bato-adv

(ویدئو) آخوندک، در حرکتی برق آسا مارمولک را شکار کرد!

آخوندک‌ها شکارچیانی هستند که با حرکات برق آسا حریف را غافلگیر می‌کنند. آن‌ها با گردن دراز، حالت ایستاده، چهره‌های متمایز و نگاه مستقیم خود، قطعا کاریزماتیک یا وحشتناک هستند.
کد خبر: ۱۱۲۰۳۲
بازدید : ۱۹۶۲۲
۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵

حدود ۲۰۰۰ گونه شناخته شده آخوندک در سرتاسر جهان وجود دارد که مجموعه وسیع و الهام‌بخشی از سازگاری با محیط خود را نشان می‌دهند. برای چند مثال، حقایق زیر را در مورد این حشرات باورنکردنی در نظر بگیرید.

آن‌ها دید عالی دارند

آخوندک‌ها دارای دید استریو هستند و به لطف قرار گرفتن چشم هایشان میدان دید وسیعی نیز دارند. هر یک از چشمان آن‌ها یک حفره دارد، یک ناحیه متمرکز از سلول‌های گیرنده نور که به آن‌ها اجازه می‌دهد تمرکز کنند و با دقت ردیابی کنند. آخوندک‌ها نه تنها می‌توانند به صورت سه بعدی ببینند، بلکه تحقیقات نشان داده است که دید سه بعدی آن‌ها به طور متفاوتی عمل می‌کند.

قابلیت عجیب چرخش سر

آخوندک‌ها تنها حشره‌ای هستند که می‌توانند سر خود را از این طرف به طرف دیگر بچرخانند. توانایی چرخاندن سر بدون حرکت دادن بقیه بدن، یک مزیت کلیدی برای آخوندک در هنگام شکار است و امکان حرکت حداقلی را در هنگام ورود به طعمه فراهم می‌کند.

آن‌ها مانند گربه‌ها چابک هستند

در کمال تعجب دانشمندانی که از آن‌ها فیلمبرداری می‌کردند، متوجه شدند که آخوندک‌ها با دقت بسیار بالایی می‌پرند و بدن خود را در هوا منحرف می‌کنند تا روی یک هدف نامطمئن و مشخص فرود آیند.

آن‌ها برق آسا حمله می‌کنند

آخوندک‌ها منتظر می‌مانند و صبورانه شکار خود را تعقیب می کنند، اما هنگامی که آماده حمله می‌شوند، این کار را با سرعت رعد و برق انجام می‌دهند و با پا‌های بزرگ جلویی آنقدر سریع حمله می‌کنند که دیدن آن با چشم غیرمسلح دشوار است. علاوه بر این، آن‌ها میخ‌هایی روی پا‌های خود دارند تا قربانیان را به سیخ بکشند و در جای خود سنجاق کنند.

آن‌ها استاد مبدل هستند

آخوندک‌ها در استتار بسیار با استعداد هستند. آن‌ها مانند برخی از حشرات به شکل برگ و چوب و شاخه درمی آیند. برخی از آخوندک‌ها در پایان فصل خشک پوست اندازی می‌کنند تا سیاه شوند و به راحتی تغییر شکل آن‌ها را با منظره سیاه شده به‌جای مانده از آتش‌سوزی‌ها هماهنگ می‌کنند. برخی به طرز وحشیانه‌ای تزئین شده‌اند، برخی دیگر آنقدر قانع‌کننده به نظر می‌رسند که حشرات ناآگاه برای جمع‌آوری شهد از آن‌ها دست بکار می‌شوند، اما تبدیل به وعده غذایی آخوندک می‌شوند.

شکارچیان جاه طلب

آخوندک‌ها به خوردن حشرات بسنده نمی‌کنند. آن‌ها همچنین سایر بندپایان مانند عنکبوت و گاهی حتی حیوانات مهره داران کوچک را هدف قرار می‌دهند. برخی از آخوندک‌ها به شکار قورباغه‌های پرندگان، مارمولک ها، حتی مار‌ها معروف هستند

آن‌ها با خفاش‌ها می‌جنگند

آخوندک‌ها نیز توسط خفاش‌ها شکار می‌شوند، اما قربانی آسانی نیستند. آن‌ها می‌توانند صدا‌های پژواک خفاش‌ها را تشخیص دهند و وقتی به آن‌ها نزدیک می‌شوند، به سمت زمین شیرجه می‌زنند. اگر گرفتار شوند، سعی می‌کنند با استفاده از پا‌های جلویی سیخ دار، خود را رها کنند.

زمانی تصور می‌شد که آن‌ها دارای قدرت‌های ویژه‌ای هستند

بدیهی است که آن‌ها قدرت‌های خاصی دارند. با این حال، در برخی از تمدن‌های اولیه مانند یونان باستان، مصر باستان و آشور، مردم آخوندک‌ها را دارای قدرت‌های ماوراء طبیعی می‌دانستند.

آخوندک‌ها حین جفت گیری، جفت شان را می‌خورند!

آخوندک‌های ماده دسته بزرگی از تخم می‌گذارند که به این معنی است که به غذای زیادی نیاز دارند. ممکن است به معنای واقعی کلمه سر جفت خود را گاز بگیرند و آن‌ها را ببلعند؛ و حتی ممکن است این کار را در طول جلسه جفت گیری سه ساعته انجام دهند.

 
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv