مالکان خودروهای لوکس منتظر پیامک «مالیات» باشند!

مالکان خودروهای لوکس منتظر پیامک «مالیات» باشند!

رئیس مرکز دادرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی تاکید کرده: مالیات‌های اعلام شده در فضای مجازی نادرست است و مردم نگران آن نباشند و مالیات‌ها هرگز براساس قیمت خودرو‌های بازار محاسبه نمی‌شود.
کد خبر: ۱۰۲۷۴۶
بازدید : ۹۰۰۱
۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱

مالیات ماشین‌های لوکس، از تکالیف قانونی دولت در بودجه ۱۴۰۰ بوده، اما تاکنون عملی نشده است. اخیرا مسئولان به مالکان اینگونه خودرو‌ها هشدار داده‌اند که منتظر پیامک باشند. اما آیا مالیات خودرو‌های لوکس شامل مجموع خودرو‌های هر خانواده می‌شود؟

رئیس مرکز دادرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفته است که افراد از امروز دوشنبه ۲۷ دی با مراجعه به سایت my.tak.gov.ir سازمان مالیاتی می‌توانند میزان مالیات پرداختی خودرو‌های خود را مشاهده و تا پایان بهمن‌ماه مهلت دارند مالیات خود را پرداخت کنند.

علی رستم‌پور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه در این طرح خودروی گران قیمت مدنظر قانون گذار نیست، توضیح داده است: با برنامه‌ریزی انجام شده در این اقدام، ارزش واقعی خودرو محاسبه می‌شود؛ به این معنا که اگر شخصی خود و افراد زیر ۱۸ سالش خودرویی دارند، مجموع ارزش خودرو‌ها اگر از قیمت یک میلیارد تومان عبورکرد، مشمول مالیات می‌شود.

به گفته او، دولت هر ساله ارزش خودرو‌های وارداتی و داخلی را بر اساس سه محور مالیات نقل و انتقال، عوارض شماره‌گذاری و عوارض سالیانه محاسبه می‌کنیم و مبنای محاسبه مالیات، مجموعه قیمت‌های خودرو‌ها با احتساب سال ساخت خودرو است.

رئیس مرکز دادرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی تاکید کرده: مالیات‌های اعلام شده در فضای مجازی نادرست است و مردم نگران آن نباشند و مالیات‌ها هرگز براساس قیمت خودرو‌های بازار محاسبه نمی‌شود.

به گفته رستم‌پور، مبنای محاسبه به این شکل است که خودروی بالای یک میلیارد تا سقف یک و نیم میلیارد یک درصد مالیات تعلق می‌گیرد و براساس آن نیز پلکانی است و خودروی بالای ۴ میلیارد در مجموع ۴ درصد مشمول مالیات می‌شود.

او افزوده: در صورت عدم پرداخت مالیات خودرو‌ها توسط افراد، سازمان مالیاتی موظف است تا از طریق عملیات اجرایی اقدام به وصول مالیات کند.

مالکان خودرو منتظر پیامک باشند

چندی پیش داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی از جمع‌آوری اطلاعات ۱۷٫۵ میلیون خودروی سواری و دو کابین خبر داد و گفت که از میان آنها، ۵۵۰ هزار خودرو مشمول مالیات بوده‌اند. او افزود که برای مالکان این خودرو‌ها پیامک ارسال می‌شود و اگر آن‌ها مالیات خود را پرداخت نکنند، در زمان نقل و انتقال خودرو باید مفاصا حساب مالیاتی را بپردازند.

جدولی که تکذیب شد

پس از سخنان این مقام مسئول، رسانه‌ها جدولی را منتشر کردند که نشان می‌داد خودرو‌های مختلف با توجه به حدود قیمتی آن‌ها باید چقدر مالیات پرداخت کنند.

هر چند این جدول واکنش‌های زیادی را در پی داشت، اما با یک روز بعد تکذیب شد. سازمان امور مالیاتی در واکنش به انتشار ارقام مالیات ماشین‌های لوکس اعلام کرد: جداول و ارزش‌های اعلامی منتشره در فضای مجازی مورد تایید این سازمان نبوده و فاقد اعتبار است.

در این اطلاعیه آماده بود که ارقام نهایی روی سایت سازمان قرار می‌گیرد.

سازمان امور مالیاتی تاکید کرده بود که تعیین مالیات مالکان خودرو‌ها بر اساس مجموع ارزش خودروی هر شخص حقیقی و به تفکیک هر خودرو انجام می‌شود و مراتب در موعد مقرر قانونی از طریق درگاه الکترونیک سازمان به اطلاع هر مالک می‌رسد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه