خرید و فروش «مو»؛ تجارتی نو در ایران

خرید و فروش «مو»؛ تجارتی نو در ایران

برخی هم برایشان اهمیتی ندارد چراکه فقط به دنبال کوتاهی موهایشان هستند و بدشان نمی‌آید پولی هم از این طریق عایدشان شود.
کد خبر: ۱۰۸۴۵۲
بازدید : ۲۲۵
۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷

حتماً همه دهه شصتی‌ها "نسخه سحرآمیز" را خاطرشان هست، پسری که پس از تجربه وحشتی در مکانی مخروبه، تمام موهایش را یک‌شبه از دست می‌دهد و برای به دست آوردن موهایش تمام تلاشش را می‌کند تا اینکه در خواب یک نسخه برای او داده می‌شود.

او پس از بیدار شدن نسخه‌ای را که در خواب دیده تهیه و استفاده می‌کند، اما اینبار موهایش آنقدر بلند می‌شود که برایش دردسر می‌سازد و هر قدر آن را کوتاه می‌کند مو‌ها بلندتر و بلندتر می‌شود، این موضوع باعث می‌شود مردی پسر را بدزدد و از مو‌های او برای ساخت "قلمو" استفاده کند.

این فیلم فانتزی شاید نخستین تصور ما پس از شنیدن موضوع "خرید و فروش مو" باشد، موضوعی که در جوامع غربی از سال‌ها پیش باب بوده و در سال‌های اخیر در بین ایرانی‌ها به تجارتی نو بدل شده است.

در حالیکه موضوع استفاده از گلاه گیس در کشور‌های اروپایی منسوخ شده، در ایران تازه باب شده به طوریکه براساس آمار‌های گمرک ایران، طی ۱۰ ماهه سال ۹۷ نزدیک به ۲۸ تن کلاه‌گیس، ریش و مژه مصنوعی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده بود.

اکستنشن مو هم کم کم در جرگه پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی همچون جراحی بینی قرار می‌گیرد به طوریکه هر کس از کم پشت بودن و یا کوتاهی مو‌های خود نارضایتی دارد، به سمت کاشت آن می‌رود و همین موضوع باعث شده خریداری و فروش مو‌های طبیعی بدون رنگ و رنگ شده باب شود به طوریکه در اکثر مواقع فشار اقتصادی افراد فروشنده را وادار به این کار می‌کند.

برخی هم برایشان اهمیتی ندارد چراکه فقط به دنبال کوتاهی موهایشان هستند و بدشان نمی‌آید پولی هم از این طریق عایدشان شود.

مو و ناخن تنها اعضایی هستند که اگر کوتاه شوند مجدداً می‌رویند و به صاحبانشان زیان نمی‌رسانند، حال خرید و فروش آن نیز به نظر آسیب رسان نیست کما اینکه حداقل می‌تواند از واردات بی رویه این محصول غیرضرور بکاهد.

اگر در فضای مجازی گشتی بزنیم آگهی‌ها و تبلیغاتی از این دست به وفور دیده می‌شود؛ به عنوان مثال در یکی از تبلیغات درج شده است: «مو‌های بالای ۵۰ سانت بدون رنگ و مو‌های رنگ شده بالای ۵۵ سانت خانم‌های عزیز را با بهترین و بالاترین قیمت از ۵۰۰ تا ۱۰ میلیون در استان خریداریم. من خریدار اصلی هستم، تبلیغ الکی هم نمی‌کنم. قیمت مو براساس اندازه، حجم و یکدستی گفته می‌شود، هر مویی قیمتی دارد.»

در آگهی دیگری خانمی مو‌های طبیعی بدون رنگ و حنا و کاملا سالم ۷۵ سانتی خود را با قیمت ۱۸ تومان به فروش می‌رساند. حتی در و دیوار خیابان‌ها را هم به دقت نگاه کنید تبلیغات محیطی خرید و فروش مو به چشم می‌خورد و توجه هر خواننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

اندازه مو خریداری شده باید حداقل ۵۰ سانت باشد

یک خریدار مو اعلام کرد: اندازه موی خریداری شده باید حداقل ۵۰ سانت باشد که علاوه بر آن باید حجم و قد مو نیز مورد بررسی قرار گیرد.

وی که مو‌های خریداری شده را برای پوستیژ مو یا کلاه گیس مورد استفاده قرار می‌دهد، بیان کرد: معمولاً مو‌های طبیعی رنگ نشده مد نظر ما است، اما مو‌های رنگ شده را هم خریداریم.

این خریدار قیمت پیشنهادی خرید مو را بین یک تا شش میلیون تومان عنوان کرد و گفت: اگر اندازه مو یک متر و رنگ طلایی داشته باشد، شش میلیون تومان می‌ارزد.

وی با بیان اینکه مو‌های مجعد را هم خریداریم، خاطرنشان کرد: حتی اگر کسی خود موی بلند ندارد، می‌تواند به عنوان معرف باشد و بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان پورسانت دریافت کند.

خرید و فروش «مو»

خرید و فروش مو موردی ندارد اگر ...

رئیس اتحادیه آرایشگران همدان با ابراز بی‌اطلاعی از خرید و فروش مو در سالن‌های همدان گفت: نزدیک دو سال و نیم است که مسئولیت اتحادیه را عهده دار هستم، اما چنین چیزی عنوان نشده است.

زهرا مرادی نظرش را درباره خرید و فروش مو اینگونه اعلام کرد: اگر مو سالم، تمیز و مرتب باشد و حتی کراتینه شود موردی ندارد. هستند افرادی که موهایشان کوتاه و یا کم پشت است و تمایل دارند با استفاده از کلاه گیس به مو‌های ایده آل خود برسند یا اکستنشن انجام دهند.

وی با بیان اینکه آرایشگر‌ها مو‌های مورد نیاز برای انجام کارهایشان را از تهران تهیه می‌کنند که اسپانیایی بوده و گاه موی اسب و یا تلفیقی از پلاستیک و پشم است، مطرح کرد: به نظرم استفاده از موی انسان خیلی بهتر است چراکه مشکلات کمتری دارد.

مرادی در پایان با بیان اینکه آرایشگر‌ها هر دسته موی کراتینه را به مبلغ ۲۵۰ تا ۳۲۰ هزار تومان از تهران سفارش می‌دهند، خاطرنشان کرد: خدمات کاشت مو بر سر مشتری برای هر دسته مو با دریافت هزینه‌ای بین سه تا چهار میلیون تومان انجام می‌شود.

بیماری‌های قابل انتقال از مو

یک متخصص پوست و مو با اشاره به بیماری‌های قابل انتقال از مو نیز اظهار کرد: بیماری‌هایی که از مو انتقال پیدا می‌کنند عفونی هستند به ویژه عفونت قارچی که در کودکانی در سنین زیر بلوغ احتمال انتقال بیشتر است و از طریق مو‌های آلوده، شانه مشترک و گیره سر منتقل می‌شود.

به گفته این متخصص که تمایلی به درج نامش ندارد، شپش سر دیگر بیماری قابل انتقال از طریق وسایل مشترک همچون شانه و مو‌های آلوده است که در حال حاضر در بین بچه‌ها شیوعش بیشتر است به ویژه در سنین ابتدایی.

افزایش "شپش" در همدان

متخصص پوست و مو با بیان اینکه احتمال انتقال آلودگی با استفاده از موی آلوده وجود دارد، خاطرنشان کرد: "شپش" در همدان بین بچه‌ها زیاد بوده و حتی ممکن است بزرگسالان هم آلوده شوند و این بیماری را به آرایشگاه‌ها انتقال دهند.

وی راه‌های تشخیص بیماری‌های قابل انتقال مو را اینگونه اعلام کرد: شپش با تشخیص بالینی قابل تشخیص است و عفونت قارچی به شکل ضایعات پوستی بوده و با نگاه کردن به پوست تشخیص داده می‌شود، اما برای تأیید باید آزمایش اسمیر قارچ انجام شود.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه معمولاً برای درمان این بیماری‌ها دارو‌ها و شامپو‌های ضدقارچ و ضدشپش تجویز می‌شود، تصریح کرد: پس از کوتاهی مو، دمای خاصی به منظور نگهداری و از بین بردن عفونت قارچی وجود ندارد بنابراین مهمترین کار پیشگیری است.

فروش و اکستنشن مو مورد تأیید نیست

وی با تأکید بر اینکه علت انتقال بیماری‌های مو بیشتر فرد به فرد است، اظهار کرد: فروش مو و اکستنشن مو از نظر علمی به علت وجود احتمال انتقال عفونت‌ها و آلودگی‌ها مورد تأیید نیست.

نظر چندین مرجع را در رابطه با خرید و فروش مو به شرح زیر اعلام می‌داریم:

مقام معظم رهبری: اگر مفسده نداشته باشد اشکالی ایجاد نمی‌کند و اگر معلوم نباشد موی چه شخصی است، اشکالی ندارد.

مکارم شیرازی: فی نفسه اشکالی ندارد.

جوادی آملی: جایز نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه