تاریخ و روز اربعین 1401 کی است؟

۲۰ صفر و روز اربعین در تقویم شمسی ۱۴۰۱، برابر با شنبه ۲۶ شهریور 1401 است؛ بنابراین یازده روز دیگر روز اربعین حسینی است و تعطیل رسمی به حساب می‌آید.
کد خبر: ۱۱۰۲۵۳
بازدید : ۱۰۳۲
۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۶

فرادید| در معنای لغوی کلمه اربعین به معنا چهل ام است. اما در میان شیعیان ۲۰ صفر که مصادف است با چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) به عنوان اربعین حسینی یا اربعین شناخته می‌شود.

به گزارش فرادید، در موارد استناد‌های تاریخی روز اربعین نیز روایت‌های متفاوتی وجود دارد. در یک روایت گفته می‌شود که جابر بن عبدالله انصاری، صحابی پیامبر اسلام (ص)، به همراه عطیه عوفی در اولین چهلم شهادت امام حسین (ع) به‌عنوان اولین زائر بر سر مزار امام حسین (ع) حاضر شده و قبر امام حسین را زیارت کرده است.

در روایتی دیگر که در کتاب لهوف آمده است، بازماندگان حادثه کربلا نیز در این روز به کربلا بازگشته و قبر امام حسین (ع) و سایر شهدای کربلا را زیارت کرده‌اند.

البته در این میان برخی علما از جمله شیخ مفید و شخ طوسی نیز گفته اند که اسرا در بازگشت از شام به مدینه رفتند.   با این حال زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است و بنابر روایتی از امام حسن عسکری (ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.

در ایران ۲۰ صفر  به عنوان اربعین حسینی تعطیل رسمی است و شیعیان در این روز به عزاداری می‌پردازند. همچنین پیاده‌روی اربعین شیعیان به سوی کربلا، یکی از گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان است.

تاریخ و روز اربعین ۱۴۰۱

۲۰ صفر و روز اربعین در تقویم شمسی ۱۴۰۱ برابر با شنبه ۲۶ شهریور است؛ بنابراین یازده روز دیگر روز اربعین حسینی است و تعطیل رسمی به حساب می‌آید.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه