بازگشت کرونا؛ هنوز گوش خیلی‌ها بدهکار نیست!

بازگشت کرونا؛ هنوز گوش خیلی‌ها بدهکار نیست!

کرونا در شش موج قبلی حسابی به همه ما ثابت کرد که به هیچ وجه شوخی ندارد و ضرب شست‌اش را هم نشان‌مان داد.
کد خبر: ۱۰۸۶۷۲
بازدید : ۲۸۶
۲۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷

داریم به روز‌های هول‌انگیز زندگی با کرونا بازمی‌گردیم؛ به روز‌های پرالتهابی که یک تخت خالی یا چند متر جا در اورژانس مراکز درمانی برای درازکشیدن و گرفتن اکسیژن از دستگاه فقط با معجزه پیدا می‌شد.

به همان روز‌ها که بیماری از اغلب خانه‌ها چند نفری را گرفتار می‌کرد و از این چند نفر یکی را به دنیای بی‌بازگشت می‌فرستاد.

کرونا در شش موج قبلی حسابی به همه ما ثابت کرد که به هیچ وجه شوخی ندارد و ضرب شست‌اش را هم نشان‌مان داد. آن مرگ‌های سه رقمی روزانه و آن ابتلا‌های پنج رقمی روز به روز را محال است کسی یادش رفته باشد، اما مدتی است جامعه به چنان بی‌اعتنایی نسبت به این بیماری دچار شده که بیم تکرار گذشته می‌رود.

آمار‌ها گواهان صادقی هستند و چند هفته‌ای است آرام‌آرام سر بالایی شده‌اند، هم آمار مربوط به مرگ‌ومیر‌ها و هم اعداد مربوط به مبتلایان و بستری‌های روزانه. کارشناسان این روز‌ها گارد دفاعی گرفته‌اند و از مردم می‌خواهند کرونا را کاملا جدی بگیرند، چون اگر غیر از این باشد ویروس قابلیت سیلی زدن دوباره به ما را دارد.

با وجود اینکه چند روزی است مسئولان بهداشتی مدام توصیه‌های بهداشتی را در ارتباط با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و خودداری از حضور در تجمعات دارند، اما به نظر می‌رسد هنوز گوش خیلی‌ها بدهکار نیست و توجه نیست.

هنوز تالار‌های عروسی مملو از جمعیت است، مراسم عروسی که در منازل برگزار می‌شود نیز غلغله است و از برگزاری مراسم عزا نیز باید گذر کنیم که با حجم زیادی برگزار می‌شود. فیض الله برزگر مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: متاسفانه شاهد افزایش موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در این استان هستیم.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر میزان رعایت پروتکل‌های اجتماعی نیز در سطح شهر‌ها و روستا‌های این استان ضعیف است و باید مردم رعایت این دستورالعمل‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.

وی تصریح کرد: بسیاری از مردم از ماسک استفاده نمی‌کنند و در تجمع‌ها همچون مراسم عروسی و عزا شرکت می‌کنند که تمامی این موارد خطر آفرین است و زمینه ابتلای آن‌ها به بیماری کووید ۱۹ را فراهم می‌کند. برزگر تاکید کرد: هنوز یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

وی در ادامه با تاکید بر تزریق دز یادآور واکسن گفت: تمامی افرادی که دز اول، دوم و یا سوم را تزریق کرده اند باید بعد از گذشت شش دز بعدی واکسن را تزریق کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در تابستان سال گذشته در بعضی از روز‌ها شاهد مرگ بیش از ۱۰ نفر در یک روز از هم استانی‌های خود بودیم که با تزریق واکسن کرونا این آمار به شدت کاهش یافت و حتی به صفر رسید و هم اکنون شاهد آن هستیم که فوتی ناشی از کرونا وجود ندارد و تمامی آن‌ها متاثر از تزریق واکسن کرونا بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که برخی از افرادی که دز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده از دریافت دز چهارم با این تصور که علائم دارد، خودداری می‌کنند، گفت: واکسن کرونا عوارضی ندارد و بدن را از ابتلا به این ویروس ایمن می‌کند و آیا عوارض آن از مرگ افراد بیشتر است؟!

به گفته وی حضور افراد از چند روز گذشته برای تزریق دز یادآور بیشتر شده است.

بازگشت کرونا

ایمنی واکسن، ایمنی موقت است و مادام‌العمر نخواهد بود

دکتر سید جواد پورنقی رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در ادامه در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه مردم استان به‌ویژه افراد بالای ۱۸ سال امسال باید یک دز واکسن یادآوری را تزریق کنند، گفت: کادر بهداشت و درمان برای خدمت‌رسانی به مردم و مقابله با موج احتمالی کرونا پای کار هستند.

وی اظهار کرد: ایمنی واکسن، ایمنی موقت است و مادام‌العمر نخواهد بود، بنابراین با توجه به افزایش بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور، از افرادی که ۶ ماه از تزریق واکسن آن‌ها گذشته است، تقاضا داریم برای تزریق دوز یادآور اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه هم‌استانی‌ها می‌توانند برای دریافت واکسن کرونا در روز‌های غیرتعطیل از ساعت ۷ الی ۱۳:۳۰ به نزدیک‌ترین مرکز جامع خدمات سلامت محل زندگی خود مراجعه کنند، تصریح کرد: در شهرستان‌های بجنورد، شیروان و مانه و سملقان، عصر‌ها تا ساعت ۱۸ مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا فعال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تأکید بر اینکه واکسیناسیون کرونا در تمام مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت انجام می‌شود، عنوان کرد: با توجه به اینکه تمامی زیرساخت‌های حوزه واکسیناسیون در استان مهیاست، خانواده‌ها می‌توانند نسبت به تزریق واکسن کودکان خود اقدام کنند

دکتر پورنقی گفت: در حال حاضر تقریبا تمام واکسن‌های سبد کشوری از جمله سینوفارم، پاستو کووک، اسپایکوژن، فخرا و نورا در استان موجود است، افزود: پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون کووید-۱۹ در حال افزایش و فعال‌سازی برای ارائه خدمات به مردم است، همچنین در بجنورد مرکز نمونه‌گیری کرونا در مرکز بهداشت این شهرستان واقع در خیابان حر در ساعت ۷صبح الی ۱۳:۳۰ آماده خدمت‌رسانی است.

وی با تأکید بر اینکه تزریق نوبت یادآور واکسن باعث کاهش شدت ابتلای بیماری کرونا می‌شود، اظهار کرد: کشور‌هایی که پوشش واکسن کاملی داشتند، ولی زمان زیادی از تزریق واکسن گذشته مجدداً موارد ابتلا در آن‌ها فراوان گزارش شده است، پس باید تزریق واکسن یادآور را جدی بگیریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه در حال حاضر شهرستان‌های راز و جرگلان، شیروان، فاروج، اسفراین و جاجرم در شرایط زرد کرونایی و شهرستان‌های بجنورد، مانه و سملقان و گرمه در شرایط آبی قرار دارند، بر لزوم تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و استفاده از ماسک تأکید کرد.

افزایش تعداد افراد برای گرفتن تست کرونا

دکتر اکبری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی همچنین در گفتگو با ایسنا، بیان کرد: تعداد افراد مراجعه کننده برای گرفتن تست کرونا در این استان طی چند روز اخیر افزایش یافته است.

وی گفت: در حال حاضر در هر شهرستان یک مرکز یک مرکز برای گرفتن تست کرونا فعال و نیرو‌ها در حال آماده باش هستند. دکتر اکبری افزود: در حال حاضر ۹۶ درصد از افراد مشمول دریافت واکسن کرونا، دز اول را تزریق کرده اند.

وی ادامه داد: همچنین ۸۸ درصد دز دوم و ۵۷ درصد نیز دز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند. این مقام مسئول تاکید کرد: افرادی که شش ماه از تزریق واکسن آن‌ها گذشته برای تزریق دز یادآور به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

برچسب ها: کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه