یک کشف جدید علت شانه نشدن مو را مشخص کرد

یک کشف جدید علت شانه نشدن مو را مشخص کرد

سندروم موی شانه‌ناپذیر که هم‌چنین با عنوان سندروم مویِ پشم‌شیشه نیز شناخته می‌شود، به دلیلِ مو‌هایی ایجاد می‌شود که به جای شکلِ معمولِ دایره‌ای یا بیضوی با مقطعی ناهنجار روی سر قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۱۶، تیم تحقیقاتیِ باسماناو سویه‌هایی از سه ژن را در ۱۱ کودک که صاحبِ چنین مو‌هایی بودند کشف کرد که می‌تواند علتِ این مدل موی نامعمول را توضیح دهد.
کد خبر: ۱۱۰۰۶۸
بازدید : ۱۶۹۵۱
۱۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۹

فرادید| اگر کودکی را دیدید که موی طلاییِ وز دارد و موهایش با زاویه قائم ـ همان سیخ‌سیخی ـ روی سرش چسبیده‌اند، بدانید که احتمالاً دچار سندروم موی شانه ناپذیر است. یک مطالعه جدید ابعاد تازه‌ای از این وضعیتِ نادر را کشف کرده که می‌تواند ناشی از چند جهش در ژن‌هایی باشد که بر شکلِ ساقه موی ما اثر می‌گذارند.


به گزارش فرادید، بوکت باسماناو، از دانشگاه بن در آلمان می‌گوید: «این سندروم که با رسیدن به بزرگ‌سالی از شدت آن کم می‌شود یا به‌طور کامل از بین می‌رود، در کودکانی با مو‌های بلوند و رنگِ روشن شایع‌تر است و آن‌ها را در معرض قلدری قرار می‌دهد. ما توانسته‌ایم توضیحاتی برای این مدل مو که همیشه توجهات را به خود جلب کرده است، پیدا کنیم.»


گفته می‌شد که سندروم موی شانه‌ناپذیر که هم‌چنین با عنوان سندروم مویِ پشم‌شیشه نیز شناخته می‌شود، به دلیلِ مو‌هایی ایجاد می‌شود که به جای شکلِ معمولِ دایره‌ای یا بیضوی با مقطعی ناهنجار روی سر قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۱۶، تیم تحقیقاتیِ باسماناو سویه‌هایی از سه ژن را در ۱۱ کودک که صاحبِ چنین مو‌هایی بودند کشف کرد که می‌تواند علتِ این مدل موی نامعمول را توضیح دهد.


این وضعیت وقتی ایجاد می‌شود که هر دو والد سویه‌های ژنی مربوط را حمل کنند، هرچند لزومی ندارد که خودشان تحتِ تأثیر ژن قرار گرفته باشند که یعنی خانواده‌ها ممکن است متعجب شوند که چرا کودک‌شان صاحبِ مو‌هایی است که با شانه روی سر نمی‌خوابد.


محققان در ابتدای تحقیق خود فراخوان دادند تا افرادی که صاحبِ فرزندانی با این شکل از مو هستند یا خودشان در کودکی چنین مو‌هایی داشتند با آن‌ها تماس بگیرند. هنوز مشخص نیست که چرا با افزایشِ سن مو‌ها خوابِ بهتری روی سر پیدا می‌کند.


در مطالعات بعدی، باسماناو ۱۰۷ فردِ درگیر با این وضعیت را به لحاظِ ژنتیکی بررسی کرد و مشاهده کرد از این تعداد ۸۰ نفر صاحبِ ژن‌های مشابهی هستند. در ۷۶ مورد، جهش در ژن PADI۳ مسئول مو‌های شانه‌ناپذیر بود. این ژن آنزیمی را رمزگذاری می‌کند که به تولیدِ تریکوهیالین، که در کنار کراتین یکی از پروتئین‌های مو است، کمک می‌کند.

 

باسماناو می‌گوید در آینده افرادی که صاحبِ فرزندانی با موی شانه‌نشدنی هستند می‌توانند با یک آزمایشِ ژنتیکی علت آن را بفهمند. این کار اطمینان می‌دهد که کودک مشکلِ جدی پزشکی ندارد و با افزایش سن مو‌ها قابل‌کنترل‌تر می‌شوند.


منبع: NewScientist
ترجمه: سایت فرادید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بازدیدکننده
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
3
0
پس آقای اینشتین برای همین موهاشون هیچ وقت شونه زده نبود
بازدیدکننده
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
6
0
پس آقای اینشتین برای همین موهاشون همیشه شانه نکرده مانده بود
فاطمه
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
2
0
من موهای خواهرم اینطوریه اینگار سیم ظرفشوییه اصلا شونه نمیشه موهاش قهوه ای سوخته اس
پیشنهاد ویژه