۷ میوه سمی برای دیابتی‌ها

۷ میوه سمی برای دیابتی‌ها

یک انگور کوچک حاوی یک گرم کربوهیدرات است. این بدان معنا است که با خوردن ۱۵ دانه انگور واحد کامل میوه خود در روز را دریافت نموده اید. برای خوردن کمتر آن بهتر است انگو را دانه نموده و در یک کاسه کوچک قرار دهید.
کد خبر: ۱۰۲۷۸۰
بازدید : ۱۲۶۶۲
۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹

میوه برای افراد دیابتی ممنوع نیست، اما قند برخی میوه‌ها زیاد می‌باشد که استفاده از این میوه‌ها می‌تواند برای افراد دیابتی خطرناک باشد. اگر دچار دیابت هستید احتمال دارد که تصور نمایید که شما مجاز به خوردن میوه نمی‌باشید.

این فرضیه درست نمی باشد، چرا که افراد مبتلا به دیابت می‌توانند بخشی از برنامه تغذیه سالم خود را بخورند.

میوه‌ها حاوی کربوهیدرات می‌باشند

با توجه به اینکه میوه یک کربوهیدرات است، قند خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شما نمیتوانید مقادیر نامحدود از انواع میوه‌ها مصرف نمایید.

اما باید به این نکته توجه نمایم که افراد پاسخ‌های متفاوتی به خوردن انواع میوه‌ها از نظر افزایش قند نشان می‌دهند و آزمایش قند خون قبل و بعد از خوردن میوه می‌تواند به شما کمک نماید تا مشخص شود کدام میوه برای شما بهتر است.

از خوردن بیشتر از ۲ تا ۳ میوه در روز که معادل ۱۵ گرم کربوهیدرات است اجتناب نمایید.

در این مقاله به معرفی میوه‌های مضر برای افراد دیابتی میپردازیم که دارای شاخص گلیسمی بالاتری هستند

و یا اینکه افراد از آن‌ها در حد سیر شدن استفاده می‌نمایند که منجر به افزایش قند خون می‌شوند.

۱) انگور: یک انگور کوچک حاوی یک گرم کربوهیدرات است. این بدان معنا است که با خوردن ۱۵ دانه انگور واحد کامل میوه خود در روز را دریافت نموده اید. برای خوردن کمتر آن بهتر است انگو را دانه نموده و در یک کاسه کوچک قرار دهید.

اما به طور کلی در صورتی که دیابت دارید در خوردن انگور دقت زیادی نمایید.

۲) گیلاس: بسیاری از افراد یک ظرف را پر از گیلاس می‌نمایند و در هنگام شروع به خوردن دست از آن نمی‌کشند. که این امر این میوه باعث افزایش قند خون می‌گردد. همانند انگور یک گیلاس حاوی یک گرم کربوهیدرات است و افراد دیابتی از مصرف زیاد آن باید پرهیز نمایند.

۳) آناناس: آناناس تازه خوشمزه و شیرین است، به ویژه هنگامی که بسیار رسیده باشد. که باعث می‌شود شاخص گلیسمی بالایی داشته باشد. برای کاهش مقدار قند مصرفی می‌توانید ضخامت برش‌های خود را کاهش دهید. از مصرف آناناس‌های کنسرو شده که با شکر شیرین شده اند نیز اجتناب نمایید.

۴) انبه: انبه حاوی فیبر و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن است. اما این میوه حاوی قند طبیعی نیز هم می‌باشد که تا حدی میزان قند آن بیشتر از سایر میوه‌ها است. یک انبه حدود ۳۰ گرم کربوهیدرات و حدود ۲۶ گرم قند دارد.

۵) موز: ممکن است شنیده باشید که موز خیلی شیرین است. یک موز متوسط حاوی ۱۴ گرم قند است. با توجه به اینکه موز از جمله میوه‌های مضر برای افراد دیابتی می‌باشد بهتر است نصف یک موز را در وعده صبحانه مصرف نمایید.

۶) میوه‌های خشک شده: کالری و کربوهیدرات موجود در میوه‌های خشک نسبت به میوه‌های تازه (با وزن برابر) چهار تا پنج برابر بیشتر است. چنانچه مقدار کربوهیدرات‌های موجود در آن‌ها به درستی شمارش نشود، می‌توانند باعث افزایش قند خون گردند.

سعی کنید میوه‌های خشکی را انتخاب کنید که به آن شکر اضافه نشده یا مقدار بسیار کمی شکر افزوده شده باشد. زغال اخته‌ی خشک و کشمش معمولا بالاترین محتوای کربوهیدرات را دارند. در حالی که نارگیل خشک حاوی حداقل مقدار کل کربوهیدرات است.

۷) آب میوه: گرفتن آب‌میوه‌ها باعث غلیظ شدن میوه می‌شود. یک فنجان آب پرتقال حاوی ۳۰ گرم کربوهیدرات، ۳۰ گرم قند و بدون فیبر است. در هنگام مصرف آب میوه بدن لازم نیست کار زیادی انجام دهد تا شکر را در آب حل کند.

بنابراین به سرعت متابولیزه می‌شود و ظرف چند دقیقه باعث افزایش قند خون می‌شود.

با توجه به اینکه یکی از علل ایجاد دیابت کبد چرب می‌باشد و هنوز درمان قطعی برای بیماری‌های کبد و خصوصاً کبد چرب در طب نوین وجود ندارد، تاکید پزشکان برای درمان این بیماری‌ها اغلب بر رعایت مواردی از قبیل: کاهش وزن و چربی خون و کنترل دیابت است.

از طرف دیگر مصرف بسیاری از دارو‌های شیمیایی در طولانی مدت سبب ایجاد بیماری‌های کبدی می‌گردد. اما در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان دارویی و فرآوری آن‌ها محصولاتی تهیه شده که از این طریق به آسانی و با موفقیت زیادی کبد چرب درمان می‌شود.

از جمله این محصولات می‌توان به شلیور اشاره نمود. اما باید توجه داشت که تنها مصرف دارو کافی نیست و برای تنیجه بهتر باید پیش نیاز‌های درمانی نیز رعایت شود.

برچسب ها: میوه ها دیابت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه