تصاویر کمتر دیده شده از تنها سفر ملکه انگلیس به ایران

در اسفند سال ۱۳۳۹ ملکه انگلیس به همراه شوهرش به ایران سفر کردند که در ادامه تصاویر کمتر دیده شده از این سفر را خواهید دید.
کد خبر: ۱۱۰۵۶۱
بازدید : ۳۳۱۳
۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۹

الیزابت دوم، ملکه انگلیس در اسفند سال ۱۳۳۹ خورشیدی در پاسخ به بازدید سفر دوسال پیش محمد رضا شاه پهلوی به ایران آمد. این تنها سفر رسمی او به ایران بود.

در اسفند سال ۱۳۳۹ ملکه انگلیس به همراه شوهرش به ایران سفر کردند.

این سفر با حواشی خاص خودش همراه بود. از جمله کسانی که مسئولیت پذیرایی از همراهان ملکه را برعهده داشت عبدالرضا هوشنگ مهدوی کارمند نسبتا جوان آن روز‌های وزارت خارجه بود. او که در آن زمان در تهران بسر می‌برد ماموریت یافت که گوشه‌ای از بار این پذیرایی را بر عهده گیرد.

مهدوی در خاطراتش می‌نویسد:

در اوایل اسفند ۱۳۳۹ حکمی به نگارنده ابلاغ شد که به مهمانداری همراهان ملکه انگلیس منصوب شده‌ام که قرار بود همراه با شوهرش پرنس فیلیپ و گروهی از مقامات بلندپایه انگلستان به ایران سفر رسمی کند. معلوم شد وظیفه نگارنده همراهی و راهنمایی خبرنگار اخبار موویتون بود که فیلم‌های خبری آن را سینما‌ها قبل از فیلم اصلی نشان می‌دادند.

روز ششم اسفند مراسم استقبال رسمی در فرودگاه مهرآباد به عمل آمد و پس از آنکه مهمانان سوار اتومبیل‌های تشریفاتی شدند و به سوی تهران عزیمت کردند. مرد کوچک اندامی هاج و واج مانده بود و نمی‌دانست چه کار بکند. وقتی یکی از کارمندان تشریفات هویتش را پرسید، ​مرد پاسخ داد: من لرد هیوم وزیر خارجه انگلستان هستم.

فردای آن روز، ​ طبق برنامه قرار بود ملکه انگلیس و شوهرش از کوی کارگری نهم آبان بازدید به عمل آ​ورند. نگارنده قبلا خبرنگار موویتون را به محل برد و شاهد عینی صحنه مصنوعی و خنده آوری گردید.

یک مرد تنومد سیبیلو با کت و شلوار سرمه‌ای و کروات و یک زن سرخاب و سفیداب مالیده که همدیگر را آقای فلان و خانم بهمان خطاب می‌کردند و داد می‌زد که عضو ساواک هستند، ​نقش کارگر و همسرش را ایفا می‌کردند. آپارتمان با قالی‌های گرانبها مفروش بود.

روی میز یک سبد گل زیبا نهاده بودند و در کنار اتاق یک سماور بزرگ ورشو غلغل می‌کرد. در گوشه‌ای یک دستگاه تلویزیون به نظر می‌رسید. بر روی هم این آپارتمان کارگری از بسیاری جهات از خانه‌های بسیاری از کارمندان دولت و طبقه متوسط مجلل‌تر بود.

هنگامی که ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ داخل آپارتمان شدند، ​ از مشاهده این صحنه شگفت زده شدند. ملکه پرسید آیا همه کارگران ایرانی در خانه هایشان تلویزیون دارند؟ بدیهی است که پاسخ مهمانداران مثبت بود. ولی آثار ناباوری در چهره ملکه و همراهش دیده می‌شد.

در اصفهان قرار بود ملکه انگلیس و شاه پس از بازدید ابنیه تاریخی، ناهار را در عمارت چهلستون صرف کنند. بدین مناسبت قبلا توالت فرنگی پاکیزه‌ای در گوشه باغ احداث و کلید آن را به باغبان تحویل و دستور داده بودند فقط آن را در اختیار ملکه انگلیس و شوهرش قرار دهد.

پس از صرف ناهار، ​هنگامی که لرد هیوم بدبخت نیاز به قضای حاجت پیدا کرد، ​ باغبان به هیچ وجه حاضر نبود کلید را به او بدهد و وزیر خارجه انگلیس تند تند در باغ راه می‌رفت و زیر لب دشنام می‌داد. تا اینکه پس از مدتی یکی از کارمندان تشریفات سررسید و لرد هیوم را از تنگنا نجات داد.

منبع: فراز/عرشه آنلاین

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه