باور‌های غلطی که دندان‌ها را تهدید می‌کند

باور‌های غلطی که دندان‌ها را تهدید می‌کند

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها به محض ایجاد درد‌های دندانی یکی دیگر از باور‌های نادرست و غلطی است که دکتر قربانی به آن اشاره کرد و افزود: این کار غلط است.
کد خبر: ۱۰۸۶۶۱
بازدید : ۲۰۱
۲۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۹

دانشیار گروه سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به بیان و تشریح باور‌های نادرست در مورد بهداشت دهان و دندان پرداخت.

دکتر زهرا قربانی گفت: سلامت ریشه، جوانه دندان‌های دایمی و فرم فک و صورت وابسته به سلامت دندان‌های شیری است و این باور که دندان‌های شیری بی اهمیت هستند و نیاز به درمان ندارند از اساس غلط است.

وی استفاده از دود سیگار برای کاهش درد‌های دندانی و گوش برای کودکان مورد انتقاد قرارداد و هشدار داد: دود سیگار گردش خون را کم می‌کند و همین موضوع می‌تواند برای کودک بسیار خطرناک باشد، ضمن این که کانون درد‌های دندانی استخوان و ریشه دندان پوسیده است و درمان‌های خانگی اثری بر اصل موضوع ندارد خصوصا دود سیگار که به مراتب مضراتی به همراه دارد بنابراین تنها و مطمئن‌ترین مسیر مراجعه به دندانپزشک و درمان دندان یا لثه است.

وی با اشاره به این که باور نادرستی در بین عموم مردم وجود دارد مبنی بر این که جرم گیری به دندان‌ها آسیب وارد می‌کند خاطرنشان کرد: این باوری غلط است چرا که قلم‌های جرمگیر فقط حرکت‌های لرزشی دارد و به هیچ عنوان به دندان آسیب وارد نمی‌کنند.

دکتر قربانی ادامه داد: این قلم‌ها با لرزشی که ایجاد می‌کنند، جرم‌ها و رسوب‌های دندانی را شکسته و به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند، اگر با وجود پلاک‌های میکروبی جرم گیری انجام نشود عمر دندان‌ها به مراتب کمتر خواهد شد و لثه‌ها هم تحلیل می‌روند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که پوسیدگی‌های دندانی در ابتدا به شکل لکه‌های سفید ظاهر می‌شود گفت: این موضوع در کودکان جدی تراست، در محله اول پوسیدگی‌های دندانی لازم نیست دندان‌ها پر شود، استفاده از مسواک مناسب، فلوراید تراپی و تغذیه سالم، روند پوسیدگی‌های دندانی را متوقف می‌کند.

وی با بیان این که باور نادرست و متداول دیگر این است که فقط زمانی که از مواد غذایی شیرین استفاده می‌کنیم دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند ادامه داد: برخی از مواد غذایی مثل چیپس یا ماکارونی به خودی خود شیرین نیستند، ولی زمانیکه وارد دهان می‌شوند تبدیل به قند می‌شوند و به مراتب پوسیدگی که با این مواد غذایی ایجاد می‌شود از سایر مواد قندی بیشتر است.

دکتر قربانی درباره مواد غذایی که حاوی قند پنهان هستند نیز توضیحاتی داد و افزود: به محتوای تغذیه‌ای مواد غذایی که تهیه می‌کنید توجه کنید، در حال حاضر مشکل بسیاری از مواد غذایی قند پنهانی است که در آن وجود دارد به طور مثال دوغ حاوی قند پنهان است.

این دانشیار گروه سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی دانشگاه به موضوع متداول و نادرست دیگری درباره سلامت دهان و دندان اشاره کرد و ادامه داد: برخی افراد بعد از مسواک زدن با مشاهده خونریزی لثه ها، از مسواک زدن خودداری می‌کنند این کار غلط است، زمانی که لثه‌ها خونریزی می‌کنند به این معنی است که در این ناحیه پلاک‌های میکروبی وجود دارد که این میکروب باعث التهاب و در ادامه خونریزی لثه‌ها شده است، هر چه کمتر از مسواک استفاده کنیم خونریزی لثه‌ها بیشتر می‌شود بنابراین بهترین و مطمئن‌ترین راه صحیح مسواک زدن است.

وی تاکید کرد: چنانچه چهار یا پنج روز به صورت صحیح عمل مسواک زدن را انجام دهید، خونریزی لثه‌ها برطرف خواهد شد، مگر این که فرد دچار بیماری زمینه‌ای و خونی باشد.

دکتر قربانی با بیان این که باور نادرست دیگر این است که زنان باردار نباید به دندانپزشکی مراجعه کنند اضافه کرد: مراجعه زنان در دوران بارداری ضرورت دارد ضمن این که به دلیل مشکلات گوارشی نیازبه جرم گیری دندان‌ها در این دوران به مراتب بیشتر است.

وی توصیه کرد: بهترین حالت این است که زنان قبل از بارداری از سلامت دهان و دندان مطمئن شوند، ولی در غیر این صورت هم حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنند چرا که عفونت‌های دندانی مادر به کودک هم آسیب خواهند رساند.

عضو هیئت علمی دانشگاه هشدار داد: عفونت‌های دندانی در زنان باردار حتی می‌تواند منجر به زایمان‌های زودرس شود.

دکتر قربانی با بیان این که بسیاری از میوه‌ها حاوی اسید هستند، استفاده درست از میوه‌ها را برای حفظ سلامت دهان و دندان خواستار شد و افزود: مکیدن لیموترش با دندان‌های جلو یکی از رایج‌ترین اشتباهات است، این میوه که حاوی مقادیر بالایی از اسید است، سلامت دندان‌ها را به خطر می‌اندازد.

وی توصیه کرد: آب میوه را قبل از مصرف رقیق کنید یا در غیر این صورت بعد از مصرف آب میوه‌ها حتما دهان خود را با آب شسته و بعد از استفاده از آب میو‌ها ومیوه‌های اسیدی فورا مسواک نزنید چرا که مینای دندان‌ها ضعیف شده و بعد از نیم ساعت به حالت عادی برمی گردد.

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها به محض ایجاد درد‌های دندانی یکی دیگر از باور‌های نادرست و غلطی است که دکتر قربانی به آن اشاره کرد و افزود: این کار غلط است، حتی اگر دندان را عصب کشی کرده اید و یا دندان‌های عقل را جراحی کرده اید نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کنید، مصرف آنتی بیوتیک در موارد خاص و زیر نظر پزشک باید استفاده شود.

برچسب ها: سلامت دندان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه