كنار می‌كشیم
و اینك فصل شدت عمل در مقابل عربستان

كنار می‌كشیم

چیزی حدود یك ماه بعد از آغاز جوسازی‌های وحشتناك فدراسیون فوتبال عربستان علیه ایران و اعمال فشار آنها روی كنفدراسیون فوتبال آسیا برای بازی با نمایندگان كشورمان در زمین بی‌طرف، بالاخره یك واكنش محكم و «حسابی» از سوی تصمیم‌سازان فوتبال ایران به این جریان دیده شد.
کد خبر: ۱۰۶۲۴
بازدید : ۸۸۰
۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۹
كنار می‌كشیم
چیزی حدود یك ماه بعد از آغاز جوسازی‌های وحشتناك فدراسیون فوتبال عربستان علیه ایران و اعمال فشار آنها روی كنفدراسیون فوتبال آسیا برای بازی با نمایندگان كشورمان در زمین بی‌طرف، بالاخره یك واكنش محكم و «حسابی» از سوی تصمیم‌سازان فوتبال ایران به این جریان دیده شد.

وقتی مهدی تاج در آخرین دقایق برنامه این هفته نود پشت خط آمد تا در مورد اتفاقات اخیر صحبت كند، شاید كمتر كسی انتظار داشت رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران از یك برگ جدید رونمایی كند.

تاج اما گفت یك گزینه ایران برای مقابله با تحركات عربستان و تزلزل AFC كناره‌گیری از مسابقات فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا است؛ گزاره‌ای كه با تشكیك و تردید بر زبان این مقام فوتبال ایران جاری شد، شاید به خاطر اینكه ابتدا بازخورد این ایده از سوی افكارعمومی دیده شود و بعد تصمیم‌گیری جدی به عمل بیاید.

جالب اینجاست كه بعد از طرح اولیه این موضوع، واكنش‌ها به آن تا حدود زیادی مثبت بوده است. با این حال در كمال تعجب فقط یك نفر با واكنش‌هایی از این دست مخالف است؛ علی كفاشیان!

حمایت قاطع باشگاه‌ها
روز گذشته مدیران سه باشگاه از چهار نماینده فوتبال كشورمان در لیگ قهرمانان آسیا، در گفت‌وگوهای جداگانه به حمایت از طرح كناره‌گیری از لیگ قهرمانان آسیا در صورت ادامه گستاخی‌های عربستان و كنفدراسیون فوتبال آسیا پرداختند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، منصور قنبرزاده در این مورد گفته است: «عربستان با ابزار سیاسی ورود کرد اما ما فعال وارد نشدیم و این مساله گستاخی آنها را بیشتر کرده است. تیمی که برای دفاع از ایران به AFC رفت حقوقی و کارشناسی نبود.

شیخ‌سلمان به دنبال منافع شخصی خودش است نه ایران. بنده به‌عنوان مدیرعامل باشگاه نفت با هماهنگی هیات‌مدیره اعلام می‌کنم در صورت صعود نفت از مرحله پلی‌آف تنها در ایران با تیم‌های عربستانی بازی می‌کنیم و در غیر این صورت از لیگ قهرمانان کنار می‌کشیم.»

باقریان، مدیرعامل سپاهان هم مواضع مشابهی دارد. او می‌گوید: «صددرصد پای منافع فوتبال کشورمان می‌ایستیم. اگر فدراسیون فوتبال در این خصوص اقدامی نکند و به فیفا گزارش ندهد و الاتحاد از مرحله پلی‌آف صعود کرده و حریف ما شود، مستقیما اقدام کرده و به فیفا شکایت می‌کنیم.

اگر لازم باشد همه چیز را گزارش می‌کنیم. مجموعه فوتبال ما نباید در قبال این مساله کوتاه بیاید. تاج رئیس سازمان لیگ کشورمان است و باید در تصمیم‌گیری‌ها دخیل باشد و درست هم می‌گوید، اما باید جمعی تصمیم گرفته شود. ما مصرانه مقابل این موضوع ایستاده‌ایم که از حق و حقوق‌مان با قدرت دفاع کنیم.

شاید آخرین راه‌حل همین باشد که تاج گفته، اما خیلی راه‌حل‌های دیگر داریم. قرار نیست ما بایستیم و تماشا کنیم، چون شیخ سلمان رئیس AFC است. ما با آنها کاری نداریم و با اساسنامه فیفا کار داریم.

ما خودمان مستقل هستیم.» از سوی دیگر سعید آذری، مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن هم همین ایده را تشریح می‌كند: «اگر تا کنون در این زمینه سکوت کرده بودیم، قصدمان این بود که به جمع‌بندی برسیم تا وحدت تصمیم‌گیری رعایت شود. صحبت‌های تاج موضع چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیاست و در این رقابت‌ها شرکت نمی‌کنیم. ما حاضر نیستیم تحت‌تاثیر اظهارات عربستانی‌ها و اعمال نفوذشان در AFC قرار بگیریم. اگر AFC درباره اظهارات وقیحانه عربستانی‌ها تصمیم درستی می‌گرفت، آنها به خودشان اجازه نمی‌دادند که هر کاری بکنند.»

مخالف‌خوانی آقای رئیس
در این میان اما رئیس فدراسیون فوتبال كشورمان شاید تنها كسی باشد كه با طرح ایران برای كناره‌گیری از لیگ قهرمانان آسیا در صورت ادامه شرایط موجود مخالفت می‌كند. كفاشیان كه پیش‌تر به‌طور علنی حمایتش از شیخ سلمان، رئیس AFC را اعلام كرده بود، این بار هم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس مطالب عجیبی را به زبان آورده است.

بخشی از سخنان كفاشیان را بخوانید: «به هیچ‌وجه به فیفا شكایت نمی‌كنیم؛ چرا كه تصمیم گیرنده این موضوع کمیته مسابقات بوده است و خود هیات رئیسه نیز در آن نقش داشته و ما نیز در هر دو حضور داریم. بنابراین به هیچ‌وجه بحث اعتراض یا شکایت به فیفا مطرح نیست. دراین مورد AFC تصمیم گیرنده است و در این نهاد تکلیف روشن می‌شود.»

كفاشیان در مورد احتمال كناره‌گیری تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا هم می‌گوید: «مواضع ما کنار کشیدن نیست و کنار نخواهیم کشید. کنار کشیدن در واقع یک محرومیت برای ما به همراه خواهد داشت. منتظریم ببینیم شرایط به چه نحوی خواهد شد و با آن شرایط کار را انجام دهیم.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه