«اژد‌های پدر من»؛ یک انیمیشن شاد و خیال‌انگیز با صداپیشگی گلشیفته فراهانی

«اژد‌های پدرم» (My Father’s Dragon) یکی از بهترین انیمیشن‌های سال ۲۰۲۲ است؛ داستانی اخلاقی و آموزنده که در قالبی مفرح و خوش‌آب و رنگ ارائه شده و مخاطب را به یک ماجراجویی خیال‌انگیز و افسانه‌ای می‌برد.
کد خبر: ۱۱۳۴۴۳
بازدید : ۱۲۷۰
۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰

فرادید| استودیوی انیمیشن‌سازی «کارتون سالون» که در کشور ایرلند فعالیت می‌کند، به خاطر سبک سنتی انیمیشن‌هایش معروف است؛ این سبک سنتی فقط مربوط به رنگ و لعاب سنتی و دوبعدی کارتون‌ها نیست بلکه شکل قصه‌گویی آن‌ها هم سنتی است و یک جور‌هایی آدم را یاد افسانه‌های دوست‌داشتنی مادربزرگ‌ها می‌اندازد.

 

به گزارش فرادید؛ انیمیشن تازۀ این استودیو با نام «اژد‌های پدرم» هم یک داستان جذاب و فوق‌العاده دوست‌داشتنی است که مخاطبان خردسال و بزرگسال را به یک اندازه سرگرم و شاد خواهد کرد. شروع داستان فیلم شاید یک کمی تلخ باشد، اما قرار نیست همینطور باقی بماند. شخصیت اصلی فیلم پسرکی به اسم اِلمر است که به همراه مادرش به تازگی به یک شهر بزرگ مهاجرت کرده‌اند. زندگی آن‌ها خیلی سخت می‌گذرد؛ اجارۀ خانه‌شان زیاد است و مادر المر هم نتوانسته کار مناسبی پیدا کند.

انیمیشن «اژد‌های پدرم»؛ یک ماجراجویی شاد با صداپیشگی گلشیفته فراهانی

این شرایط سخت باعث می‌شود بین المر و مادرش بحثی اتفاق بیافتد و پسرک با عصبانیت از خانه بیرون بزند. اینجاست که ناگهان فیلم ما را وارد یک دنیای تخیلی می‌کند. یک گربۀ ولگرد که المر با او مهربانی کرده، ناگهان به حرف می‌آید و به المر می‌گوید که برای حل شدن مشکلاتش می‌تواند از یک اژد‌ها کمک بگیرد که در «جزیرۀ وحشی» زندگی می‌کند. در همین لحظه یک نهنگ سخنگو سر می‌رسد و المر را با خودش به سمت جزیرۀ وحشی می‌برد.

 

در این جزیره موجوداتی وحشی مثل میمون‌ها و تمساح‌ها زندگی می‌کنند که اژد‌هایی به اسم بوریس را اسیر کرده‌اند. جزیره دائما در خطر غرق شدن است و اژد‌ها باید مرتب با قدرت پروازش جزیره را از آب بیرون بکشد. المر اژد‌ها را آزاد می‌کند و با هم به یک ماجراجویی شگفت‌انگیز می‌روند؛ اژد‌ها به دنبال این است که به بلوغ اژد‌هایی خودش برسد و المر هم می‌خواهد راهی برای بازگشت به خانه و حل مشکلاتش پیدا کند.

 

همه چیز در این انیمیشن خیال‌انگیز و زیباست؛ عناصری مثل «جزیرۀ نارنگی‌ها» یا جستجو برای پیدا کردن لاک‌پشت پیر خردمند، ما را کاملا در فضایی افسانه‌ای و ماجراجویانه غرق می‌کنند. در عین حال سراسر فیلم پر از شوخی‌های بامزه است؛ شخصیت اژد‌ها با رفتار مسخره و دست و پا چلفتی‌اش بخش مهمی از این شوخی‌ها را شکل می‌دهد.

انیمیشن «اژد‌های پدرم»؛ یک ماجراجویی شاد با صداپیشگی گلشیفته فراهانی

اما حتی شخصیت‌های «وحشی» هم بانمک و دوست‌داشتنی هستند. رئیس میمون‌ها در واقع اصلا شخصیت بدی نیست؛ او فقط می‌خواهد جزیره و ساکنانش را از غرق شدن نجات بدهد. همراهان او هم با اضطراب‌ها و استرس‌های دائمی‌شان می‌توانند حسابی مخاطب را بخندانند. چیزی که شخصیت‌پردازی‌های خوب سریال را تکمیل کرده، صداپیشگی‌های درخشان و استادانۀ آن است که بازیگران معروفی مثل گیتن ماتارازو (نقش اژدها)، گلشیفته فراهانی (نقش مادر المر) و جیکوب ترمبلی (نقش المر) آن را به عهده داشته‌اند.

 

پایان‌بندی داستان واقعا آدم را سر شوق می‌آورد؛ همه چیز به بهترین شکل ممکن تمام می‌شود و هر کسی (از جمله مخاطب فیلم) به آن چیزی که دوست دارد می‌رسد. طراحی دستی انیمیشن در عین سادگی‌اش بسیار خوش‌آب و رنگ است و موسیقی حماسی انیمیشن هم عنصر دیگری است که به فضاسازی درخشان فیلم کمک کرده است.

 

در مجموع می‌شود گفت این یکی از بهترین انیمیشن‌های سال ۲۰۲۲ است؛ داستانی اخلاقی و آموزنده که در قالبی مفرح و هیجان‌انگیز ارائه شده است.

کارگردان: نورا تومی (Nora Twomey)

صداپیشگان: گیتن ماتارازو (Gaten Matarazzo)، گلشیفته فراهانی و دیگران

امتیاز منتقدان (راتن‌تومیتوز): ۸۵%

امتیاز مخاطبان (راتن‌تومیتوز): ۷۹%

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه