سقف هوشمندی که دمای خانه را کنترل می‌کند!

سقف هوشمندی که دمای خانه را کنترل می‌کند!

پوشش هوشمند سقف می‌تواند بسته به دمای هوای محیط، خانه شما را خنک یا گرم نگه دارد.
کد خبر: ۱۰۲۶۱۰
بازدید : ۷۰۹۵
۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۹

بهره‌گیری از فناوری‌های جدید ما را در رسیدن به اهداف اقتصادی و زیست محیطی کمک می‌کند. یکی از این فناوری‌ها استفاده از پوشش‌های نوین برای سقف خانه است که با کمک آن‌ها می‌توانیم مصرف انرژی خود را به طور چشمگیری کاهش دهیم و زندگی سبز را شروع کنیم.

آن طور که GreenCitizen گزارش داده، دانشمندان علوم مواد از آزمایشگاه ملی لارنس برکلی نوع جدیدی از مواد پوشش‌دهنده سقف را توسعه داده‌اند که می‌تواند بسته به دمای هوای محیط، خانه شما را خنک یا گرم نگه دارد.

برخی از ما با پوشش‌های تجاری سقف خنک (Cool Roof) آشنا هستیم. سوالی که مطرح می‌شود این است که این پوشش هوشمند چه تفاوتی با این موارد تجاری دارد؟

سیستم‌های سقف خنک دارای یک پوشش رنگی بازتابنده است که با انعکاس نور خورشید به خنک نگه داشتن خانه‌ها در تابستان کمک می‌کند. مسئله این است که این نوع پوشش در زمستان نیز نور خورشید را منعکس می‌کند و باعث می‌شود در زمستان هزینه بیشتری برای گرمایش خانه خود بهتر پرداخت کنید.

در این حالت نیاز به وجود نوع هوشمند پوشش سقف به خوبی احساس می‌شود. توسعه‌دهندگان این فناوری آن را پوشش تابشی متناسب با دما یا TARC می‌نامند.

امروزه می‌دانیم که بیشترین سهم از انرژی خورشید به صورت تابش‌های مادون قرمز به زمین می‌رسند که این امواج تاثیرات بسیار زیادی در آب و هوای زمین دارند.

به گزارش ساینس دیلی، TARC از خاصیت جالب دی اکسید وانادیم استفاده می‌کند. این ترکیب دارای خاصیت تغییر فاز است. دی اکسید وانادیوم پس از رسیدن به دمای ۶۷ درجه سانتی‌گراد (۱۵۳ درجه فارنهایت) تغییر حالت می‌دهد و جذب نور مادون قرمز را متوقف می‌کند.

اما نیاز است که دمای تغییر فاز این ماده کاهش یابد تا بتوان در حوالی دمای محیط از این خاصیت شگفت انگیز آن بهره برد؛ بنابراین آن‌ها ۱٫۵% از دی اکسید وانادیم را با تنگستن جایگزین کردند. این آلیاژ در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد (۷۷ درجه فارنهایت) تغییر حالت می‌دهد و برای حفظ دمای خانه مناسب می‌شود.

در واقع انتشار حرارتی TARC هنگامی که دمای محیط بالاست (بالاتر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد و ۷۷ درجه فارنهایت) زیاد است (حدود ۹۰ درصد)، که باعث آزادسازی گرما به محیط بیرون از خانه می‌شود. لوینسون گفت که در هوای خنک‌تر، انتشار حرارتی TARC به طور خودکار کاهش می‌یابد (به حدود ۲۰٪ می‌رسد) و به حفظ گرمای ناشی از جذب خورشیدی و گرمایش داخلی کمک می‌کند.

این تیم از اختراع خود بسیار هیجان‌زده است، زیرا با نصب TARC، یک خانواده متوسط ​​در ایالات متحده می‌تواند تا ۱۰٪ در مصرف برق صرفه جویی کند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه