از رژیم سم زدایی (دیتاکس) چه می‌دانید؟

از رژیم سم زدایی (دیتاکس) چه می‌دانید؟

رژیم سم زدایی که با نام دیتاکس نیز شناخته می‌شود، شیوه‌ای است که برای تصفیه خون و کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هضم صاف و جذب مواد مغذی همراه با پردازش موثر سموم توسط کبد برای سلامتی بسیار حیاتی است.
کد خبر: ۱۰۶۹۲۷
بازدید : ۲۴۶
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۶

رژیم سم زدایی یا دتوکس با هدف حدف سموم و تصفیه خون و کبد طراحی می‌شود. رژیم سم زدایی می‌تواند به کاهش وزن و رفع استرس و شادابی بیشتر بدن کمک کند. بهتر است همراه با رژیم سم زدایی ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه سوازی، شنا و یوگا را هم دنبال کنید.

رژیم سم زدایی که با نام دیتاکس نیز شناخته می‌شود، شیوه‌ای است که برای تصفیه خون و کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هضم صاف و جذب مواد مغذی همراه با پردازش موثر سموم توسط کبد برای سلامتی بسیار حیاتی است.

 به گزارش doctoreto به همین دلیل است که یک رژیم سم زدایی می‌تواند ابزاری قدرتمند برای جوان سازی بدن و پوست شما از درون به بیرون باشد.

نکته کلیدی برای پاکسازی سموم این است که خودتان را در برنامه راحت کنید تا بدنتان دچار شوک نشود. پنج روز قبل از شروع برنامه رژیم غذایی سم زدایی، الکل، قهوه، سیگار، قند‌های تصفیه شده، چربی‌های اشباع شده و تمام غذا‌های فرآوری شده را به تدریج حذف کنید. این غذا‌ها می‌توانند به عنوان سم در بدن شما اضافه شوند و باید به هر قیمتی از رژیم غذایی حذف شوند.

امروزه رژیم‌های دیتاکس در دنیا محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند، اما بیشتر رژیم‌ها غیر ضروری هستند و حتی می‌توانند برای سلامت بدن خطرناک باشند. از این رو گرفتن مشاوره از متخصص تغذیه الزامی است. شما می‌توانید از طریق دکترتو با برترین متخصصان تغذیه مشاوره تلفنی داشته باشید.

سم زدایی بدن چیست؟

رژیم‌های سم‌زدایی معمولاً رژیم غذایی کوتاه‌مدتی هستند که برای حذف سموم از بدن شما طراحی شده‌اند. یک رژیم سم زدایی معمولی شامل یک دوره روزه داری و به دنبال آن یک رژیم غذایی سخت از میوه، سبزیجات، آب میوه و آب است.

گاهی اوقات سم زدایی شامل گیاهان، دمنوش‌ها، مکمل‌ها و پاکسازی روده یا تنقیه (فرو کردن آب به درون روده بزرگ) می‌شود. به طور کلی عملکرد رژیم دیتاکس به شرح زیر است:

با روزه به اندام‌های خود استراحت دهید.
کبد خود را برای دفع سموم تحریک کنید.
دفع سموم از طریق مدفوع، ادرار و عرق را تقویت کنید.
بهبود گردش خون
بدن خود را با مواد مغذی سالم تامین کنید.

رژیم سم‌زدایی معمولا به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی در محیط یا رژیم غذایی شما توصیه می‌شود. این مواد شامل آلاینده‌ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و سایر ترکیبات مضر هستند. همچنین ادعا می‌شود که این رژیم‌ها به مشکلات سلامتی مختلفی از جمله چاقی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های خود ایمنی، التهاب، آلرژی، نفخ و خستگی مزمن کمک می‌کنند.

با رژیم سم زدایی، کدام سموم دفع می‌شوند؟

رژیم‌های سم‌زدایی به ندرت سموم خاصی را شناسایی و حذف می‌کنند. در واقع شواهدی مبنی بر حذف سموم وجود ندارد. بدن شما می‌تواند خود را از طریق کبد، مدفوع، ادرار و عرق از بسیاری از سموم پاک کند.

با این حال برخی کارشناسان معتقدند دیتاکس باعث حذف سمومی مانند آلاینده‌ها، فلزات سنگین، فتالات‌ها و بیسفنول می‌شوند. این مواد سمی تمایل دارند در بافت چربی یا خون انباشته شوند و ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بدن آن‌ها را دفع کند.

رژیم‌های سم زدایی چقدر موثر هستند و بر چه چیز‌هایی تاثیر می‌گذارند؟

برخی از افراد گزارش می‌دهند که در طول و بعد از رژیم‌های سم زدایی احساس تمرکز و انرژی بیشتری دارند. با این حال، این بهبود رفاه ممکن است صرفاً به دلیل حذف غذا‌های فرآوری شده، الکل و سایر مواد ناسالم از رژیم غذایی شما باشد.

همچنین ممکن است ویتامین‌ها و مواد معدنی را دریافت کنید که قبلاً کمبود آن‌ها وجود داشت. به طور کلی اثرات رژیم سم زدایی به شرح زیر است.

کاهش وزن: با شروع رژیم، افراد ذخایر مایعات و کربوهیدرات زیادی را از دست می‌دهند که این امر موجب کاهش کوتاه مدت وزن می‌شود. اگر رژیم سم زدایی ادامه دار باشد، می‌تواند درصد چربی دور کمر و باسن را کاهش دهد. همچنین دیتاکس می‌تواند مقاومت به انسولین، التهاب و سطوح لپتین در گردش را کاهش دهد.

رفع استرس: برخی از رژیم‌های لاغری می‌توانند روی سطح سروتونین شما تاثیر بگذارند. سروتونین ماده شیمیایی در مغز است که وظیفه کمک به انتقال پیام را بر عهده دارد. با افزایش مقدار این ماده در بدن، احساس سرخوشی افزایش می‌یابد و در مقابل استرس و اضطراب کاهش پیدا می‌کند.

منبع: بهداشت نیوز

برچسب ها: رژیم سم زدایی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه