افزایش نرخ دلار ادامه دارد؟!

افزایش نرخ دلار ادامه دارد؟!

دلار پس از برخورد با این سطح قیمتی روند کاهشی در پیش گرفت و مجددا به سطوح قیمتی مرز دو کانال بازگشت. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با ۲۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۲۷ هزار و ۹۸۰ تومان رسید.
کد خبر: ۱۰۶۲۲۷
بازدید : ۱۰۳
۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳

شاخص ارزی پس از ۱۵ روز در سطوح قیمتی کانال ۲۸ هزار تومانی معامله شد. پس از ریزش قیمت جهانی اونس طلا در روز‌های گذشته و به تبع آن کاهش قیمت سکه در بازار داخل، حجم تقاضا برای اسکناس آمریکایی در بازار ارز تهران افزایش یافت.

از سوی دیگر روز گذشته انتشار سیگنال‌های منفی حول محور مذاکرات هسته‌ای وین توانست روند افزایشی دلار را تشدید کرده و از دیگر عوامل معامله شاخص ارزی در کانال ۲۸ هزار تومانی باشد. البته به عقیده کارشناسان تغییر کانال دلار در شرایط کنونی را نمی‌توان قطعی دانست، زیرا گفتگو‌های هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که انتظارات جامعه از آینده بازار همچنان مثبت بوده و تاکنون اخبار منفی قطعی در زمینه مذکرات هسته وین منتشر نشده است.

رشد تقاضا در بازار ارز

دیروز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت بازار ارز تهران شاهد تحرکات افزایشی در نمودار قیمت دلار بود. در ابتدای معاملات روز گذشته نرخ این ارز با حدود ۷۰ تومان افزایش نسبت به نرخ ثبت شده در روز دوشنبه در رقم ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. قیمت اسکناس آمریکایی تا حوالی ظهر روز گذشته در محدوده قیمتی ۲۷ هزار و ۸۰۰ تا ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان به نوسان پرداخت.

دلار در حدود ساعت یک بعدازظهر سه‌شنبه توانست از سقف قیمتی ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومانی نیز عبور کرده و در نزدیکی مرز دو کانال ۲۷ و ۲۸ هزار تومانی معامله شود. روند افزایشی نرخ این ارز پس از عبور از سطح قیمت ۲۸ هزار تومانی متوقف شد به‌صورتی که بالاترین نرخ فروش اسکناس آمریکایی در روز گذشته رقم ۲۸ هزار و ۵۰ تومان بود.

دلار پس از برخورد با این سطح قیمتی روند کاهشی در پیش گرفت و مجددا به سطوح قیمتی مرز دو کانال بازگشت. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با ۲۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۲۷ هزار و ۹۸۰ تومان رسید.

یورو و پوند نیز که در بازار روز دوشنبه کاهش قیمت نسبتا قابل توجهی را تجربه کرده بودند روز گذشته هرکدام به ترتیب با ۱۲۰ و ۲۷۱ تومان افزایش قیمت به ارقام ۲۹ هزار و ۸۶۵ و ۳۵ هزار و ۵۰۲ تومان رسیدند. برخی از تحلیل‌گران بازار ارز تهران با اشاره به افزایش تقاضا برای اسکناس آمریکایی، بالا رفتن نرخ این ارز در معاملات روز گذشته را توجیه می‌کنند.

این افزایش تقاضا که بیشتر در اثر کاهش قیمت طلا و سکه رخ داده بود با تعدیل قیمت سکه در بازار روز گذشته به آهستگی از بین رفت و نرخ دلار نتوانست در سطوح قیمتی کانال بالاتر تثبیت شود.

از سوی دیگر با وجود انتشار سیگنال‌های منفی حول محور مذاکرات، عده‌ای دیگر از کارشناسان ارزی بازار انتظارات جامعه از آینده بازار را همچنان مثبت خواندند. این افراد ضمن اشاره به تلاش‌های چندگانه ناموفق دلار در جهت حضور در کانال ۲۸ هزار تومانی بر این باورند که قیمت دلار هنوز کشش لازم برای افزایش قیمت را ندارد.

از سوی دیگر نیز عدم وجود قطعیت در اخبار منفی سیاسی نیز تاکنون نتوانسته شرایط مازاد تقاضا را در فضای معاملات بازار ارز به وجود آورد.

پس از کاهش قیمت‌های مشاهده شده در قیمت سکه طی معاملات روز دوشنبه و بازگشت نرخ این ارز به کانال ۱۲ میلیون تومانی پس از ۱۶ روز، دیروز بار دیگر قیمت سکه افزایش یافت. این درحالی است که قیمت جهانی طلا روز گذشته مجددا شاهد ریزش بود. قیمت هر قطعه سکه امامی در معاملات روز گذشته با ۱۸۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۱۳ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید.

در این میان حباب این قطعه فلز گران‌بها نیز نسبت به دو روز گذشته با افزایشی ۱۴۰ هزار تومانی به ۵۸۰ هزار تومان رسید. نرخ حباب از مابه‌التفاوت قیمت بازاری سکه و ارزش ذاتی آن که متغیری از قیمت اونس جهانی و قیمت دلار است محاسبه می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه