۱۰ نکته طلایی برای کنترل خشم

۱۰ نکته طلایی برای کنترل خشم

عصبانیت همچنین باعث تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی زیادی می‌شود به گونه‌ای که ضربان قلب و فشار خون را افزایش داده و به بالا رفتن سطح هورمون‌های انرژی، آدرنالین و نورآدرنالین منجر میشود.
کد خبر: ۱۰۶۹۶۲
بازدید : ۳۱۶
۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۲

ابراز احساس خشم به شیوه‌ای قاطعانه نه پرخاشگرانه، سالم‌ترین راه برای ابراز خشم است. برای انجام این کار، باید آموخت که چگونه نیاز‌های خود را شفاف و چگونه آن‌ها را بدون آسیب رساندن به دیگران برآورده کنید.

خشم و عصبانیت یک احساس سالم انسانی است، اما زمانی که از کنترل خارج شود، می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

عصبانیت همچنین باعث تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی زیادی می‌شود به گونه‌ای که ضربان قلب و فشار خون را افزایش داده و به بالا رفتن سطح هورمون‌های انرژی، آدرنالین و نورآدرنالین منجر میشود.

احساس خشم می‌تواند بر اثر هر عاملی و هر فرد یا هر موقعیتی تحریک شود. گاهی اوقات مشکلات زندگی شخصی نیز می‌تواند باعث خشم شود. سه رویکرد اصلی در مواجهه با احساس خشم عبارتند از: "ابراز، سرکوب و آرام کردن".

قاطعیت به معنای زورگو بودن یا متوقع بودن نیست و به معنای احترام به خود و دیگران است.

روزنامه "هندوستان تایمز" در مطلبی به برخی نکات برای مواجهه با احساس خشم به روشی سالم اشاره کرده است:

قبل از صحبت کردن فکر کنید: توصیه می‌شود کمی استراحت کنید، وضعیت را دوباره ارزیابی کنید، دیگران را در نظر گرفته و سپس صحبت کنید. وقتی عصبانی هستیم از موضوعاتی صحبت می‌کنیم که باعث می‌شود بعدا پشیمان شویم.

هنگامی که آرام شدید، خشم خود را ابراز کنید: پس از احساس آرامش، احساسات خود را به روش غیر تقابلی بیان کنید و به نگرانی‌هایی که با آن مواجه هستید بپردازید.

ورزش کنید: فعالیت بدنی به کاهش استرس و همچنین به آرامش عضلات کمک می‌کند. هنگام عصبانیت توصیه می‌شود برای اینکه احساس بهتری داشته باشید، مدتی پیاده روی یا ورزش کنید.

به خودتان استراحت بدهید: در وسط روز و زمانیکه شرایط استرس‌زا می‌شود، استراحت کنید. این کار به شارژ مجدد ذهن و بدن برای مقابله با استرس کمک می‌کند.

راه حل‌های ممکن را شناسایی کنید: با خود در مورد اینکه خشمگین شدن، راه حل نیست صحبت کنید. در مورد راه حل‌های ممکن برای عوامل و موقعیت‌هایی که شما را عصبانی می‌کنند، فکر کنید.

به "من" پایبند باشید: به جای شکایت از رفتار و کار‌های شخص دیگر، نگرانی‌هایی که با آن روبرو هستید و تاثیر آن بر خود را بیان کنید.

از کینه ورزی خودداری کنید: کینه ورزی از شخص دیگر تنها باعث می‌شود احساس ناراحتی کنیم. بهتر است دیگران را ببخشیم و خشم را کنار بگذاریم.

از شوخ طبعی برای رهایی از تنش استفاده کنید: آرام ساختن فضا با شوخ طبعی می‌تواند به کاهش تنش کمک کند. همچنین می‌تواند باعث شود که در نهایت احساس بهتری داشته باشیم.

مهارت‌های آرامش بخش را تمرین کنید: تمرین‌های تنفس عمیق یا صحبت با خود و اطمینان دادن به اینکه وضعیت می‌تواند بهتر شود، برخی از راه‌های آرامش ذهن و کاهش خشم هستند.

بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید: کنترل خشم می‌تواند چالش برانگیز باشد. برای یادگیری نحوه برخورد با این احساس بهتر است از متخصص کمک بگیرید.

برچسب ها: خشم و عصبانیت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه