اولین مورد ابتلا به سرخک در قم شناسایی شد

اولین مورد ابتلا به سرخک در قم شناسایی شد

مبتلایان به سرخک یا کسانی که علائم مشکوک به سرخک دارند باید طی ۴ تا ۹ روز بعد از شروع بثورات پوستی قرمز رنگ در منزل استراحت کنند و در صورت نیاز به خروج از منزل از ماسک تنفسی جراحی استفاده نمایند.
کد خبر: ۱۰۵۹۹۰
بازدید : ۱
۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰

روز گذشته اولین گزارش در خصوص رویت نمونه خاص سرخک در قم ارایه شد که در این عرصه باید زمینه رشد این بیماری به سرعت از بین برود.

ویروس سرخک یکی از ویروس‌های مرگباری است که بیشتر در کودکان ظهور می‌کند و متاسفانه مرگ و میر‌های بسیاری در گذشته داشته است که پس از نهضت بزرگ واکسیناسیون در ایران ابتلائات این ویروس به حداقل رسید.

ولی در روز‌های گذشته نگرانی‌های بسیاری از بابت گسترش این بیماری در قم شنیده می‌شد که متاسفانه روز گذشته اولین گزارش ابتلا نیز مخابره شد و بر نگرانی‌ها افزود.

امروز دکتر محبی رئیس مرکز بهداشت قم در این خصوص گفت: انجام واکسیناسیون و گزارش فوری موارد مشکوک به سرخک بهتربن راه پیشگیری از شیوع آن است.

وی هوشیاری همشهریان عزیز در پیشگیری از شیوع بیماری سرخک در استان را بسیار مهم ارزیابی نموده و اظهار داشت: بهترین راه مقابله با این بیماری انجام واکسیناسیون و گزارش فوری موارد مشکوک به سرخک جهت انجام مداخلات بهداشتی توسط کارشناسان مرکز بهداشت می‌باشد.

وی افزود: کلیه افرادی که سابقه واکسیناسیون سرخک را از بدو تولد نداشته اند و نیز کلیه اتباع غیرایرانی ۹ ماه تا ۳۰ سال بدون توجه به دریافت و یا عدم دریافت واکسن در گذشته جهت انجام واکسیناسیون سرخک به پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت در شهر و روستا مراجعه نمایند.

محبی افزود: واکسن سرخک در قالب واکسن سه‌گانه MMR که واکسن ترکیبی علیه بیماری‌های سرخک، سرخجه و اوریون است در ۲ نوبت در سنین ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می‌شود لذا از عموم مردم استان خواهشمندیم اگر کودک زیر پنج سال دارند و واکسیناسیون کودکشان به تاخیر افتاده، هرچه سریع‌تر نسبت به تزریق واکسن سرخک اقدام کنند.

وی در خصوص علائم بیماری ویروسی سرخک اظهارکرد: بیماری سرخک که با علائم تب و بثورات جلدی قرمز رنگ ظاهر می‌شود و با علائم تنفسی، سرفه و آبریزش بینی و همچنین قرمز شدن مخاط چشم همراه است، بسیار مسری بوده و از طریق تنفس منتقل می‌شود.

محبی افزود: مبتلایان به سرخک یا کسانی که علائم مشکوک به سرخک دارند باید طی ۴ تا ۹ روز بعد از شروع بثورات پوستی قرمز رنگ در منزل استراحت کنند و در صورت نیاز به خروج از منزل از ماسک تنفسی جراحی استفاده نمایند.

رییس مرکز بهداشت استان در پایان خاطرنشان کرد: طول مدت بیماری در اطرافیان و نزدیکان، افراد حساس فامیل و خانواده مانند نوزادان، زنان باردار و کسانی که واکسن نزده اند اجازه ملاقات با بیمار را ندارند و سایر افراد در صورت تزریق واکسن و رعایت احتیاطات لازم از جمله استفاده از ماسک می‌توانند به مراقبت از بیمار بپردازند.

شایان ذکر است سامانه‌های ۳۶۶۲۱۸۶۳ و ۳۶۶۱۰۴۰۰ بصورت شبانه روزی آماده دریافت گزارش فوری موارد مشکوک به سرخک در استان قم می‌باشند.

برچسب ها: سرخک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه