمایش شد. این روش احساس و میزان‌سازی احساسی را به عنوان عوامل کلیدی سازمان‌دهنده در تجربه‌ی افراد و تعاملات کلیدی رابطه در اولویت قرار می‌دهد. EFT یک رویکرد ساختاریافته‌ی کوتاه‌مدت است که تعداد جلسات آن معمولاً بین ۸ تا ۲۰ جلسه است. هدف کلی آن بهبود دلبستگی و پیوند است.

روش گاتمَن

روش گاتمَن برپایه‌ی بیش از ۴۰ سال تحقیق توسط دکتر جان گاتمَن و همسرش دکتر جولی شوآرتز گاتمَن تدوین شد. گاتمَن کشف کرد «چهار سوارکارِ» مشکلات رابطه عبارتند از: انتقاد، حالت تدافعی، دیوارکشی (امتناع از تعامل) و تحقیر. هفت اصل وجود دارد که شامل آگاه شدن از واقعیت و احساسات شریک‌تان، عبارات مثبت و ایجاد معنای مشترک برخی از آنهاست. این روش بسیار محبوبی برای کمک به زوج‌ها برای مهار مشکلات در تمامی مراحل رابطه است.

روش ایماگو

ایماگو توسط دکتر هارویل هندریکس و دکتر هِلِن لاکِلی هانت در سال ۱۹۸۰ تدوین شد. این روش روی مسائل دوران کودکی یا آسیب‌ها و تجربیاتی که ممکن است منجر به مشکلات یا درگیری‌های کنونی زوج‌ها شده باشد تمرکز می‌کند. در این روش زوج‌ها را تشویق می‌کنند از سرزنش دوری کنند و به همدلی روی بیاورند. این روش به حل مشکلات ارتباطی موجود، خیانت، عدم‌اعتماد و مسائل مرتبط با صمیمیت کمک می‌کند.

توصیه: قبل از شروع درمان برای سوال پرسیدن از درمانگر وقت بگذارید، انواع مختلف درمان را که او از آن‌ها استفاده می‌کند جویا شوید تا ببینید موقعیت خاص شما را درک می‌کند. به مجوز‌های حرفه‌ای درمانگر، همین‌طور آموزش‌های پیشرفته در زوج‌درمانی دقت کنید. طبیعی است اگر نخستین مشاور مناسب از آب درنیاید، پس ناامید نشوید!

مشاوره‌ی ازدواج چقدر طول می‌کشد؟

برخی از انواع درمان مانند EFT ساختار کوتاه‌مدت دارند و بسته به زوج‌ها بین ۸ تا ۲۰ جلسه ادامه دارند، اما این به‌معنای این نیست که با تمام شدن جلسه‌ی بیستم درمان شما تمام شده است. زوج‌درمانی ممکن است در برخی افراد به نوعی نگهداری مداوم احتیاج داشته باشد یا شاید شما و شریک‌تان بعد از ۱۲ جلسه احساس قدرت و سلامت کنید و به ابزار کافی برای کمک به پیشبرد زندگیتان مجهز شوید.

مَک‌دِرموت پیشنهاد می‌کند زوج‌ها تا پیش از بروز مشکل، ارتباط با یک درمانگر را آغاز کنند. به گفته‌ی وی از شروع تلاش زوج‌ها تا مشاهده‌ی پیشرفت حداقل ۱۲ جلسه طول می‌کشد. مشاوره‌ی ازدواج یک تعهد مثبت و سفر دوجانبه بین شما و شریک زندگیتان است. قرار نیست تعهد بدهید یک ساعت در هفته برای باقی عمرتان به مشاور مراجعه کنید، بلکه کافیست به این پروسه زمان کافی بدهید و درک کنید که نباید انتظار «درمان سریع» داشته باشید.

اُوِراِستریت می‌گوید: «با جریان حرکت کنید. همان‌طور که این مشکلات یک‌شبه بوجود نیامدند، درک، رسیدگی و یادگیری مدیریت آن‌ها زمان‌بر است. به عبارت دیگر، به نگاه خودتان بستگی دارد. اگر مشاوره به حل مشکلات شما و شریک زندگیتان و عمیق‌تر کردن درک و عشق بینتان کمک کند جلسات مشاوره هرقدر طول بکشد ارزشش را دارد.»

منبع: Brides

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: