ترامپ و سندرز برندگان رای گیری نیوهمپشایر
انتخابات درون حزبی

ترامپ و سندرز برندگان رای گیری نیوهمپشایر

کد خبر: ۱۱۲۸۴
بازدید : ۱۰۱۹
۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۵
فرادید| دونالد ترامپ میلیاردر نیویورکی و سناتور برنی سندرز در انتخابات مقدماتی ایالت نیوهمپشایر برای تعیین نامزد دو حزب جمهوری خواه و دموکرات برنده شده اند.
 
به گزارش بی بی سی، بیشتر مراکز رای گیری در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت محلی (نیمه شب گرینویچ) بسته شدند و مقام ها مشارکت بی سابقه ای را پیش بینی می کنند.
 
نتایج امشب با نظرسنجی های پیش از انتخابات همخوانی دارد و یک پیروزی چشمگیر برای دو نامزدی است که شعارهایشان بر محور ارائه بینشی خارج از جریان های اصلی سیاسی آمریکا می گردد.
 
نیوهمپشایر دومین ایالتی است که در مرحله مقدماتی پس از آیووا رای می دهد. ترامپ در رای گیری ایالت آیووا رقابت را به سناتور اهل تگزاس تد کروز واگذار کرده بود. سندرز هم آیووا را به فاصله بسیار اندک به خانم کلینتون باخته بود.
 
کلینتون در سخنانی پس از روشن شدن نتایج آن را به سندرز تبریک گفت اما افزود که برای تک تک آرا در مرحله مقدماتی خواهد جنگید.
 
شمارش آرا نشان می دهد که جان کیسیک، فرماندار میانه روی اوهایو، دوم شده و جب بوش فرماندار سابق فلوریدا و سناتور تد کروز برای جایگاه سوم می جنگند.
 
نیوهمپشایر علیرغم ابعاد کوچکش، نقش مهمی در رای گیری مقدماتی بازی می کند چون نامزدها می کوشند آن را سکوی پرشی برای پیروزی های آینده کنند.
 
رقابت های بعدی دو ایالت کارولینای جنوبی و نوادا خواهد بود.
 
سندرز پس از رای گیری گفت:‌ "وقتی کنار هم می ایستیم، برنده می شویم. متشکرم نیوهمپشایر!"
 
ستاد کلینتون گفت انتظار دارد که نتایج نهایی رقابت کسب نامزدی حزب دموکرات تا ماه مارس مشخص شود.
 
کلینتون پیش از رای گیری اذعان کرد که سندرز به علت اینکه اهل همین منطقه آمریکا - ایالت همسایه ورمانت - است در موقعیت بهتری برای پیروزی قرار دارد.
 
آنتونی زورکر تحلیلگر بی بی سی در امور آمریکای شمالی می گوید که نتایج امشب نیوهمپشایر کمکی به تشکیلات حزب جمهوری خواه نکرد تا بداند باید از کدام نامزد حزب حمایت کند.
 
دونالد ترامپ و تد کروز، برندگان دو ایالت اول، مورد حمایت تشکیلات اصلی حزب نیستند. این حزب امیدوار بود که سناتور روبیو برای به چالش کشیدن ترامپ در موقعیت مناسبی قرار گیرد اما به نظر نمی رسد روبیو عملکرد خوبی در نیوهمپشایر داشته باشد.
 
هرچند کیسیک در نیوهمپشایر دوم شد اما او تشکیلات مبارزاتی قدرتمندی در ایالات جنوبی که محل رای گیری های بعدی است ندارد.
 
در ماه های آینده هر ایالت نمایندگانی را برخواهد گزید که قول می دهند در همایش ماه ژوئیه حزب به یک نامزد خاص رای دهند. برندگان هر طرف در انتخابات سراسری ماه نوامبر به مصاف هم خواهند رفت.
 
البته همیشه امکان قد کشیدن نامزدهای مستقل هم در انتخابات سراسری وجود دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین