مستند «پایان نزدیک است»؛ سناریو‌هایی برای پایان دنیا

مستند «پایان نزدیک است»؛ سناریو‌هایی برای پایان دنیا

سریال مستند «پایان نزدیک است» (The End Is Nye) با ترکیبی از مستند و طنز، بیانی بسیار تماشایی و جذاب از خطراتی ارائه می‌دهد که تمدن کنونی بشر را تهدید می‌کنند.
کد خبر: ۱۰۹۸۴۲
بازدید : ۳۴۹
۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷

فرادید| سریال «پایان نزدیک است» یک جور مستند خلاقانه و خاص است که مطالب نسبتا ترسناکش را با بیانی شوخ و طنزآمیز ارائه می‌دهد. تهیه‌کننده و مجری این برنامه بیل نای (Bill Nye) است؛ نای یک مهندس مکانیک و مروج علم است که در برنامه‌های تلویزیونی مختلف دربارۀ موضوعات علمی اطلاع‌رسانی می‌کند. ویژگی اصلی برنامه‌های نای ترکیب طنز و مستند و بیان سادۀ مطالب علمی است.

 

به گزارش فرادید؛ «پایان نزدیک است» در ۶ قسمت به بررسی بزرگترین فجایع طبیعی می‌پردازد که می‌توانند باعث نابودی تمدن بشر شوند؛ از طوفان و آتشفشان گرفته تا شهاب‌سنگ. در هر قسمت ابتدا بیل نای دربارۀ خطر قریب‌الوقوع فاجعه‌ای که می‌تواند رخ بدهد توضیح می‌دهد و در چند دقیقۀ پایانی دربارۀ راه حل‌ها و پیش‌گیری‌هایی صحبت می‌کند که بشر لازم است هر چه زودتر به آن‌ها توجه کند.

مستند «پایان نزدیک است»؛ سناریو‌هایی برای پایان دنیا

دو ویژگی‌ای که این سریال مستند را دیدنی و جذاب می‌کنند، فضای شوخ و کیفیت بصری آن هستند. علاوه بر بیان مفرح و گیرای بیل نای، در هر قسمت یک حالت داستان‌گونه هم وجود دارد که کشش و جاذبۀ بیشتری به مطالب می‌بخشد. (اولین شوخی مستند به عنوان آن برمی‌گردد: کلمۀ Nye که اسم فامیل مجری برنامه است دقیقا مثل کلمۀ Nigh به معنی «نزدیک» تلفظ می‌شود).

 

جلوه‌های ویژه‌ای که در سریال به کار رفته، اگرچه قابل مقایسه با فیلم‌های درجه‌یک و پرهزینۀ هالیوودی نیست، اما در مجموع چشمگیر و جالب‌توجه است. استفاده از فیلم‌های واقعی ضبط شده از فجایع طبیعی هم به ارتقای کیفیت مستند کمک زیادی کرده‌اند.

 

«پایان نزدیک است» اطلاعات مفیدی را به مخاطبان می‌دهد که قطعا برای خیلی ما بسیار جالب خواهند بود. مثلا در قسمت اول وقتی نای دربارۀ راه‌های کاهش دی‌اکسید کربن صحبت می‌کند، از درخت‌های مصنوعی‌ای حرف می‌زند که همین الان در برخی از نقاط آمریکا و کانادا مورد استفاده قرار گرفته‌اند و هر کدام از آن‌ها می‌تواند معادل چند صد درخت دی‌اکسید کربن را از هوا جذب کند.

 

این مستند علاوه بر آموزنده بودن تامل‌برانگیز هم هست؛ بیل نای با بیان ساده و صریح و هنرمندانۀ خودش واضح‌تر از همیشه به ما یادآوری می‌کند که واقعا چقدر تمدن امروزی بشر در معرض خطر است؛ خطراتی که بعضی از آن‌ها (مثل طوفان و تغییرات آب و هوایی) مستقیما حاصل فعالیت‌های خود انسان‌ها هستند.

برچسب ها: مستند The End Is Nye
پیشنهاد ویژه