مغز گیرنده‌های درد ندارد، چرا سردرد می‌گیریم؟

مغز گیرنده‌های درد ندارد، چرا سردرد می‌گیریم؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که میگرن به دلیل فعال شدن اعصاب حسی ایجاد می‌شود که پپتید‌ها یا سروتونین را آزاد می‌کنند و باعث التهاب در عروق و پوشش‌های مغز می‌شوند و همچنین باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شوند.
کد خبر: ۱۰۶۹۲۶
بازدید : ۲۰۳
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۹

همه ما در زندگی خود به کرات دچار مشکلی به نام سردرد می‌شویم. در این میان مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد مغز فاقد گیرنده‌های درد است. حال این سوال مطرح می‌شود که اگر مغز گیرنده‌های درد ندارد، چرا سردرد می‌گیرم؟

اگرچه ممکن است در هنگام میگرن یا سردرد‌های شدید احساس کنید مغز شما درد می‌کند، اما در حقیقت این بافت‌های اطراف مغز هستند که به درد حساس هستند.

از نظر علمی، زمانی که محرک‌های ناخوشایند رشته‌های عصبی حسی به نام گیرنده‌های درد را فعال می‌کنند، معمولاً درد را تجربه می‌کنیم. اگرچه ممکن است این مشکل مانند یک درد عمیق در مغز شما احساس شود، اما قطعا شگفت زده می‌شوید که بدانید سردرد از خود مغز منشأ نمی‌گیرد.

ما می‌توانیم گیرنده‌های درد را در پوست، مفاصل و در برخی از اندام‌های داخلی پیدا کنیم، اما عجیب است که در مغز هیچ گیرنده عصبی مرتبط با درد وجود ندارد بنابراین خود مغز دردی را احساس نمی‌کند. این موضوع در جراحی مغز و اعصاب مشخص شده است و پزشکان دریافته اند که تحریک خود بافت مغز در بیمارانی که بیهوش نیستند، باعث درد نمی‌شود.

مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد مغز فاقد گیرنده‌های درد است. حال این سوال مطرح می‌شود که اگر مغز گیرنده‌های درد ندارد، چرا سردرد می‌گیرم؟

باید توجه داشت اگر چه مغز نمی‌تواند درد را درک کند، اما محیط اطراف آن مانند مننژ‌ها (پوشش مغز)، بافت‌های عصبی، رگ‌های خونی و عضلات گردن می‌توانند درد را درک کنند. در این شرایط و پس از تحریک این بافت ها، یک گیرنده درد سیگنالی را از طریق رشته‌های عصبی به سلول‌های عصبی مغز می‌فرستد که نشان می‌دهد بخشی از بدن درد می‌کند.

از نظر پزشکی، انواع مختلفی از سردرد وجود دارد که تصور می‌شود به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، سردرد تنشی ممکن است به دلیل سفت شدن عضلات گردن و پوست سر ایجاد شود. همچنین گیرنده‌های درد در صورت، دهان و گلو وجود دارد، به همین دلیل است که مشکلات در این نواحی ممکن است باعث سردرد شود.

شرایط میگرن، اما متفاوت است. ما علت دقیق آن را نمی‌دانیم، اما تصور می‌شود که میگرن نتیجه فعالیت غیر طبیعی مغز است که به طور موقت سیگنال‌های عصبی، مواد شیمیایی و رگ‌های خونی مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برخی از افراد فکر می‌کنند که میگرن به دلیل فعال شدن اعصاب حسی ایجاد می‌شود که پپتید‌ها یا سروتونین را آزاد می‌کنند و باعث التهاب در عروق و پوشش‌های مغز می‌شوند و همچنین باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شوند.

استروژن نیز ممکن است در شکل گیری سردرد نقش داشته باشد، به همین دلیل است که برخی از زنان در طول چرخه قاعدگی خود دچار میگرن می‌شوند. تریپتان ها، دارو‌هایی که میگرن را درمان می‌کنند، با مسدود کردن گیرنده‌های سروتونین و انقباض عروق خونی عمل می‌کنند.

منبع: سیناپرس

برچسب ها: سر درد گیرنده درد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه