کرونا در جهان ماندگار است

سویه جدید امیکرون که حدود ۱۸ برابر انتشار بیشتری نسبت به سویه‌های گذشته دارد نیز وارد کشور ما شده و این ویروس به خصوص در افراد سالمند و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند بیشتر تحت تاثیر کرونا و امیکرون قرار می‌گیرند.
کد خبر: ۱۰۸۹۶۹
بازدید : ۳۳۱
۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷

وزیر بهداشت گفت: بیماری کرونا تا مدت‌ها در جهان باقی خواهد ماند. ممکن است در مقاطعی شدت و ضعف پیدا کند، اما مانند ویروس آنفولانزا تا مدت‌ها وجود خواهد داشت

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت گفت: بار‌ها گفته شده است که بیماری کرونا تا مدت‌ها در جهان باقی خواهد ماند. ممکن است در مقاطعی شدت و ضعف پیدا کند، اما مانند ویروس آنفولانزا تا مدت‌ها وجود خواهد داشت.

او گفت: به طور متوسط باید بیش از ۶۰ درصد در کشور‌ها واکسیناسیون صورت گیرد، اما در برخی از کشور‌ها مانند کشور‌های آفریقایی این عدد ۶ تا ۷ درصد است لذا انتشار سویه‌های کرونا نیز از این کشور‌ها صورت می‌گیرد.

به گفته عین اللهی سویه جدید امیکرون که حدود ۱۸ برابر انتشار بیشتری نسبت به سویه‌های گذشته دارد نیز وارد کشور ما شده و این ویروس به خصوص در افراد سالمند و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند بیشتر تحت تاثیر کرونا و امیکرون قرار می‌گیرند.

او گفت: یکی از مشکلات جهانی ساده انگاری درباره این همه گیری است و احساس می‌شود مردم از محدودیت‌ها خسته شدند و این مسئله نیز دلیلی برای انتشار کرونا است.

وزیر بهداشت گفت: امروزه هر سرما خوردگی را باید مشکوک به امیکرون بدانیم، اگر کسی احساس مریضی دارد در مهمانی‌های جمعی شرکت نکند و باعث بیماری افراد دیگر نشود. بعضا دیده شده که یک شخص باعث بیماری تعدادی بسیاری از افراد در مهمانی‌های ساده شده است.

عین اللهی گفت: اکنون در موج هفتم هستیم هنوز به قله نرسیده ایم و بنابر این مردم در این شرایط باید بیشتر احتیاط کنند. ایمنی واکسن همیشگی نیست و آنتی بادی واکسن‌ها تا مدتی می‌تواند در مقابل کرونا مقاومت کند و به همین دلیل به همه مردم توصیه می‌کنیم که دز یاد آور را در سال کنونی تزریق کنند و ایمنی بدن خود را افزایش دهند. زمانی که وضعیت به قرمز نزدیک می‌شود تمامی رعایت‌ها و شیوه نامه‌ها باید بیشتر شود.

او گفت:خواهش من از تمامی والدین این است که تمامی بچه‌های بالای ۱۲ سال بار دیگر دز یاد آور واکسن خود را دریافت کنند و این موضوع در باره دانشجویان نیز صدق می‌کند و امیدواریم آن‌ها نیز برای دریافت واکسن‌های خود اقدام کنند.

عین اللهی درباره ذخیره واکسن‌های کرونا گفت: از آذر سال گذشته هیچ واکسنی را وارد نکرده ایم. اکنون در کشور به اندازه کافی واکسن ذخیره شده است و انواع واکسن را در کشور داریم و وضعیت خوبی را از این نظر پشت سر می‌گذاریم. از زمانی که ورود موج هفتم را احساس کردیم، مراکز واکسیناسیون را افزایش دادیم و اکنون نیز متناسب با مراجعه مردم مراکز را افزایش می‌دهیم.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار

پیشنهاد ویژه