باهوش ترین مردم دنیا از چه کشوری هستند و جایگاه مردم ایران کجاست؟

باهوش ترین مردم دنیا از چه کشوری هستند و جایگاه مردم ایران کجاست؟

بر اساس این آمار میانگین آی کیو (بهره هوشی) ایرانی‌ها ۸۴ است و مردم ایران از میان ۱۹۹ کشور جایگاه صدو نوزدهم را به خود اختصاص داده‌اند.
کد خبر: ۱۱۰۰۲۸
بازدید : ۱۵۵۳
۰۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵

فرادید| سایت آی کیو تست به تازگی آماری از هوش مردم جهان در کشور‌های مختلف منتشر کرده است.

بر اساس این آمار میانگین آی کیو (بهره هوشی) ایرانی‌ها ۸۴ است و مردم ایران از میان ۱۹۹ کشور جایگاه صدو نوزدهم را به خود اختصاص داده‌اند.

البته در سایت‌های مختلف ارزیابی‌های متفاوتی از بهره هوشی ایرانی‌ها شده و در مجموع جایگاه جهانی ایران از نظر میانگین بهره هوشی بسیار متفاوت است.

سایت «کوئورا» انتقادات زیادی نسبت به این مسأله داشته و عنوان کرده است که بهره هوشی واقعی ایرانیان ۹۷ است، و این آماری که به تازگی منتشر شده است بر اساس تست‌های آی کیوی متعلق به سال ۱۹۴۸، ۸۴ در نظر گرفته‌اند که این مساله شائبه‌های سیاسی را در اذهان ایجاد کرده است.

در سایت ورلد پاپولیشن ریویو با استناد تحقیقات ریجارد لین روانشناس بریتایایی که به طور گسترده نتایج آن در سراسر دنیا انتشار یافته، با در در نظر گرفتن امتیاز ۸۰.۰۱ برای بهره هوشی ایرانیان، این کشور در جایگاه بالاتری از کشور‌هایی نظیر پاکستان، تونس، عمان، کویت، اندونزی، اکوادور بولیوی، عربستان سعودی، مصر، هند، الجزایر، کنیا، سوریه، بنگلادش، کامرون مراکش (مغرب) و ساحل عاج قرار گرفته است.

همچنین در سایت ورلد پاپولیشن ریویو اشاره شده است که اینکه تشخیص بدهیم کدام کشور باهوش‌ترین مردم را دارد سخت است. چرا که برای این مساله باید فاکتور‌های مختلفی را در نظر گرفت.

از جمله اینکه آیا باهوش‌ترین کشور‌های دنیا اغلب دارای شهروندان با سوادی هستند؟ شاید بتوان این طور ارزیابی کرد که باهوش‌ترین کشور‌های دنیا کشور‌هایی باشند که مردم آن بالاترین امتیاز را از تست‌های آی کیو (بهره هوشی) به دست آورده باشند.

یا اینکه باهوش‌ترین کشور دنیا، کشوری است که دارای بالاترین درصد افراد فوق العاده باهوش است. آیا می‌توان این طور ارزیابی کرد که باهوش‌ترین کشور دنیا کشوری است که شهروندانش بیشترین تعداد جوایز نوبل را کسب کرده باشند.

برخی از جامع‌ترین و پر انتشار‌ترین تحقیقات درباره بهره هوش در کشور‌های مختلف دنیا توسط روانشناس بریتانیایی ریجارد لین و همکارش دیوید بکر انجام گرفته است. این دو در تحقیقاتی که نتیجه آن در مقاله‌ای با عنوان «هوش کشورها» انتشار یافت.

میانگین آی کیو (بهره هوشی) متوسط شهروندان ۱۳۲ کشور دنیا را اندازه گیری کردند. علاوه بر این آن‌ها در تحقیق خود بر آورد‌هایی از بهره هوشی ۷۱ کشور دیگر دنیا ارائه دادند. نتیجه این بررسی توسط موسسه اولستر انتشار یافته است.

ده کشور باهوش دنیا از نظر آی کیو (بهره هوشی) – موسسه اولستر ۲۰۱۹،

۱. ژاپن - ۱۰۶.۴۹ امتیاز
۲. تایوان – ۱۰۶.۴۷ امتیاز
۳. سنگاپور – ۱۰۵.۸۹ امتیاز
۴- هنگ کنگ (چین) – ۱۰۵.۳۷ امتیاز
۵- چین – ۱۰۴.۱۰ امتیاز
۶- کره جنوبی – ۱۰۲.۳۵ امتیاز
۷ – بلاروس (روسیه سفید) – ۱۰۱.۶۰ امتیاز
۸ – فنلاند – ۱۰۱.۲۰ امتیاز
۹- لیختن اشتاین – ۱۰۱.۰۷ امتیار
۱۰- آلمان و هلند – با امتیاز برابر ۱۰۰.۷۴

ارتباط میان تحصیلات و هوش

میان تحصیلات و هوش ارتباط نزدیکی برقرار است، هر چه سیستم آموزشی کشور‌ها قوی‌تر باشد، در طول زمان جمعیت باهوش‌تری برای این کشور‌ها تربیت می‌شوند. با توجه به این امر، در برخی از تحقیقات از رده‌بندی کشور‌های مختلف دنیا در زمینه آموزشی به عنوان مبنایی برای مقایسه هوش میان کشور‌های مختلف استفاده می‌شود.

در سال ۲۰۱۸، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) نتایج سه ساله برنامه تحقیقات دانشجویی خود را انتشار داد، در این تحقیق توان خواندن، آگاهی از ریاضیات و علوم در میان بیش از ۶۰۰ هزار دانش آموز در ۷۹ کشورمورد بررسی گرفت. نتایج تحقیق نیز بدین شرح انتشار یافت.

۱۰ کشور برتر باهوش دنیا بر اساس توان خواندن، آگاهی از ریاضیات و علوم – بر اساس نتایج تحقیقات OECD

۱- چین
۲- سنگاپور
۳- ماکائو (جین)
۴- هنگ کنگ (چین)
۵- استونی
۶- کانادا
۷- فنلاند
۸- ایرلند
۹- کره جنوبی
۱۰- لهستان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه