دلار در سراشیبی کاهشی

دلار در سراشیبی کاهشی

عده‌ای از کارشناسان ارزی بر این باورند که حضور نرخ دلار در سراشیبی کاهشی در اثر چراغ سبز جدید بانک مرکزی است و در صورت تداوم یافتن سیاست‌های این‌چنینی و اعطای اختیارات بیشتر به تعیین قیمت بازار، از شدت نوسانات قیمتی بازار ارز کاسته خواهد شد.
کد خبر: ۱۰۷۸۸۷
بازدید : ۱۶۵
۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۳

با تصمیم جدید بانک مرکزی علاوه بر صادرکنندگان، تمامی افراد حقیقی و حقوقی مجاز به خریدوفروش ارز با نرخ توافقی در صرافی‌ها هستند، تصمیمی که شاید باعث ورود ارز‌های خانگی به بازار شود.

پس از حضور نرخ دلار در قله قیمتی تاریخی خود طی معاملات روز‌های ابتدایی هفته گذشته، نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی سیاست‌های عرضه ارز در صرافی‌های آزاد را تغییر داد. در راستای سیاست‌های جدید، صرافی‌های آزاد می‌توانند با خریداری دارایی‌های ارزی افراد حقیقی و حقوقی به قیمت توافقی، به جمع عرضه‌کنندگان بازار بپیوندند.

عده‌ای از کارشناسان ارزی بر این باورند که حضور نرخ دلار در سراشیبی کاهشی در اثر چراغ سبز جدید بانک مرکزی است و در صورت تداوم یافتن سیاست‌های این‌چنینی و اعطای اختیارات بیشتر به تعیین قیمت بازار، از شدت نوسانات قیمتی بازار ارز کاسته خواهد شد.

مصطفی قمری‌وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نیز روز پنج‌شنبه از افزایش یک میلیون و ۶۲۰ هزار دلاری حجم اسکناس‌های موجود در بازار پس از اجرای سیاست‌های تسهیل‌گرانه بانک مرکزی خبر داد.

هفته سوم خرداد برای نرخ دلار هفته مهمی بود. در روز‌های ابتدایی این هفته هر برگ اسکناس دلار با افزایش نرخ به سقف تاریخی خود رسید و در سطح قیمتی ۳۳ هزار و ۱۵۰ تومانی به فروش رسید. اما پس از تغییر رویه نهاد‌های بازار‌ساز و اعطای اختیارات بیشتر به روند بازار، روند کاهشی دلار آغاز شد.

در راستای روند مذکور قیمت دلار ظرف مدت ۳ روز از قله قیمتی خود تا رقم ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان افت کرد. معاملات آخر هفته دلار، اما تلاطم نسبتا زیادی داشت. هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات ابتدایی روز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد به روند کاهشی روز‌های میانی هفته ادامه داد.

در صورتی که هر کانال قیمتی را به ۱۰ پله یکسان تقسیم کنیم، نرخ دلار در روز پنج‌شنبه گذشته حتی تا پله‌های ششم و هفتم کانال ۳۱ نیز کاهش یافت. اما در عصر این روز قیمت دلار وارد روند افزایشی شده و به پله‌های نهایی کانال مذکور بازگشت.

در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات عصر روز پنج‌شنبه با حدود ۱۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه در رقم ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان ثبت شد.

سیاست جدید بانک مرکزی در ابتدا تنها مختص به صادرکنندگان بود و فقط این افراد می‌توانستند دارایی‌های ارزی خود را به صرافی‌ها عرضه کنند. اما طبق مصوبه جدید نه تنها صادرکنندگان بلکه تمامی افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند هر میزان ارز که مایلند را با قیمت توافقی به صرافی‌ها بفروشند.

به گفته رئیس کانون صرافان رقم توافقی فروش دلار در بازه ۳۰ هزار تا ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان قرار دارد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران ارزی بازار تهران، هرچه از تعداد قوانین فیلتر‌کننده عرضه و تقاضا در معاملات بازار ارز تهران کاسته شود بازه نوسان نرخ ارز نیز مشخص‌تر خواهد شد.

برخی اقتصاددانان بر این باورند در صورتی که مانعی در فرآیند طبیعی عرضه و تقاضای یک کالا وجود نداشته باشد، نرخ کالا در بازار به تعادل نسبی رسیده و در نتیجه شوک قیمتی قابل توجهی در قیمت آن کالا مشاهده نمی‌شود.

در سال‌های گذشته با تعیین چند نوع نرخ مختلف در معاملات بازار ارز و از سوی دیگر با غیر‌رسمی خواندن معاملات ارزی آزاد توسط نهاد بانک مرکزی، فرآیند عرضه در بازار به صورت طبیعی شکل نمی‌گرفت، اما اکنون در صورت تداوم یافتن سیاست‌های تسهیل‌گرانه در فرآیند معاملات بازار ارز می‌توان امید داشت که از شدت نوسانات نرخ ارز کاسته شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه