اشتباهات خطرناک پس از خوردن غذا

اشتباهات خطرناک پس از خوردن غذا

اگر به استراحت بعد از غذا عادت دارید وقت آن است که با آن‌ها خداحافظی کنید، زیرا به گفته متخصصان، این یک عادت مضر است.
کد خبر: ۱۰۸۳۵۵
بازدید : ۱۹۰
۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶

بخش مهمی از نکات سلامت بدن، مربوط به رعایت باید نباید‌های قبل و بعد از خوردن غذا می‌شود که بار‌ها ازابعاد مختلف به آن‌ها پرداخته و برایتان شفاف سازی کرده ایم.

در ادامه همان مطالب، در این بخش چند اشتباه رایج و البته بسیار پرتکرار را خواهیم گفت که انجام آن‌ها پس از خوردن غذا، سلامت شما را به خطر می‌اندازد.

میوه می‌خورید: به گفته متخصصان تغذیه مصرف میوه‌های تازه بهترین گزینه هستند اما، وقتی بعد از غذا میوه بخورید با غذای مصرف شده مخلوط می‌شوند و جذب آن را محدود می‌کنند و این ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود و همچنین ارزش غذایی که مصرف می‌کنید را تغییر دهد.

سیگار می‌کشید: این یکی از بدترین کار‌هایی است که می‌توانید با بدن خود انجام دهید، زیرا سیگار برای سلامتی مضر است. سیگار کشیدن بلافاصله بعد از غذا ۱۰ برابر بدتر و مضرتر است. سیگار حاوی مواد سرطان زا است که ممکن است سندرم روده تحریک پذیر را بدتر کند و حتی منجر به کولیت اولسراتیو شود.

چرت می‌زنید: اگر به استراحت بعد از غذا عادت دارید وقت آن است که با آن‌ها خداحافظی کنید، زیرا به گفته متخصصان، این یک عادت مضر است. اصولاً وقتی بعد از صرف غذا می‌خوابید، شیره گوارشی تولید شده توسط معده بالا می‌رود و باعث سوزش سر دل می‌شود و کل فرآیند گوارش تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

دوش می‌گیرید: بعد از صرف غذا دوش نگیرید. هنگامی که بعد از غذا دوش می‌گیرید، خون به سمت پوست می‌رود تا دمای بدن را تنظیم کند که ممکن است منجر به مشکلات گوارشی شود، زیرا هضم به انرژی زیادی نیاز دارد.

ورزش می‌کنید: ورزش بلافاصله بعد از غذا می‌تواند روند هضم را مختل کند و حتی ممکن است موجب استفراغ و نفخ شود. 


چای یا قهوه می‌نوشید: بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم بلافاصله بعد از غذا چای یا قهوه بخوریم و این برای سلامتی مضر است. برخی از ترکیبات فنلی موجود در آن‌ها جذب آهن را محدود می‌کند به همین دلیل باید فقط پس از یک ساعت از صرف غذا مصرف شوند.

به معده فشار وارد می‌کنید: هنگامی که پس از صرف غذا به معده فشار وارد می‌کنید، هضم و فرآیند آن مختل و منجر به مشکلات سلامتی مختلفی می‌شود بنابراین، از شل کردن کمربند بعد از غذا خودداری کنید.

بلافاصله بعد از غذا آب می‌نوشید: هنگامی که بلافاصله بعد از غذا آب بنوشید، ترشح آنزیم‌ها و آب میوه‌ها در معده کاهش می‌یابد و ممکن است باعث اسیدیته و نفخ شود و هضم را مشکل ساز پس حداقل نیم ساعت قبل از غذا آب بنوشید یا یک ساعت بعد از اتمام غذا صبر کنید و سپس یک لیوان آب بنوشید.

منبع: ایسکانیوز

برچسب ها: غذا خوردن
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه