جادوی شکلات بر خلق و خو!

جادوی شکلات بر خلق و خو!

شکلات‌های تلخ ۷۰ درصد به بالا یا کاکائو خام ترکیبات شبه کانابینوئید بیشتری دارند. در واقع آناندامید که یک اندوکانابینوئید محسوب می‌شود، بر مرکز احساس لذت در مغز تاثیر می‌گذارد و مواردی نظیر خلق و خو، حافظه، اشتها و درک درد را تنظیم می‌کند.
کد خبر: ۱۱۰۱۵۸
بازدید : ۱۱۸
۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲

آناندامید یک ترکیب شیمیایی کانابینوئیدی است و همان گیرنده‌هایی را در مغز اشغال می‌کند که به مواد مشابه موجود در ماریجوانا متصل می‌شوند.

گفتنی است که مغز ما مقداری آناندامید به طور طبیعی تولید می‌کند، اما میزان بسیار کمی از این ماده شیمیایی را نیز می‌توان از محصولات دانه کاکائو همچون شکلات دریافت کرد.

علاوه بر این، شکلات حاوی دو ماده شیمیایی مشابه آناندامید است که تجزیه آناندامید تولید شده در مغز را کند می‌کنند. در نتیجه این عملکرد مدت زمان حضور ترکیب مد نظر در مغز افزایش یافته و اثرات آن تقویت می‌شود.

شاید به همین دلیل است که مصرف شکلات احساس خوبی به انسان می‌دهد. البته لازم به ذکر است که این اثر در کل خفیف است: باید حداقل ۱۱.۳ کیلوگرم شکلات در یک زمان واحد خورده شود تا اثری به اندازه ماریجوانا داشته باشیم!

شکلات‌های تلخ ۷۰ درصد به بالا یا کاکائو خام ترکیبات شبه کانابینوئید بیشتری دارند. در واقع آناندامید که یک اندوکانابینوئید محسوب می‌شود، بر مرکز احساس لذت در مغز تاثیر می‌گذارد و مواردی نظیر خلق و خو، حافظه، اشتها و درک درد را تنظیم می‌کند.

در سال ۲۰۰۹، تیمی از دانشمندان علوم تغذیه در مرکز تحقیقات نستله در سوئیس مطالعه کلاسیکی را درباره اثرات آرام بخش مفید شکلات انجام دادند. بر اساس نتایج آن‌ها مقدار مورد نیاز شکلات تلخ برای کاهش تولید هورمون‌های استرس زا در بدن ۴۰ گرم (حدود ۱.۵ اونس) برآورد شده است.

شکلات مورد استفاده در این مطالعه کاکائو ۷۴ درصد بود که در دو دوز روزانه ۲۰ گرم صبح و ۲۰ گرم بعد از ظهر سرو می‌شد. در ادامه محققان خون داوطلبان را به منظور اندازه گیری سطح هورمون‌های استرس زا مورد آزمایش قرار دادند و سطوح این مواد را در هر یک از آن‌ها ثبت کردند. مشخص شد که سطح این هورمون‌ها میان عاشقان شکلات کاهش بیشتری داشته است.

همچنین به همین دلیل است که بانوان طی دوره‌های عادت ماهیانه خود تمایل بیشتری به مصرف شکلات دارند. زیرا سطح آناندامید مغز آن‌ها افت می‌کند.

گفته می‌شود که محققان ترکیب جالب آناندامید را در سال ۱۹۹۶ در شکلات کشف کردند و تا به امروز نیز شکلات تنها ماده غذایی شناخته شده حاوی آناندامید به شمار می‌رود. این لیگاند درون زا یا مولکول لذت طبیعی در مکان‌های گیرنده کانابینوئید سلول‌های سیستم عصبی قرار می‌گیرد.

دیده شده که آناندامید علاوه بر القای احساس لذت، سبب بهبود انگیزه نیز می‌شود. مطالعه‌ای مربوط به سال ۱۹۹۸ و منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا نشان داد که آناندامید پتانسیل مهار سلول‌های سرطان سینه انسان را در اختیار دارد.

قابل ذکر است که مصرف غذای چرب باعث ترشح آنانداماید از کبد شده و به همین دلیل است که از خوردن چنین غذا‌هایی لذت می‌بریم. مطالعات جدید مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا (به اختصار PNAS) نشان می‌دهند که بر اثر دویدن و دوچرخه سواری هم سطح ماده آناندامید در خون انسان افزایش می‌یابد که باعث ایجاد نشاط و باز شدن عروق بدن و قلب می‌شود.

برچسب ها: شکلات تلخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه