بازیگران جدید سریال بازار ارز تهران

بازیگران جدید سریال بازار ارز تهران

روز گذشته سامانه بازار متشکل در اطلاعیه‌ای از دو عنوان جدید «دلار صادراتی» و «یورو صادراتی» رونمایی کرد. این عناوین جدید که در راستای سیاست‌های جدید بانک مرکزی به وجود آمده‌اند همان نرخ توافقی فروش دارایی‌های ارزی به صرافی‌های مجاز کشور است.
کد خبر: ۱۰۷۹۸۸
بازدید : ۱۶۲
۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۶

نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی از نقش‌های جدید بازار ارز رونمایی کرد. پس از افزایش قیمت‌های چشمگیر در نرخ معاملات آزاد بازار ارز، نهاد بازار‌ساز سیاست‌های جدیدی را در زمینه افزایش حجم عرضه اسکناس‌های موجود در بازار اتخاذ کرد.

در پی این سیاست‌های جدید افراد حقیقی یا حقوقی و به‌خصوص صادرکنندگان می‌توانند دارایی‌های ارزی خود را با قیمت توافقی به صرافی‌ها بفروشند تا این اسکناس‌ها پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار باشند.

از زمان تصویب این مصوبه در روز‌های میانی هفته گذشته تاکنون مقامات مسوول کانون صرافان کشور ارقام متفاوتی را در محدوده ۲ کانال قیمتی ۲۹ و ۳۰ هزار تومانی به عنوان نرخ خرید و فروش توافقی ارز مطرح کردند.

روز گذشته نیز بازار متشکل ارز طی اطلاعیه‌ای از رونمایی ۲ نرخ جدید دلار و یورو صادراتی در معاملات این سامانه خبر داد که به عقیده فعالان ارزی، این ۲ نرخ جدید در کنار دیگر نرخ‌هایی مانند ارز سنا، ارز نیما، ارز بازار آزاد و... بازیگران جدید سریال بازار ارز تهران هستند.

دیروز دوشنبه ۳۰ خرداد ماه روند قیمت دلار در معاملات آزاد بازار تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین معاملات روز گذشته در سطح قیمتی ۳۱ هزار و ۸۵۰ تومان فعالیت خود را آغاز کرد. با گذشت چند ساعت از معاملات بازار در روز گذشته قیمت دلار نوسان چندانی از خود نشان نداده و با شیبی ملایم به یک پله پایین‌تر یعنی رقم ۳۱ هزار و ۷۵۰ تومان رسید.

به عقیده بسیاری از فعالان بازار ارز تهران پس از توقف ۲ روزه نرخ دلار در پله‌های ابتدایی کانال ۳۲ هزار تومانی با شروع روز‌های میانی هفته جدید، دلار از استراحت خود دست کشیده و در حال ادامه دادن به مسیر کاهشی خود است.

البته طبق مشاهدات به عمل آمده روند کاهشی دلار بر خلاف روند‌های افزایشی با سرعت آهسته‌تر صورت می‌پذیرد و به نوعی می‌توان گفت که دلار با احتیاط در حال کاهش قیمت است. در نهایت نیز نرخ این اسکناس آمریکایی در پایان معاملات روز گذشته در نرخ میانی روز یعنی رقم ۳۱ هزار و ۷۵۰ تومان ثبت شد.

روز گذشته روند نرخ ارز در معاملات رسمی برخلاف روند معاملات بازار آزاد، افزایشی بود. قیمت هر برگ اسکناس دلار در سامانه بازار متشکل، روز گذشته با حدود ۱۹۷ تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به رقم ۲۷ هزار و ۷۹۰ تومان رسید.

به عقیده برخی از کارشناسان بازار ارز افزایش قیمت اسکناس‌های خارجی در سامانه‌های رسمی فروش ارز می‌تواند ناشی از تلاش‌های نهاد بازار‌ساز در جهت کاهش شکاف قیمتی میان نرخ‌های رسمی و نرخ‌های آزاد باشد، چرا که این افراد معتقدند هرچه این شکاف قیمتی بیشتر شود نوسانات نرخ ارز نیز بیشتر خواهد شد.

روز گذشته سامانه بازار متشکل در اطلاعیه‌ای از دو عنوان جدید «دلار صادراتی» و «یورو صادراتی» رونمایی کرد. این عناوین جدید که در راستای سیاست‌های جدید بانک مرکزی به وجود آمده‌اند همان نرخ توافقی فروش دارایی‌های ارزی به صرافی‌های مجاز کشور است.

در روز‌های گذشته سخنان متفاوتی از بازه قیمتی این نرخ‌های توافقی مطرح شده که در مجموع می‌توان گفت که نرخ توافقی فروش دلار به صرافی‌ها در محدوده قیمتی ۲ کانال ۲۹ و ۳۰ هزار تومانی نوسان می‌کند. به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی بازار ارز تهران ارائه نرخ‌های جدید در بازار چند نرخی ارز تهران آنچنان کارساز نیست و درصورتی که نرخ توافقی فروش ارز با نرخ‌های موجود در بازار آزاد همگام شوند پیامد‌های مثبت بیشتری در راستای ایجاد ثبات در بازار خواهند داشت.

روز گذشته روند قیمت سکه طلا نیز در معاملات بازار تهران کاهشی بود. ارزش ذاتی هر قطعه سکه طلا که از حاصل‌ضرب عوامل مختلفی مانند «نرخ دلار در معاملات بازار آزاد»، «نرخ جهانی اونس طلا» و «ضریب تبدیل وزن اونس به گرم سکه» تشکیل می‌شود در بازار روز گذشته و با کاهش نیم پله‌ای قیمت دلار آزاد ۸۰ هزار تومان کاهش یافت.

قیمت هر قطعه از این کالای سرمایه‌ای در پایان معاملات روز گذشته معادل ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ثبت شد. به عقیده بسیاری از فعالان بازار طلا بازه نوسان جدید قیمت سکه طلا ضرب امامی را می‌توان حدفاصل کف قیمت ۱۵ میلیون و ۲۰۰ تا ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی دانست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه